Skocz do zawartości

Kupię filtr etalon do PST lub zestaw do modyfikacji apertury


chavez1976

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie.
Chętnie kupię w rozsądnej cenie:
- dodatkowy etalon 40mm (DS) do Coronado PST lub
- filtr Baader D-ERF 75mm lub 90mm
- nosek 2” do black boxa
- achro F10 np. 90/900, 70/700, 100/1000 z wyciągiem 2”.

 

Proszę o ew. oferty w tym temacie na PW.

 

 

Pozdrawiam, Amadeusz

 

Edytowane przez chavez1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chavez1976 napisał:

Dzięki. Jest jakiś sposób żeby wyjąć z niego podstawowy etalon i zamocować jako DS na obiektyw?

Powinno dać się odkręcić tę złotą rurę z obiektywem i zamiast niej po prostu przykręcić tulejkę 2" - i wtedy można by to podłączyć do dowolnego refraktora. Tylko wtedy trzeba jeszcze dołożyć ERF.

 

Coś w tym stylu:

https://markmcintyreastro.co.uk/wp-content/uploads/sites/3/simple-file-list/howtos/Howto-Modification-of-a-Coronado-PST-0v7.pdf

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłączenia PST do refraktora potrzebne jest coś takiego https://teleskop-austria.com/PST-50_PST-adaptor-for-2-focusers-with-T2-M48-and-M28

taniej jednak chyba będzie zrobić taki adapter na zamówienie u jednego z forumowych tokarzy. 

Edytowane przez Pawlik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Liczyłem, że jak się ktoś będzie wyzbywał PST to opchnie mi dodatki osobno ;)

edit: szkoda, że mi uciekł Twój D-ERF, nadałby się do mojego 90/600 APO i zrobiłbym sobie taki komplecik z tego filtra i blackboxa ze złączką 2”. To by chyba było optymalne zamast czwartego telepa w domu...

 

Edytowane przez chavez1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APO 90/600 to F6,6, a do przeróbki trzeba F10.  ERF jest ważny bo w PST etalon jest na pierwszej linii uderzenia światem (ciepłem) z obiektywu. Oryginalny 40mm obiektyw PST nie wytworzy na tyle dużej energii cieplnej żeby uszkodzić etalon ale 100mm obiektyw to już ponad 4x większa powierzchnia i nie ma co ryzykować. Etalonu raczej nie spalisz ale jak się za mocno nagrzeje to ulegnie rozłączeniu i wtedy nadaje się do kosza, lub do naprawy za 270 euro w Niemczech. Pełny ERF będzie najlepszy bez dyskusji, ale spokojnie można skorzystać z mniejszych filtrów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Pawlik napisał:

Pełny ERF będzie najlepszy bez dyskusji, ale spokojnie można skorzystać z mniejszych filtrów. 

Dzięki. Najmniejszy widzę jest 75mm DERF i koszuje ze sklepu ok. 1200zł. To może jakby poświęcić trochę apertury mojego APO, też byłby efekt w stosunku do 40mm? Chyba wolałbym w te filtry zainwestować niż w kolejny refraktor :g:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie black boxa PST w teleskopie szybszym niż F10 spowoduje i tak zredukowanie światłosiły do F10 kosztem apertury, przez to że aby wyostrzyć obraz black box musi być odpowiednio cofnięty w stronę obiektywu (dlatego też skrócenie tuby jest konieczne).  Tutaj jest to fanie rozrysowane https://solarchatforum.com/viewtopic.php?t=17571

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko zerknąłem i nie widzę w żadnym polskim sklepie dostępnego refraktora F10 z obiektywem 100mm. Jest za to dostępny Bresser AR127/635 (F5 - petzval) który po wyjęciu korektora ogniskowej z wyciągu powinien dać F10. Do tego tuba jest krótsza niż wersja AR127/1200 (prawdopodobnie w obu teleskopach jest ten sam obiektyw) więc nie byłoby konieczności jej skracania. No i wyciąg HEX który spokojnie udźwignie ciężar black boxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko że ja już chcę wykorzystać posiadany PST :)

Podoba mi się koncepcja mobilnego walizkowego zestawiku: black box z noskiem 2” i filtrem D-ERF.

Już nawet zdecydowałem się kupić ze sklepu tą złączkę 2”-50,8mmPST oraz filtr D-ERF90mm ale Baader się wycwanił i oprawę filtra obiektywowego sprzedają osobno.

Widzę po nieaktualnych ofertach na zachodnich giełdach, że ludzie odsprzedawali D-ERF z oryginalną oprawką z wcześniejszych zestawów.

Może któryś z Kolegów ma taki projekt wydruku 3D, to bym chętnie zamówił wydruk?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dochodzimy do momentu gdzie wychodzą słabości PST. Jedyny jej plus to cena. Np. mając Coronado SM600II BF10/15, od razu mamy bazę do przeróbki do większej apertury bez obawy o mały sweet-spot czy potrzebę wymiany BF. Mając PST i dokupując np. BF10, w zasadzie wchodzimy w zakres cenowy rynku wtórnego na SM60II. Plusem jest duży etalon (ok.35mm). Oczywiście SM60II też nie jest pozbawiony wad a największą jest obstrukcja centralna etalonu. Tu rozwiązaniem są etalony wewnętrzne Lunta - double stacki do LS80Tha, LS100Tha czy nowy teleskop modularny LS60MT ale to już inna półka cenowa...

Jak zawsze - wszystko rozbija się o budżet :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.