Jump to content

Enceladus


adamsz12
 Share

Recommended Posts

Złapałem Enceladusa juz nie na granicy szumów tylko wyraźnego, MT-800 + telekonwerter x2, 21.03.2005 godz. 23:00, pozycja zaznaczona czerwonymi kreskami. Tak więc mam już na koncie 7 księżycow Saturna, ciągle walczę z 8-mym, najtrudniejszym tj. z Mimasem, ale na razie przegrywam, chyba w tym sezonie już mu nie dam rady :angry: .

enceladus.jpg

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo mi sie chce wyciągać dwa sprzęty na balkon, ale może dziś zrobię wyjątek i użyję MT800 do księżyców Saturna.

 

Będziesz zachwycony zasięgiem, Hyperion nie stanowi problemu.

 

Nie ma to jak światłosilny Newton.  :D

 

No pewnie ! :D Ale to zależy do czego. Mimasa, Rheę, Tethys, Dione i Japetusa można złapać bez problemu różnymi instrumentami, ale do Hyperiona potrzeba już światłosiły. Z kolei do Enceladusa a szczególnie do Mimasa nie jest juz tak prosto i światłosiłę trzeba tak dobrać aby skala obrazu była na tyle duża żeby dało sie te księżyce oddzielić od planety, ale na tyle mała aby obraz był na tyle jasny aby je zarejestrować.

Link to comment
Share on other sites

No pewnie !  :D  Ale to zależy do czego. Mimasa, Rheę, Tethys, Dione i Japetusa można złapać bez problemu różnymi instrumentami, ale do Hyperiona potrzeba już światłosiły. Z kolei do Enceladusa a szczególnie do Mimasa nie jest juz tak prosto i światłosiłę trzeba tak dobrać aby skala obrazu była na tyle duża żeby dało sie te księżyce oddzielić od planety, ale na tyle mała aby obraz był na tyle jasny aby je zarejestrować.

 

W sumie racja. Wkurza mnie to, że ciężko jest z MT-800 wyciągnąć dobre obrazy Saturna czy Jowisza (mała ogniskowa, a ja narazie nie posiadam przyzwoitego Barlowa :angry: ). No ale nie ma co rozpaczać. Na niebie do amatorskiego lookania jest tylko kilka planet, a DS' ów setki i tysiące. :helo:

Edited by Jendrako
Link to comment
Share on other sites

I jeszcze ruch księżyców Saturna, 2 klatki nagrane w odstępie 50 minut. Widać jak się rusza Tytan, Rhea, Dione, Tethys i słabego Enceladusa po prawej blisko krawędzi planety.

 

ruch_50min.gif

Edited by adamsz12
Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

cieszę się, że temat fotografowania księżyców planet znajduje entuzjastów. Saturn z jego rodziną nadaje sie do tego idealnie. Jasności kolejnych jego księzyców stopniowo maleją a i trudność zarejestrowania tych najbliższych planety jest niemała.

Dysponując 200mm sprzętem takie księzyce jak Mimas a tym bardziej Enceladus przy użyciu nieprzerobionej kamerki powinny się rejestrować zawsze i bez problemu. Tak przynajmniej wnioskuję ze swoich obserwacji. Oczywiście wiele zależy od warunków atmosferycznych ale fotografowałem Mimasa również wówczas gdy seeing był bardzo słaby.

Moim zadaniem decydujaca jest kontrastowość obrazów dawanych przez optykę teleskopu.

Prezentowałem już na forum moje zdjęcia Mimasa więc może się powtarzam ale...

2005_02_05_23_59_Saturn.JPG

Link to comment
Share on other sites

Porażka, bo sie nie przyłożyłem. Przez MT800 nie wyszło mi tak dobrze jak przez S/C. Mam na ten temat swoja teorię, ale też może obraz nie był dobrze zogniskowany, bo i zasięg mniejszy i ksieżyce plackowate. Prowadziłem kręcąc zębatką ręcznie na czasie 1/5 s, gain 0%, a na czasie 1/15s. wyszło całkiem do kitu. Fotka poniżej z wczoraj z godz. 19.15.

SAT230305A.jpg

Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

cieszę się, że temat fotografowania księżyców planet znajduje entuzjastów. Saturn z jego rodziną nadaje sie do tego idealnie. Jasności kolejnych jego księzyców stopniowo maleją a i trudność zarejestrowania tych najbliższych planety jest niemała.

 

Zgadza się, głupim refraktorem o średnicy 60mm zarejestrowałem bez problemu Tytana i Rheę ale jednak bajek naopowiadałes o Hyperionie z F10 :D

A Mimasa to jeszcze prędzej czy później dorwę ! :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, głupim refraktorem o średnicy 60mm zarejestrowałem bez problemu Tytana i Rheę ale jednak bajek naopowiadałes o Hyperionie z F10  :D

A Mimasa to jeszcze prędzej czy później dorwę !  :ph34r:

 

Bajek? jakich bajek o Hyperionie? Nic o Hyperionie tu nie pisałem!

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie nie pamiętałem póki nie przeczytałem. To pomyłka z mojej strony. Nigdy Hyperiona nie udało mi sie zarejestrować. W tamtym poście chodzilo mi o Japetusa (albo Encelasdusa - sam juz nie pamietam).

Nie czytałem dalszych odpowiedzi na tamtego posta i dlatego nic nie odpisałem na żądania zdjęć Hyperiona. Zasięg mojej nieprzerobionej kamerki z 20 cm teleskopem oceniam na 13 mag. a więc Hyperion jest poza jej zasięgiem.

 

Pozdrawiam i przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Edited by Mizar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.