Skocz do zawartości

Enceladus


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Złapałem Enceladusa juz nie na granicy szumów tylko wyraźnego, MT-800 + telekonwerter x2, 21.03.2005 godz. 23:00, pozycja zaznaczona czerwonymi kreskami. Tak więc mam już na koncie 7 księżycow Saturna, ciągle walczę z 8-mym, najtrudniejszym tj. z Mimasem, ale na razie przegrywam, chyba w tym sezonie już mu nie dam rady :angry: .

enceladus.jpg

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mi sie chce wyciągać dwa sprzęty na balkon, ale może dziś zrobię wyjątek i użyję MT800 do księżyców Saturna.

 

Będziesz zachwycony zasięgiem, Hyperion nie stanowi problemu.

 

Nie ma to jak światłosilny Newton.  :D

 

No pewnie ! :D Ale to zależy do czego. Mimasa, Rheę, Tethys, Dione i Japetusa można złapać bez problemu różnymi instrumentami, ale do Hyperiona potrzeba już światłosiły. Z kolei do Enceladusa a szczególnie do Mimasa nie jest juz tak prosto i światłosiłę trzeba tak dobrać aby skala obrazu była na tyle duża żeby dało sie te księżyce oddzielić od planety, ale na tyle mała aby obraz był na tyle jasny aby je zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie !  :D  Ale to zależy do czego. Mimasa, Rheę, Tethys, Dione i Japetusa można złapać bez problemu różnymi instrumentami, ale do Hyperiona potrzeba już światłosiły. Z kolei do Enceladusa a szczególnie do Mimasa nie jest juz tak prosto i światłosiłę trzeba tak dobrać aby skala obrazu była na tyle duża żeby dało sie te księżyce oddzielić od planety, ale na tyle mała aby obraz był na tyle jasny aby je zarejestrować.

 

W sumie racja. Wkurza mnie to, że ciężko jest z MT-800 wyciągnąć dobre obrazy Saturna czy Jowisza (mała ogniskowa, a ja narazie nie posiadam przyzwoitego Barlowa :angry: ). No ale nie ma co rozpaczać. Na niebie do amatorskiego lookania jest tylko kilka planet, a DS' ów setki i tysiące. :helo:

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

cieszę się, że temat fotografowania księżyców planet znajduje entuzjastów. Saturn z jego rodziną nadaje sie do tego idealnie. Jasności kolejnych jego księzyców stopniowo maleją a i trudność zarejestrowania tych najbliższych planety jest niemała.

Dysponując 200mm sprzętem takie księzyce jak Mimas a tym bardziej Enceladus przy użyciu nieprzerobionej kamerki powinny się rejestrować zawsze i bez problemu. Tak przynajmniej wnioskuję ze swoich obserwacji. Oczywiście wiele zależy od warunków atmosferycznych ale fotografowałem Mimasa również wówczas gdy seeing był bardzo słaby.

Moim zadaniem decydujaca jest kontrastowość obrazów dawanych przez optykę teleskopu.

Prezentowałem już na forum moje zdjęcia Mimasa więc może się powtarzam ale...

2005_02_05_23_59_Saturn.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porażka, bo sie nie przyłożyłem. Przez MT800 nie wyszło mi tak dobrze jak przez S/C. Mam na ten temat swoja teorię, ale też może obraz nie był dobrze zogniskowany, bo i zasięg mniejszy i ksieżyce plackowate. Prowadziłem kręcąc zębatką ręcznie na czasie 1/5 s, gain 0%, a na czasie 1/15s. wyszło całkiem do kitu. Fotka poniżej z wczoraj z godz. 19.15.

SAT230305A.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

cieszę się, że temat fotografowania księżyców planet znajduje entuzjastów. Saturn z jego rodziną nadaje sie do tego idealnie. Jasności kolejnych jego księzyców stopniowo maleją a i trudność zarejestrowania tych najbliższych planety jest niemała.

 

Zgadza się, głupim refraktorem o średnicy 60mm zarejestrowałem bez problemu Tytana i Rheę ale jednak bajek naopowiadałes o Hyperionie z F10 :D

A Mimasa to jeszcze prędzej czy później dorwę ! :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, głupim refraktorem o średnicy 60mm zarejestrowałem bez problemu Tytana i Rheę ale jednak bajek naopowiadałes o Hyperionie z F10  :D

A Mimasa to jeszcze prędzej czy później dorwę !  :ph34r:

 

Bajek? jakich bajek o Hyperionie? Nic o Hyperionie tu nie pisałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajek? jakich bajek o Hyperionie? Nic o Hyperionie tu nie pisałem!

 

Nie pamiętasz już ? :

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7471

 

a swoim klezowem f/10 wielokrotnie fotografowałem Mimasa i Hyperiona przy 1/5s na klatkę (mam nieprzrobiona kamerkę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie pamiętałem póki nie przeczytałem. To pomyłka z mojej strony. Nigdy Hyperiona nie udało mi sie zarejestrować. W tamtym poście chodzilo mi o Japetusa (albo Encelasdusa - sam juz nie pamietam).

Nie czytałem dalszych odpowiedzi na tamtego posta i dlatego nic nie odpisałem na żądania zdjęć Hyperiona. Zasięg mojej nieprzerobionej kamerki z 20 cm teleskopem oceniam na 13 mag. a więc Hyperion jest poza jej zasięgiem.

 

Pozdrawiam i przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.