Skocz do zawartości
  • 0

Maska do ostrzenia na krótkich ogniskowych?


Krzysztofw

Pytanie

Cześć, jakiś czas temu robiłem taki test, że wydrukowałem jakiś szablon maski bahtinova i wyciąłem (jakość tego nie była światowej klasy, ale paski były, dziury nawet adekwatne) później karton skleiłem w jakby walec-pierścień (tak żeby można go było założyć na obiektyw, przykleiłem wyciętą formę i założyłem na moją Sigmę A 35 f1,4 (canon fe) no i jak się akurat trafiło jakieś okno w chmurach to chciałem sprawdzić, czy będą te promienie powstałe przez maskę. Jak się pewnie domyślacie, nic takiego nie było, jedynie był trochę ciemniejszy obraz, a jak przybliżałem na gwiazdę to był jedynie kształt tych otworów. Następnie założyłem na 85 (dłuższych nie mam, a teleskop to nie to samo) i wtedy jak było nieostre to dało się zauważyć minimalnie ten kształt, lecz to dalej nie było jak te typowe widoki z maską. Wnioskuję z tego, że maska tego typu działa dopiero na dłuższych ogniskowych. A może to kwestia odległości maski od szkła? Lub przy jaśniejszych (choć z przysłoną też próbowałem schodzić) albo krótszych obiektywach np. te otwory muszą być węższe? A może w ogóle do tak szerokich trzeba coś innego typu lub nie ma w ogóle takich masek? Jak są to czego szukać? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
52 minuty temu, Krzysztofw napisał:

Ok dzięki spróbuję, ale, zanim chmury przejdą to się zdąży Ziemia przebiegunować chyba :haha:. W ciągu paru ostatnich miesięcy tylko dwa razy było okno u mnie, z resztą potwierdzisz chyba, bo ja też z krakowa

 

Czasami są przejaśnienia w ciągu nocy. Ale to by trzeba było mieć sprzęt cały czas wystawiony i automat włączający zdjęcia jak znikną chmury...

 

 

A spróbuj na jakiejś dalekiej latarni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szparki w masce muszą być bardzo blisko siebie, na takich małych ogniskowych.

Ten pasek pomiędzy pionowymi a skośnymi paskami maski też ma być cieniutki.  Może z 1mm szerokości, bo zasłoni za dużo.

Wydrukowałem kiedyś najcieńszą maskę jaką się dało, dyszą 0,4mm.

Czyli paski maski miały 0,4mm i szparki 0,4mm. 

Na objektywie 16mm trzeba było zrobić zdjęcie paro sekundowe i je powiększyć, żeby zobaczyć spajki.

Dla mnie luksus tej maski polega na tym, że na żywo można ustawić. Te z robieniem zdjęcia mnie tak nie ruszają :original:

Na 85mm powinny być widoczne, jak maska odpowiednio zrobiona.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No ja nie mam drukarki 3D a żadnych aktualnych usług drukarskich tu nie widzę. A wycinanie nożykiem w papierze otworów 2mm było katuszą, nie chcę sobie wyobrażać wycinanie paseczków na 0,4mm. Da się gdzieś jeszcze dorwać wyrukowane w 3d? (średnica filtra 67mm jak coś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Krzysztofw ściągnij sobie generator masek z tego wątku:

https://www.cloudynights.com/topic/737974-bahtinov-mask-generator-site-is-down/

Apka do rozpakowania:

https://drive.google.com/drive/folders/1aXpW4Oh1Gkh4bLMYJflw5xIYWG7pymq9?usp=sharing

 

Maskę z takim drobnymi żeberkami możesz wydrukować czarnym tuszem na przezroczystej folii i wyciąć tylko kółko - stracisz 10% czy 20%  na transmisji, ale przy ostrzeniu to nie ma znaczenia.  

https://allegro.pl/oferta/folia-do-drukarek-atramentowych-ink-jet-a4-krk-agh-8146958740

https://allegro.pl/oferta/folia-do-drukarek-laserowych-a4-20-ark-9205546857

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, bartolini napisał:

możesz wydrukować czarnym tuszem na przezroczystej folii

Mogę dodać, że tak kiedyś się naświetlało płytki drukowane PCB. Może i dalej tak się robi. 

Można też było dwa takie same wzorki wydrukować na folii i je skleić razem taśmą na kantach, żeby ścieżki były ciemniejsze.   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.