Skocz do zawartości
  • 0

Pentaxowy Astrotracker


seele

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak dla mnie - tak, ale to zależy... na czym komu zależy. Przede wszystkim jest mały i lekki - pi razy oko jak najmniejszy flash na rynku i <100 gram wagi z baterią. Kalibracja jest na podobnej zasadzie jak kompasu w komórce. Aparat, normalny statyw foto - do KS-2 nie musi być mega solidny, astrotracer i...już. Np. jeśli ktoś chce robić zdjęcia obiektywem 50-ką, to uważam, że nic lepszego nie jest potrzebne.

Ogniskowe 24 - 200 mm obsługuje w miarę komfortowo, choć na pentaxforums.com są goście którzy używają go w okolicach 400 mm i też są zadowoleni. Jak dla mnie super sprawa, ale dla mnie lornetka jest super, metrowy refraktor to jeszcze fajny teleskop a większa synta na dobsonie którą trzeba pakować do samochodu, kolimować itp. to już przerost formy nad treścią (OK, może jak nie będę mieć małych dzieci, emeryturę, działkę w ciemnym miejscu itp....).

To trochę kwestia wyboru, mi by się nie nigdy chciało robić wielu ekspozycji dłuższych niż 2 minuty, wozić do tego tonę sprzętu, kalibrować super dokładnie...

Edytowane przez Piotrek K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na razie testowałem na balkonie w Warszawie, a niebo też dzisiaj słabe, więc głównie sprawdziłem czy dogaduje się z aparatem (Pentax K-r). Jak dla mnie  mega rewelacja - kalibracja zajmuje  mniej niż minutę, ustawiasz czas, kadr, włączasz migawkę pilotem i tyle.

Niebo mam naprawdę średnie, wokół są przewody, żeliwna barierka 20 cm od aparatu, co może ponoć przeszkadzać (urządzenie używa nie tylko sygnału z GPS-ów). Więc wydłużyłem czas pięć razy w stosunku do statywowego, obejrzałem gwiazdki, stwierdziłem, że jest OK. Jak dla mnie mega - i tak przymknąłem obiektyw dość mocno, ISO 100. Waży toto nic, najdłuższy rozmiar jest mniejszy niż szerokość ekranu w moim smartfonie...

Dodatkowo jeśli masz Ks-2 to masz i mniejsze szumy i lepszą możliwość kadrowania niż ja. 

Jak masz jakieś konkretne pytania - zapraszam.

 

Szkoda tylko, że w moim Pentaxie nie mogę ustawić ogniskowej 1 m, niestety Astrotracer będzie więc używany raczej z obiektywami. Wiem, że do niczego innego niż Księżyc na 1000 mm by raczej nie wydolił, ale i to byłoby miłe.

Edytowane przez Piotrek K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.