Skocz do zawartości

Jaka kamera ZWO do SW ED80/600


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na brak ciemnego nieba w miejscu zamieszkania z założenia mój "bezstresowy" zestaw wyjazdowy ma zawierać jak najmniej elementów aby było go łatwo złożyć. Branie ze sobą laptopa odrzuciłem i co za tym idzie pogodziłem się z tym, że obraz rejestrowany będzie tylko aparatem, ale pojawienie się ASI AIR zmieniło wszystko :)

Zbierając informacje jeszcze do doboru aparatu napotkałem się na zwrot  , że wielkość pixela idealnie dobrałem do teleskopu - czy może ktoś to wyjaśnić, czym się kierować ?

Zakładam, że kamera musi być ZWO (bo tylko te współpracują z ASI AIR) i powinna być chłodzona - bo tylko wtedy zmiana aparatu na kamerę miałaby sens (chyba :) ) . Ponadto skłaniam się w kierunku kamery kolorowej jako łatwiejszej , ale tego już nie jestem pewny :)  

Jak zawsze liczę na merytoryczne odpowiedzi. 

 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi jak to zwykle bywa : to zależy.

Od czego? np. od budżetu :-) Poza tym kamerki OSC i mono mają swoje charakterystyki, wady, zalety etc. Najpierw określ co chcesz dokładnie robić a potem trzeba się zastanowić jaka kamerka będzie do tego najlepsza. 

Rozmiar piksela jest ważnym parametrem. Zasada jest mniej więcej taka: im większy piksel tym lepiej maskuje wady optyki i jest mniej wymagający względem prowadzenia, ale kosztem rozdzielczości zdjęcia. Skalę na piksel można obliczyć np. tu: astronomy.tools Otrzymaną skalę warto zderzyć np. z dokładnością prowadzenia (RMS) i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mój montaż pociągnie danę salę bez ciapniętych gwiazdek?

Natomiast Edek z reduktorem 0.85 daje ogniskową około 510mm, więc jakiejś mega małej skali tym nie uzyskasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być zestaw wyjazdowy, szybki , do materiałów na jedną noc i do tego lekki to proponuję OSC. Tu w zależności od budżetu: ASi 2600MC będzie na wyrost, ale będzie miała możliwość upgrade'u w przyszłości.

Ogniskowa 600mm to taka jak mam w RASA i tu coś bardzo małego npo ASI553 mocno Cię ograniczy pod kątem FOV. Obie te kamery nie mają amp glow, a asi 2600 jest rewelacyjnym sprzętem po całości.

 

Pozostaje opcja ASi183mc, bardzo czuła, ale nie ma 16 bit i ma amp glow, za to niezłe FOV.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Bodziok napisał:

Natomiast Edek z reduktorem 0.85 daje ogniskową około 510mm, więc jakiejś mega małej skali tym nie uzyskasz. 

Jeśli chce się choć trochę poważniej myśleć o astrofoto to reduktor jest niezbędny . Obecnie z Canonem 750D mam skalę 1,55.

Tayson - dobra jakość to podstawa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.