Skocz do zawartości
  • 0

Uniwersał 8 czy SK 1309 EQ2 - który wybrać?


JAREK1975

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

I druga rzecz. Trochę wyżej polecałem Ci lornetkę, to idealny sprzęt, ale prawda jest też taka, że to o czym pisze @Szymoffma znaczenie. Bo dziecko 10 letnie trochę inaczej patrzy na te sprawy. I jako alternatywę dla lornetki rozważ jakiś budżetowy refraktor np. 70/700, na moje może być na montażu azymutalny, który będzie bardziej zrozumiały dla dziecka. Te sprzęty generalnie, co tu dużo mówić,  są słabe ale mają "to coś", w sobie, że dziecko naprawdę potrafi się tym zainteresować. A przez taki refraktor da się sporo zobaczyć i rozwinąć pasję u dziecka. Pamiętam jak kiedyś pokazałem szwagrowi widok Saturna z achromatu zbudowane ze szkła PZO 64/480 to mu szczęka opadła, nie mógł uwierzyć, że taki ładny obraz z takiego małego teleskopu. I unikaj jasnych teleskopów tzn. poniżej f7 (70/700 to f10) bo dają słabszy obraz z powodu aberracji chromatycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 hours ago, JAREK1975 said:

Witam

Mam propozycje zakupu Uniwersało 8 i SK 1309 eQ2 dla syna który wybrać ?

 

 

Co myślę o Uniwersale napisałem wyżej. Co do tego SK1309 to sama tuba jeszcze może być ale tan montaż jest bardzo słaby, będzie wszystko latało jak galareta i komfort obserwacji bardzo słaby. Ja osobiście celowałbym w jakiś refraktor nieduży. Potem, jak się spodoba kupiłbym jakiegoś dobsona do galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety nie mam czasu ostatnio na bywanie na forum ale temat mocno zbiegł się z absencją wyjazdową wielu moich znajomych, którzy byli przed podobnym problemem. Na zasadzie - co na start aby zainteresować. Co prawda ankiety nie robiłem ale wielu uwag wysłuchałem. Jeśli masz szansę na leżak i ciemne niebo to efekt wow realizowały rozwiązania zbliżone do tego LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera - Testy i Recenzje - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia czyli jednak lornetka (mimo, że specyficzna) pokazująca jak to jest zrobić krok dalej. Później jednak refraktor na azymutalnym ze względu na prostotę obsługi. Ścieżka AZ po przejściu na EQ też była prosta - montaż zostawał do obserwacji wizualnych dla dorosłych lub do filmowania aparatem. Moim zdaniem to godna uwagi ścieżka postępowania która ma szansę zadowolić i małoletnich i starszych użytkowników. Podsumowując - sporo zadowolenia, mało żonglowania sprzętem czyli nieduże straty finansowe. Odnośnie Uniwesała...przyjmij, że jest akceptowalny jako marka wytwórni filmowej ;)

Edytowane przez RMK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.