Skocz do zawartości
  • 0

Uniwersał 8 czy SK 1309 EQ2 - który wybrać?


JAREK1975

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
29 minut temu, JAREK1975 napisał:

Witam

Mam propozycje zakupu Uniwersało 8 i SK 1309 eQ2 dla syna który wybrać ?

Żaden.

Uniwersał - ile on ma lat?... Moim zdaniem ryzykownie. 

SK 1309 eQ2 - galareta, nie podchodź do tego. 

 

Dlaczego któryś z nich?... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na ten moment (jak wyżej @kjacek wspomniał) - żaden z tych dwóch.

 

@JAREK1975 napisz trochę o sytuacji. Jaki budżet? Gdzie mieszkacie (miasto-wieś, balkon? ogródek?, ciemno-jasno)? W jakim wieku syn, jak dotychczas przejawia się jego zainteresowanie, co najbardziej lubi w astronomii?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Paether napisał:

Na ten moment (jak wyżej @kjacek wspomniał) - żaden z tych dwóch.

 

@JAREK1975 napisz trochę o sytuacji. Jaki budżet? Gdzie mieszkacie (miasto-wieś, balkon? ogródek?, ciemno-jasno)? W jakim wieku syn, jak dotychczas przejawia się jego zainteresowanie, co najbardziej lubi w astronomii?

budżet na początek do 750 , Mam balkon za nim ciemno  las +działka na odludziu . Syn 10 lat na razie ogólnie zafascynowany kosmosem ogląda czyta dużo na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rozważyłbym lornetkę na początek. Jak się wciągnie będzie z niej korzystał, jak nie, będzie miał do innych rzeczy. Za tą kasę ciężko jest coś sensownego kupić, tzn. kupi się i nawet da się coś zobaczyć, ale jeśli się chłopak wciągnie, to szybko trzeba będzie lepszy sprzęt kupować a tego się pozbyć.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomekL napisał:

Rozważyłbym lornetkę na początek. Jak się wciągnie będzie z niej korzystał, jak nie, będzie miał do innych rzeczy. Za tą kasę ciężko jest coś sensownego kupić, tzn. kupi się i nawet da się coś zobaczyć, ale jeśli się chłopak wciągnie, to szybko trzeba będzie lepszy sprzęt kupować a tego się pozbyć.

To jest dobry pomysł. Ale lornetka na statyw foto, głowica i adapter L. Inaczej wszystko będzie latać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, JAREK1975 napisał:

Dziekuje za pomoc .Tak z ciekawości  ten ktorys z serii uniwersalow nadaje sie do czegos czy to wszystko slaba jakosc?

Jak masz jakiś wóz typu "oldtimer" to może Ci przypasować do ogólnej spójnej wizji sposobu na życie....

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, JAREK1975 napisał:

Dziekuje za pomoc .Tak z ciekawości  ten ktorys z serii uniwersalow nadaje sie do czegos czy to wszystko slaba jakosc?

Im lustro teleskopu starsze, tym 'bardziej je korozja żre'. Z tą korozją to żart, ale lustro traci z czasem swoje właściwości. 

Nie idź w tym kierunku... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja napisze trochę inaczej. Przeważnie przy tak niskim budżecie kończy się poleceniem lornetki. Ja wiele lat temu mając lornetkę radzieckiej produkcji wcale nie rozwijałem swojej pasji. Może to wina samej lornetki lub braku statywu a może nie byłem wtedy jeszcze gotowy (ciężko powiedzieć).  Dopiero jak dostałem w prezencie coś czego chyba nikt na forum nie poleci a mianowicie refraktor 70/700 na montażu eq-2, moja pasja wręcz eksplodowała. Wtedy niewiele wiedziałem o teleskopach ale marzyłem o tym żeby takowy posiadać. Jak już go dostałem to zadziałał taki efekt WOW, że to TELESKOP, że ma okulary i jakąś soczewkę Barlowa i że można poruszać go za ruchem nieba.  Zacząłem studiować instrukcję dowiadywać się, że trzeba go ustawić na oś ziemi, że trzeba go wyważyć i w ogóle. Sama obsługa teleskopu dawała mi dużo frajdy nie mówiąc już o widoku księżyca czy dziewczyny z sąsiedztwa (żart). Oczywiście były też rozczarowania na widok obiektów głębokiego nieba przez taki teleskop.

Zmobilizowało mnie to jednak do drążenia skąd takie ładne zdjęcia obiektów skoro tak słabo je widać i tak zaczęły się pierwsze próby zdjęć aparatem kompaktowym w projekcji okularowej a później aparatem "na barana" ręcznie prowadząc rozdygotanego eq-2. Ostatecznie astrofotografia wciągnęła mnie na całego i tylko budżet narzuca ograniczenia. No ale nie przynudzam. 

 

Podsumowując uważam, że do rozbudzenia pasji nie ma tylko jednej słusznej i właściwej drogi. 

Podobnie jak przedmówcy jednak wystrzegałbym się wysłużonego sprzętu, o którym pisałeś. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

 

Proponuję 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-130?from=listing

Lub 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO

 

Jak go wciągnie to trzeba będzie zebrać kilka razy więcej kasy.

A jak nie, to będziesz miał czyste sumienie. Ciężko teraz z dostępnością sprzętu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O Matko... Ile to musi ważyć? I po co ten barokowy wystrój u góry... 

Znalazłem wyciag po dłuższej chwili. Mocno mnie zaskoczył... Tam jest standard 1.25 cala? 

 

Pytam z ciekawości. Bo to zabytek swego rodzaju. 

 

Chymm... może jednak wydaj trochę więcej i kup coś bardziej współczesnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, JAREK1975 napisał:

nie mam pojecia własciciel tez .... wazy z 35 kg...

 

Syn jak mówisz ma 10 lat - Uniwersał waży 35 kg - to się naprawdę nie składa :)
Ważne żeby pierwszy sprzęt pozwolił mu się cieszyć widokami nocnego nieba, a nie kończył się walką (w przypadku Uniwersała niestety przegraną) ze sprzętem. 

 

Jak ma go wciągnąć, to musi to być sprzęt który sam obsłuży - stąd sugestie o lornetce bądź te podane przez @fizyk5 moim zdaniem brzmią rozsądnie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To coś na zdjęciach, wygląda jak układanka pod naiwne dzieci, które wychowały się na japońskich filmach rysunkowych, albo na komiksach.

Daj sobie spokój z tym zakupem.

 

Dopisek:

Na początek dobrym wyborem, będzie coś z tego co zaproponował @fizyk5.

Lornetka może nie robić odpowiedniego wrażenia na dziecku, a tak obaj będziecie mieli dużo radości z obserwacji. A zestawy można powoli rozbudowywać w miarę wciągania się dziecka w astronomię.

Edytowane przez TomaszB
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Omijaj Uniwersała szerokim łukiem, to największy szajs astronomiczny jaki kiedykolwiek powstawał. Sam miałem jeden i jakość wykonania to materiał na dobre opowiadanie. To firma, które moim zdaniem spowodowała wielki odpływ ludzi od astronomii. Ludzie obdarowani tym sprzętem szybko się zniechęcali. Oczywiście są wyjątyki, ale generalnie tak było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.