Jump to content

Ile udźwigną bez przeciwagi SWSA i SkyTrecker PRO?


Recommended Posts

Witam szanowne grono.

To mój pierwszy post na Astropolis. W balkonowe obserwacje bawię się od dwóch lat (newton), interesuje się astronomią nieco dłużej. Mieszkam w Beskidzie Śląskim ale już niedługo przeprowadzam się w jeszcze ciemniejszy Beskid Sądeki :)Mam do Was prośbę o pomoc w wyborze montażu. Chciałbym skompletować zestaw do maksymalnie mobilnej astrofotografii. Plan wygląda następująco - Wrzucam wszystko w plecak, idę w góry, rozkładam się na polance, zbieram materiał i piję herbatę z termosu. Ma być lekko i super mobilnie.

 

Sprzęt, który posiadam to:

-Canon 650D

-Sigma 17-50 f2.8

-Samyang 135 f2.0

-wężyk Newell

-statyw Manfrotto 290 z głowicą kulową

 

Dość szybko okazało się, że bez montażu niewiele ponad księżyc i drogę mleczną da się tym sensownie cyknąć. Do pełni szczęścia brakuje tylko montażu. O tytułowych montażach napisano w internecie na prawdę sporo, ale nie mogę znaleźć dość istotnej dla mnie informacji. Ile te montaże potrafią udźwignąć bez przeciwwagi? Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek potrafi mi jednoznacznie napisać "na luzie da radę" albo "bez przeciwwagi ani rusz".

 

Zestaw aparat + obiekty waży odpowiednio ~1400g z Sigmą i ~1700g z Samyangiem.

 

Na dzień dzisiejszy bardziej skłaniam się do montażu iOptrona (mniejszy, lżejszy, pokrowiec, lunetka biegunowa nie jest zakrywana głowicą kulową).

Dodam, że nie mam w planach rozbudowy zestawu o guaidera, czy wymiany w przyszłości lustrzanki na jakiś mały refraktor.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Link to comment
Share on other sites

Na głowicy Star Adventurer spokojnie dasz radę.Ja miałem głowicę z Samyangiem 135mm i do 3 min szło bez problemów.

Udżwig głowicy to max 5kg więc do 3kg możesz coś posadzić.

Na Ioptronie bez przeciwagi to max 1,5 kg a nigdy nie wolno obciążać do maximum.

Na tym forum zdecydowana większość i to z bardzo dobrymi rezultatami używa Star Adventurer.

 

 

 

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, GRZEGORZ139 napisał:

Na Ioptronie bez przeciwagi to max 1,5 kg a nigdy nie wolno obciążać do maximum.

Skąd masz tą informację? Nigdzie nie mogę znaleźć takich danych.

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

SkyTracker na luzie da radę, sam go używam z Samyangiem 135 i cięższym body.

Używasz SkyTrackera pro? Jeśli tak to czy jesteś zadowolony z tego montażu. Po drugiej stronie oceanu atlantyckiego jest to chyba najbardziej popularny montaż do mobilnej astrofotografii. U nas mam wrażenie, że już kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniami, że SkyAdventure lepszy.

 

Żeby nie było, nie używałem ani jednego ani drugiego a wszelką wiedzę na ich temat czerpię z internetu. W suchych danych SkyTracker Pro wydaje mi się bardziej trafiony w moje potrzeby. Nie śpieszę się. Na razie zbieram dane;)

Link to comment
Share on other sites

Cały czas rozmawiamy o głowicach na których można usadzić sprzęt bez używania przeciwwagi.

I w takim przypadku Ioptron SkyTracker PRO z lunetką biegunową ma nośność max 1,5kg ( 1,3kg w danych z teleskopy.pl).

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5694&lunety=Ioptron%20SkyTracker%20PRO%20z%20lunetk%20biegunow%20g%20owica%20do%20astrofotografii%20mobilnej

a Star Adventurer:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3624&lunety=G%20owica%20astrofotograficzna%20Sky%20Watcher%20Star%20Adventurer%20pe%20ny%20zestaw%20kolor%20czerwony

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na tą wiadomość na teleskopy.pl natknąłem się już jakiś czas temu ale ta informacja ale wydaje mi się mało wiarygodna. Bezlusterkowiec z kitowym obiektywem i głowicą kulową to już 1,3kg... Przeszukałem fora, przejrzałem recenzje, nawet na stronie producenta jest to podane jako sugestia a nie realny udźwig. IOptron podaje informację w instrukcji, że jeśli sprzęt jest cięższy niż 1,3kg i ma długi obiektyw (cokolwiek to znaczy) to zaleca się stosowanie przeciwagi. Stąd moje pytanie do praktyków, którzy mieli styczność ze sprzętem. Co do Star Adventurer to na teleskopy.pl jest podana tylko informacja o maksymalnym udźwigu bez podziału na z i bez przeciwwagi.

Edited by Michał Czabajski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.