Skocz do zawartości
  • 0

Jaką tubę kupić do montażu z Celestron NexStar Mak 127 SLT?


Marcel Faryniarz

Pytanie

Cześć!

Mam pytanie bo kupuję statyw i głowicę z celestrona nexstar 127 mak slt za 300zł. Głowica jest lekko uszkodzona bo nie zawsze łączy się z pilotem ale dla mnie to nie problem. Pytanie brzmi jaką tubę do tego kupić? chciałbym się zmieścić w kwocie najlepiej poniżej tysiąca. 

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
4 godziny temu, Marcel Faryniarz napisał:

Cześć!

Mam pytanie bo kupuję statyw i głowicę z celestrona nexstar 127 mak slt za 300zł. Głowica jest lekko uszkodzona bo nie zawsze łączy się z pilotem ale dla mnie to nie problem. Pytanie brzmi jaką tubę do tego kupić? chciałbym się zmieścić w kwocie najlepiej poniżej tysiąca. Również zastanawiam się nad zakupem dobsona 8. Nie znam kompletnie nocnego nieba. Co byłoby lepszym rozwiązaniem nexstar 127 z go to czy dobson 8 już z pełnym wyposażeniem okulary soczewki itp. Jak dość szybko się nauczyć aby orientować się na nocnym niebie? 

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

oraz czy z samą głowicą można sterować bez pilota a z laptopa?

Edytowane przez Marcel Faryniarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Marcel Faryniarz napisał:

czy z samą głowicą można sterować bez pilota a z laptopa?

Laptopa podłączam do gniazda na dole pilota. MiniUSB a w starszych wersjach RS-232.

Być może da się też do wolnego gniazda w głowicy, ale nie mam pewności.

Dużo informacji znajdziesz na https://www.nexstarsite.com

 

Co do tuby to nic większego niż Mak 127 nie ma sensu. Drgania są ogromne. Myślę, że SCT 5" byłby lepszym pomysłem, ale w 1000 zł raczej się nie zmieścisz.

Edytowane przez AviatorL
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, AviatorL napisał:

Co do tuby to nic większego niż Mak 127 nie ma sensu. Drgania są ogromne.

Cześć.

Też zastanawiam się nad zakupem tego montażu do mak 127 i mam takie pytanie do jakiego powiększenia drgania są znośne ?,  oraz jak z prowadzeniem jak długo ten montaż trzyma w centrum pola obiekt ? Czy da radę głowice postawić np na statywie stalowym od SW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja miałem ten montaż z Makiem 127 i chodził bardzo dobrze. Obserwowałem planety z okularem 6 mm i dobrze prowadził bez drgań. Montaż znajdywał obiekty w polu okularu 25- 30 mm. Właściwie spozycjonowanyna trzy gwiazdy  prowadził planety kilkadziesiąt minut w okularze 6 mm.

Edytowane przez PiotrN
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Smorff84 napisał:

mam takie pytanie do jakiego powiększenia drgania są znośne

To nawet nie chodzi o powiększenie, po prostu po każdym ruchu/trąceniu montażu (i na wietrze) drgania ustają po ok. 6-8 sekundach. Nawet na moim AZ3 trwają max 3 sekundy.

Ale jeżeli nie będziemy go dotykać to da się oglądać w miarę komfortowo.

 

13 godzin temu, Smorff84 napisał:

jak z prowadzeniem jak długo ten montaż trzyma w centrum pola obiekt ?

Przy dobrym ustawieniu z poziomicą, robiłem zdjęcia M42, klatki po 30 sekund i jak na moje potrzeby było wystarczająco dobrze. Myślałem że będzie gorzej, ale mi na razie wystarcza.

 

13 godzin temu, Smorff84 napisał:

Czy da radę głowice postawić np na statywie stalowym od SW ?

Tego nie wiem, ale wspomniane wyżej drgania nie wynikają z niestabilności nóg. To właśnie sama głowica buja się jak na sprężynie. Może zależy to od obciążenia, ja mam 2" kątówkę i bino więc to swoje waży.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.