Skocz do zawartości

Meade super plössl


Pathfinder

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Pathfinder napisał:

Super plossl Seria 4000 I czyli smoothies/bez muszli/volcano topy  

pięcio elementowy w przeciwieństwie do meade SP s4000 II

albo po prostu „Japan”


Seria 4000 II oraz 3000 I też są made in Japan natomiast chodzi mi o okulary z trzeciego rysunku od lewej

(chociaż serie 3000 też mogę przygarnąć ;) ) 

 

0D5A6374-D491-4EE0-A213-67CEEEEAA04D.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Marcin_G napisał:

Jakie to były lata produkcji, tej pierwszej wersji serii 4000?

Wiem ale nie powiem :flirt:

A na poważnie to napewno przed 94 bo w tym roku przenieśli produkcję z Tajwanu do Chin. Kiedy natomiast przenieśli produkcję z Japonii na Tajwan nie wiem :/ 

Nie miałem niestety czasu się zagłębić w temacie. 

Wiem natomiast, że podobno produkowała je Kowa 

Edytowane przez Pathfinder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 20-lecie firmy Meade wydał ładny katalog, 1973-93, o ile pamiętam. Dokładali go chyba do Sky&Teleskope dla prenumeratorów. Tam były już Plossle z muszlą i z gumowym pierścieniem dla ogniskowych 15mm i więcej.

Nadal mam 9,7 i 15 mm z tej serii. 

15-tka jest moim najstarszym stażem, ciągle używanym okularem (jakichś wynalazków PZO nie liczę)

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 4/24/2021 at 1:39 AM, Pathfinder said:

Witajcie,

chętnie kupię super plössle od Meade.

Wszystkie ogniskowe (6.4 na gwałt) za wyjątkiem 9.7 którą już posiadam.
Koniecznie wersje pięcioelementowe tzw. "Smoothies" made in Japan.

Takie jak na obrazku poniżej :) 

 

1F75BE1B-D42D-4640-827B-2A55B009FFC9.jpeg

6.4 jest akurat na sąsiednim forum plus inne gadżety, może jeszcze zdążysz 

 

Edit ma muszę i nie wygląda na stary tak więc chyba to nie to czego szukasz.

Edytowane przez sosna
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, fornax napisał:

To jakie pole widzenia ta seria pięcioelementowa  4000 I miała 52 stopnie czy 67 stopni ?:uhm:

67° miała seria SWA bazowana na "TeleVue Wide Field" które notabene też posiadam (TV nie meade) 

Plossl 52° w tamtym czasie to było coś biorąc pod uwagę, że silvertopy celestrona, vixena i odpowiedniki meade/oriona miały 35°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Meade produkował modyfikowane achromaty później   okulary plosle seria 3000 z zielonymi napisami 4-elemntowe o polu wiedzenie 50 stopni , seria 4000 4-elemntowe  superplosle z pomarańczowymi napisami  o polu widzenie 52 stopnie ,super wide angles  6-elemntowe  pole widzenia 67 stopni i ultra wide angles   8-elemntowe o polu widzenia 84 stopnie  a ta seria 4000 I w którym roku została wypuszczona ?:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży ten katalog?

Jakbyś mógł w wolnym czasie porobić jakieś fotki i podesłać na pw, chętnie sam obejrzę. No chyba że chcesz go sprzedać ;)  

Tyle ile wyczytałem na CN to jedynie to, że to pierwsza odsłona tej serii. Natomiast wiem, że była wersja II również robiona w Japonii już z muszlą oczną i chyba cztero-elementowa. To ona powinna być w twoim katalogu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fornaxDzięki za fatygę i zdjęcia :) 

Znalazłem w tzw. międzyczasie info na CN, że Meade ukryło i bardzo starało się nie nagłaśniać zmiany konstrukcji serii 4000 z pięcioelementowej na czteroelementową. Zapewne dlatego nie ma w twoim katalogu okularów, których szukam.

Pięcioelementowa konstrukcja powróciła przy okazji wypuszczenia nowej serii 5000 takiej jak na obrazku poniżej.

 

classifieds-4611-0-63616100-1547706204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może i tak było ja swego czasu miałem kupić całą serię okularów super plosl  Meada 4000 ale ostatecznie zdecydowałem się na super plosle TV 4-elemntowe z okularów Meda to mam tylko UWA 14mm i 8,8mm chociaż chętnie bym dokupił 6,7mm i 4,7mm ale do tej pory ich  nie spotkałem   oraz plosla 56mm i 15 mm ale to jest Meade i nie Meade wygląda jak Meade ale nie ma napisu firmowego ,wszystkie mają muszle oczne .:hiya:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fornax napisał:

Być może i tak było ja swego czasu miałem kupić całą serię okularów super plosl  Meada 4000 ale ostatecznie zdecydowałem się na super plosle TV 4-elemntowe z okularów Meda to mam tylko UWA 14mm i 8,8mm chociaż chętnie bym dokupił 6,7mm i 4,7mm ale do tej pory ich  nie spotkałem   oraz plosla 56mm i 15 mm ale to jest Meade i nie Meade wygląda jak Meade ale nie ma napisu firmowego ,wszystkie mają muszle oczne .:hiya:

U nas dostać te okulary (wyprodukowane w Japonii) graniczy najwyraźniej z niemożliwością ale życzę powodzenia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.