Skocz do zawartości

Filtr polaryzacyjny z AliExpress


AviatorL

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam filtra polaryzacyjnego i głównie w internecie znajduję informacje (i dobre opinie) o filtrze Oriona.

O ile w wersji 1,25" cena jest znośna, to już gdybym chciał 2" to robi się trochę drogo. W Astroshopie 550 zł.

W innych sklepach zagranicznych wychodzi w przeliczeniu ok. 230-260 zł ale nie wiem ile będzie kosztowała wysyłka i czy nie doliczą jakichś opłat.

 

W związku z tym znalazłem coś takiego na Aliexpress.

https://www.aliexpress.com/item/1005001557350243.html

 

Cena jest fajna. Ciekawe jak z jakością? Może ktoś z Was tego używał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, używam, działa.

 

Do przyciemniania księżyca nadaje się całkiem przyjemnie.

 

Na ile z kolei jest dobry to ciężko mi ocenić. Tzn. Mam Newtona 10" , więc ciężko mi porównać obraz tym filtrem i bez filtra. Tzn. bez filtra patrzenie po prostu męczy, więc tego nie robię.

Porównując z kolei do posiadanego przeze mnie filtra ND, to wolę ten polaryzacyjny, bo nie wprowadza zafarbu.

 

Moja ulubiona metoda stosowania tego, to rozbijanie tego filtra na dwie cześci (da się go bez problemu rozkręcić)  i przykręcanie jednej połówki do przejściówki 2"-> 1,25", a na okular zakładam wtedy Baaderowy 1,25".

Dzięki temu mogę sobie regulować jasność przekręcając okular w tulei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, YOKER napisał:

Kup Baadera a zrozumiesz na czym polega polaryzacja :)

https://deltaoptical.pl/filtr-baader-podwojny-polaryzacyjny-2-quot?from=listing

Ten?

 

Myślisz, że będzie dużo lepszy?

A czy to fioletowe zabarwienie będzie też widoczne przy obserwacjach tak jak

20 godzin temu, dobrychemik napisał:

Oriona - daje zielony zafarb

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba @AviatorL zachęca mnie do rozwinięcia wypowiedzi, więc to zrobię.

 

Dawno temu, bo jeszcze chyba w 2008 lub 2009 roku kupiłem podwójny filtr polaryzacyjny Oriona 1-40%. Ogólnie działa, bo trudno sobie wyobrazić, by mógł nie działać. Nie jestem jednak z niego specjalnie zadowolony, bo wraz ze ściemnianiem obrazu powoduje jego wyraźne zazielenienie. Przy ustawieniu na minimalną transmitancję (kąt 90 stopni) Księżyc jest zielony jak Wodnik Szuwarek. Niezbyt apetyczny widok, choć oczywiście nie razi po oczach, więc pod tym względem dobry.

 

Mając jednak do dyspozycji dwa zwykłe, pojedyncze filtry CPL od SVBony postanowiłem sobie zrobić lepszą wersję Oriona. Rozkręciłem jeden z filtrów i obróciłem szkiełko na drugą stronę.

Teraz te dwa filtry dają o wiele lepszy filtr zmienny. Różnice względem Oriona:

+ zdecydowanie większy zakres zmian jasności, transmitancja zjeżdża chyba grubo poniżej 0.1% (muszę wziąć na pomiary, teraz mnie to zaciekawiło)

+ zdecydowanie lepsza charakterystyka barwna obrazu, koniec z sinozielonym obrazem

- oprawy nie mają podwójnego gwintu, więc nie połączę ich razem, ale i tak najlepiej z filtrów zmiennych korzysta się poprzez rozdzielenie na dwie niezależne części, jedna w okularze, a druga w kątówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dobrychemik napisał:

Chyba @AviatorL zachęca mnie do rozwinięcia wypowiedzi, więc to zrobię.

Bardziej miałem na myśli to czy filtr Baadera daje zafarb fioletowy na podobnej zasadzie jak Orion zafarb zielony :)

Znalazłem jeszcze filtr Explore Scentific 2" za 319 zł

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4765

 

Pytanie czym się te wszystkie filtry różnią w praktyce. Rozumiem już, że niektóre mogą dawać jakiś zafarb. Mają lepiej lub gorzej wykonane gwinty.

Być może ten tani z AliExpress jest jakoś źle napylony i będzie powodował jakieśs odblaski (albo i nie).

 

17 godzin temu, dobrychemik napisał:

najlepiej z filtrów zmiennych korzysta się poprzez rozdzielenie na dwie niezależne części, jedna w okularze, a druga w kątówce.

To może być wygodne rozwiązanie, ale nie wiem czy u mnie przejdzie, gdyż kątówkę mam 2", potem redukcja na 1,25" i zakładam bino.

Tylko też cały czas zastanawiam się czy potrzebuję w ogóle filtra w rozmiarze 2"...

Jedyny okular który mam w tym rozmiarze to LET 28 i raczej nie planuję zakupu kolejnych, no chyba że SWAN 33.

W tym okularze Księżyc mieści się cały w polu widzenia, Słońce też. Księżyc wole oglądać w dużo większych powiększeniach, Słońce przez folię ND5 jest już wystarczająco ciemne i nie wiem czy użycie filtra polaryzacyjnego cokolwiek poprawi (uwidoczni granule?). Fotografii tarczy Księżyca przez filtr się raczej nie robi a planety gazowe w tym okularze wyglądają fajnie, ale tu używam go głównie kiedy seeing nie pozwala na większe powiększenia i też nie wydaje mi się, żeby był sens je ściemniać filtrem (chyba że uwidoczni więcej szczegółów na zasadzie kontrastu?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy filtr pochłania swiatlo a wiec do obserwacji planet to taka sciema... obetnie ci trochę danego widma ale właśnie prze te obcięcie nie dostrzezesz innych ,istotnych szczgl planet .

Do Słońca masz wybitnie preferowane teleskopy i zaden filtr czy folia Baadera tego nie zastąpią...ba,nawet nie zbliża sie do obrazów z takich teleskopow.Uważaj na folie bo ona jest niebezpieczna...i przez dlugie ekspozycję mozesz nawet stracić dobry wzrok !!!.

Ksiezyc- w skali średnich powiększeń wypala oko ;) ale później gdy powiększenie wzrasta blask maleje i nic oprócz ZAO tak naprawdę nie potrzebujesz. :) .

 

Screenshot_20210430-161759_YouTube.jpg

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.