Skocz do zawartości

Kamerka do guidingu


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam zamiar poważnie zająć się astrofotografią i spotkałem się z różnymi opiniami nt. guidingu. Aktualnie posiadam NEQ6 i GSO 10" 1000mm, docelowo chcę lżejszy montaż i mniejszą tubę. Poukładałem sobie to tak, że póki co będę focił Canonem, kamerkę guidingu będę podpinał pod ZWO AOG, który już posiadam, a tą kamerką ma zostać ZWO ASI 120mm lub ZWO ASI 120mm-s (mono). Pytanie czy taki setup da radę w amatorskiej astrofotografii? Jak mówię jedni mi odradzają te kamerki, nie wiem nawet z jakiego powodu, bo parametry mi odpowiadają. Proszę o pomoc z tym zagadnieniu. Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ersoy napisał:

Cześć, mam zamiar poważnie zająć się astrofotografią i spotkałem się z różnymi opiniami nt. guidingu. Aktualnie posiadam NEQ6 i GSO 10" 1000mm, docelowo chcę lżejszy montaż i mniejszą tubę. Poukładałem sobie to tak, że póki co będę focił Canonem, kamerkę guidingu będę podpinał pod ZWO AOG, który już posiadam, a tą kamerką ma zostać ZWO ASI 120mm lub ZWO ASI 120mm-s (mono). Pytanie czy taki setup da radę w amatorskiej astrofotografii? Jak mówię jedni mi odradzają te kamerki, nie wiem nawet z jakiego powodu, bo parametry mi odpowiadają. Proszę o pomoc z tym zagadnieniu. Pozdrawiam, Marcin.

ASI 120MM , a lepiej wersja mini to najczęściej chyba używane obecnie kamery do prowadzenia montażu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zwo asi 120 mini do guidingu przez dedykowany guider i nie narzekam. Kamerka daję radę.
Nawiasem w astrofotografii montaż to podstawa, więc zastanowiłbym się na zmianą montażu. Nie wiem jaką tubę docelowo chcesz używać, ale generalnie tendencja jest taka, że ludzie często kończą właśnie na EQ6 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie, ale wersja Mini jest dla mnie za długa i za bardzo będzie odstawała. Jak dodam do ZWO AOG-a koło filtrowe, wolałbym mieć to bardziej zwarte. Docelowo marzy mi się TS-Optics 150 mm f/2.8 hyperbolic Astrograph. :D Jednak póki co chciałem zejść do HEQ5 i do tego jakiś krótki światłosilny newton. NEQ6 jest bardzo masywny i ciężki, w terenie, a tym bardziej noszenie go do samochodu z bloku jakieś 150m wymaga trochę wysiłku. Jednak dla chcącego nic trudnego. ;)

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysuj sobie odleglosci kamera oag, canon. Odloglosc do matryc musi byc taka sama. Jak zwykla wersja bedzie ok to nie trzeba mini,ale najczescicj właśnie potrzeba mini.

 

Jesli myslisz ze teleskop f2.8 bedzie "szybszy" od takiego np f4 to sie mylisz. Obrobka czyni cuda.

 

Nie polecam zmieniac montazu. Najlepiej nawet jakbys go opaskowal, o ile juz nie jest.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

Rozrysuj sobie odleglosci kamera oag, canon. Odloglosc do matryc musi byc taka sama. Jak zwykla wersja bedzie ok to nie trzeba mini,ale najczescicj właśnie potrzeba mini.

Nie myślałem nawet w ten sposób, cały czas ubzdurałem sobie widocznie, że te ostawanie wersji Mini będzie nieodpowiednie. W sumie wersja Mini jest nawet tańsza od 120mm-s. Tylko czy ten port USB 2.0 ma aż takie znaczenie, czy można spokojnie korzystać z niego nic nie tracąc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.