Skocz do zawartości
  • 0

Maj 2021: Prośba o pomoc w identyfikacji obiektu towarzyszącego stacji ISS


Krzysztof Dreczkowski

Pytanie

12 i 16 maja nagrałem przez Sony A7S obiekt towarzyszący ISS. Mimo tygodnia i zadawania pytania na różnych kontach astronomicznych, nie uzyskałem odpowiedzi i  najwidoczniej brak oficjalnych informacji na jego temat. Oficjalne dostawy na ISS miały miejsce w styczniu i drugiej połowie kwietnia 2021, więc teraz nikt o nich nie mówi. Odrzucona 11 marca paleta akumulatorów, znajduje się ok 7000km od stacji, i gdy ISS przelatuje przez "europejskie niebo", na "europejskim" nieboskłonie nie jest już widoczna (jest wtedy gdzieś nad Chinami czy Indonezją). Obiekt towarzyszący ISS wydaje się być w odległości 2-5 km od stacji, ponadto znajduje się też najwyraźniej na niższej orbicie, bo przestaje być widoczny ponad 4 godziny po zachodzie Słońca i ponad 4 godziny przed wschodem Słońca - gdy ISS podczas przelotu jest jeszcze dobrze widoczna i oświetlona. Na nagraniu z godziny 23 - czyli nawet wcześniej, wygląda na to że wlatuje on już wtedy w cień Ziemi (czy ktoś potrafi obliczyć na jakiej wysokości nad Polską i Słowacją był cień Ziemi między godziną 23 a 0.40 w nocy z 16 na 17 maja i na jakiej wysokości była wtedy ISS?)

 

Nagrania z dodatkowymi informacjami pod filmikami na youtube:

 

 

 

 

Jak wspomniałem mimo upływu tygodnia nie udało się go zidentyfikować, wiec prosze o pomoc w identyfikacji, a jeśli ktoś ma teleskop przystosowany do rejestracji wyglądu ISS podczas przelotu, to będę wdzięczny za próbę nagrania lub sfotografowania tego obiektu i podzielenie się nimi. Pozdrawiam

Edytowane przez Krzysztof Dreczkowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
16 godzin temu, californiakid napisał:

Prześledziłem cały wątek i podziwiam samozaparcie w kwestii identyfikacji obiektów. Jednocześnie trochę śmiechłem w temacie "NASA ukrywa". Przyjacielu, gdyby NASA ukrywało to obiekt nie świeciłby się jak przysłowiowe psie jajka na wiosnę na orbicie. X37b z misji OTV-6, który ma 9m x 4,5m krąży na orbicie już rok i o ile mi wiadomo nikt go nie zaobserwował. Nie będę już wspominał o autobusach przeróżnych misji NROL będących na orbicie. 

 

 

Dzisiaj nie da się nic ukryć na orbicie (zbyt wiele "czujnych oczu" śledzi nas z góry)! Jeśli Ktoś stara się utrzymać cokolwiek na orbicie w statusie misji tajnej, jeśli chodzi o US, to na pewno robi to NRO, CIA, USAF (rzecz jasna, nic w tym dziwnego, ani niezwykłego, że tak robią) ale i tak przez różne przecieki do mediów wiele z tych misji (przynajmniej częściowo) staje się po jakimś czasie "tajemnicą poliszynela" (NRO odtajnia misje dopiero po 25 latach od ich zakończenia). Przykład: satelity MENTOR (NEW ORION) - da się je obserwować, o jednym z tych ogromnych satelitów (Mentor-4/ORION 6 inwigilującego satelitę: Thuraya-2, obsługującego telefonię satelitarną) pisałem: TUTAJ.

 

Również da się obserwować, miniwahadłowiec USAF: X-37B, którego namiary orbity w misji OTV-6 zostały szybko po starcie ustalone przez amatorów pasjonatów obserwacji satelitów. X-37B w misji OTV-6 (w odróżnieniu od poprzedniej) lata na orbicie o mniejszej inklinacji, dlatego jest obecnie trudniejszy do obserwacji z terenu Polski. W najbliższym czasie będzie go można obserwować w przelotach wczesno-rannych po 13 czerwca, a w porze wieczorowej po 23 czerwca (przykładowo u mnie w Lublinie do max elewacji 26°S w czasie górowania). Mapki przelotów X-37B/OTV-6 można wygenerować dla swoich miejscówek obserwacyjnych na Heavens-Above. Jednak to są tematy na inny wątek - zapewne będę jeszcze o tym pisał.

 

Koniec offtopa, wracamy do tematu!

 

Bez zbędnych złośliwości ;) trzymajmy się Panowie tematu (przypominam: "Maj 2021: Prośba o pomoc w identyfikacji obiektu towarzyszącego stacji ISS"), mimo tego, że sam autor nie przestrzega tej zasady (łamanie regulaminu) i pogrąża się coraz bardziej, wręcz prosząc się o BANA. Mam nadzieję, że Kol. Krzysztof Dreczkowski przeczyta regulamin i dostosuje się do wymogów forum, żeby nie stracić tutaj dostępu, jak to się stało na kosmonauta.net! Chciałem konkretnie odpowiedzieć na pytanie zadane w temacie wątku, żeby skończyć z pisaniem bzdet o satelitach pod opisem i w komentarzach filmów na YT, przez autora tego wątku i osoby go tam "nakręcające" (choć pewnie będzie to tylko moim pobożnym życzeniem)!

 

TUTAJ  i  TUTAJ. zrobiłem analizę dwóch filmów i wykazałem, że wg. pytającego "tajemniczy towarzysze", "obiekty śledzące" itp., to nic innego jak zwykłe satelity z konstelacji Starlink, które znajdowały się optycznie w "pobliżu" ISS. Podobnie jest z trzecim filmem, obrazującym przelot ISS z 20 maja. To składanka z dwóch przelotów i film trwa dłużej (8:21), dlatego utrwaliło się na nim oprócz ISS więcej satelitów w jej "pobliżu", przede wszystkim z konstelacji Starlink (chyba to nie dziwne dla znawców tematu, a nie gdybaczy). Szkoda mojego czasu na więcej, więc pokażę tylko ostatnią sytuację z tego filmu, kiedy "za ISS leciał" satelita: STARLINK-1281, NORAD: 45370, ID: 2020-019L. Poniższy zrzut z wizualizacji w Stellarium pokazuje dokładnie sytuację w 7:55 filmu (godz.: 23:04:05 CEST), kiedy STARLINK-1281 znajdował się między gwiazdami 34 Cyg, a 29 Cyg (w lewym górnym rogu kadru filmu i wizualizacji), a ISS po wcześniejszym przelocie przez gwiazdozbiory: Łabędzia, Liska i Strzały, znajdowała się już w prawym dolnym rogu kadru filmu/wizualizacji:

1859011893_ISSStarlink-1281_20-05-2021_23-04-05.jpg.4ffcee04692fd13e3fe12c6237f20cc1.jpg

 

 

Jak to się mówi "do trzech razy sztuka" - pytający dostał odpowiedź, jak w tytule wątku, czy wyciągnie z tego jakąś lekcję, wątpię?! Pewnie nadal z kolegami będą "kręcić lody" na YT, wpisując w komentarzach pod filmikami, związanymi z przelotami satelitów: totalne androny i przysłowiowe "duby smalone"! ;)

 

Satelitów nie tylko z konstelacji Starlink, będzie coraz więcej i zawsze jakiś/jakieś będzie/będą optycznie "w pobliżu" ISS w czasie jej widocznych przelotów. Koniec, kropka!

 

Prośba do administracji o zamknięcie wątku: temat został wyczerpany, a trudno utrzymać w "ryzach" innych użytkowników forum, żeby nie robili tutaj dalej pośmiewiska, gdyż dotychczasowe (przed zmianami - czytaj dalej o co biega) tytuły i opisy filmów na YT, robione przez pytającego tutaj i przez osoby komentujące filmy na YT, były co najmniej żenujące!

 

Prośba (już kolejna) do Kolegi Krzysztof Dreczkowski. Jeśli chcesz analiz z przelotów satelitów, trzymaj się konkretnie tematu wątku, jaki założysz, bez wrzucania linków niezwiązanych z pytaniem. Nie zadawaj naraz dużo pytań - krótko i zwięźle, no i staraj się cierpliwie poczekać na odpowiedź (jak nie będziesz pisał niepotrzebnych pierdół w temacie z prędkością automatu, to inni nie będą się z tego naśmiewać i temat nie będzie się niepotrzebnie rozrastał). Podawaj zawsze miejsce obserwacji i dokładny czas, żeby ułatwić pracę. Filmy do analizy satelitów na niskiej LEO (ISS, satelity Starlink), pokazuj nie później jak na następny dzień po zrobieniu.

 

[edit] No niestety, lody będą dalej kręcone! Kolega co chwilę zmienia tytuły i podpisy do filmików, nie ma odwagi obywatelskie, żeby przyznać się do błędu (sorry pomyliłem się, to nie kosmici szpiegujący, tylko zwykłe satelity, wysłane przez człowieka na orbitę), woli czyjeś zasługi przypisać sobie. Cytat ze zmienionego podpisu pod ostatnim, analizowanym przeze mnie filmem:

 

Cytat
1 nagranie: przylot o 20:21 - od 1 minuty 57 sekundy 2 nagranie: przylot o 22.57 - od 7minuty 7 sekundy (obiekt w górnym lewym rogu, ISS w prawym dolnym) w 4 minucie 30 sekundzie widać też spadający meteor. Dzięki programowi Stellarium, udało mi się w prosty sposób zidentyfikować ten obiekt towarzyszący, i jest to Starlink 1281. Do chwili obecnej nie udało się rozwikłać zagadki obiektu przy ISS, z 12 maja.

 

Pozdrawiam: Jurek

PS Myślę, że temat definitywnie do zamknięcia. Kolega K.D. jak zechce, może pytać w nowym wątku, zwłaszcza, że maj już się kończy. Po rozmowie na PW i na prośbę jednego z bardzo spolegliwych użytkowników forum, postanowiłem odbanować u mnie Kol. Krzysztof Dreczkowski, ale jeśli w pytaniach o identyfikację satelitów zacznie znowu przemycać idee "sekciarzy" UFO i podawać linki do "dziwnych" filmików, to BAN u mnie będzie nieodwołalny!

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.