Skocz do zawartości

Księżyc + Wenus + Mars


GKG

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze to na żywo obserwowałem Księżyc i Wenus,  Marsa nie  dostrzegłem ani gołym okiem,  ani przez lornetkę.  Dopiero przeglądając fotki zauważyłem miniaturowa bladą kropkę,  która po sprawdzeniu w programie ku mojemu zaskoczeniu okazała się Marsem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od kilku dni polowałem na koniunkcję Wenus i Marsa. Sobota zapowiadała się bardzo atrakcyjnie  ze względu na ewentualną szansę złapania Księżyca ( niespełna dobę po nowiu !) Wszystko pięknie jednak na  samym zachodzie rozpostarł się malowniczy ale jasno  podświetlony  cirrus przez który słaby Mars i ekstremalnie cienki sierp nie mogły się przebić.

Z niedzielą także wiązałem ogromne nadzieje. Niestety, podobnie jak poprzednio sytuacja pogodowa się powtórzyła z tym że chmury były gęściejsze.  Wenus słabiutko mignęła tuż nad horyzontem. Nawet statywu nie było okazji rozstawić.

W poniedziałek wieczorem po lokalnym potopie wylewałem wodę z piwnicy. Widoczności nie sprawdzałem ale grzmiało do północy więc zapewne było z nią mocno słabo. :szczerbaty:

No i  nadszedł upalny wtorek którego wieczór wynagrodził  poprzednie zawody.  Niebo czyste, Księżyc jeszcze w kadrze, chmury  jako korzystny dodatek.  Gdy robiłem zdjęcia  Mars był lornetkowo niedostrzegalny.  Z wielkim trudem Udało się go zobaczyć później, dopiero na ciemnym niebie. Bez bliskiej wskazówki w postaci Wenus szanse jego lokalizacji oceniam na bliskie zeru.  Nawet na zdjęciach jego tarczka była ledwo widoczna. Dla pewności wykonałem kilka fotek i pojaśnienie w tej samej lokalizacji pozwoliło na potwierdzenie że to jednak upragniony Mars.

Canon 70 D ogniskowa 50 i 200 mm.

 

IMG_9489.thumb.jpg.2267860fad5f1ea0eafcbd6c5c5df937.jpg

 

IMG_9493.thumb.jpg.cef145fe57ba4941e75c2a8a74d86740.jpg

 

IMG_9495.thumb.jpg.d8d3f4418474cb6b6648dd548f63d08c.jpg

 

 

Edytowane przez Art 69
dod.
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.