Skocz do zawartości

Tranzyt ISS na tarczy księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem :) 

 

W piątek szykuje się w mojej okolicy tranzyt ISS na tle Księżyca, który pierwszy raz w "karierze" chciałbym uchwycić. Wg. transit findera przelot będzie trwał ok 1,8s, łysy ma być 9.2 stopnia nad horyzontem a odległość do ISS z mojego miejsca to ok 1550km. Czy w takich warunkach dysponując obiektywem 1000mm (mam jeszcze telekonwerter x2) jest sens to nagrać w 720p/30kl/s? Tylko na takie video pozwala mój aparat i zastanawiam się czy z takiej odległości ISS będzie jeszcze widoczna? Podzielcie się proszę doświadczeniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sportu i nabrania doświadczenia można spróbować, ale tak nisko nad horyzontem to będzie kaszana, więc na spektakularne efekty się nie nastawiaj. Z drugiej strony w takim układzie ISS będzie się na niebie poruszać relatywnie powoli, więc łatwiej będzie coś zarejestrować - choć w tym czymś niekonieczne da się rozpoznać stację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę skąd jesteś, bo zrobiłbym symulację w Stellarium dla Twojej miejscówki (dlatego warto podawać miejsce zamieszkania pod nickiem). Na symulacji FPV możesz zobaczyć jak będzie wyglądał tranzyt z twojej miejscówki, jaka będzie jasność ISS przed tranzytem, jaka będzie odległość do ISS, co pozwoli wyznaczyć dokładną wielkość kątową stacji na tle Księżyca.

 

Pozdrawiam: Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suchyy napisał:

Nie widzę skąd jesteś, bo zrobiłbym symulację w Stellarium dla Twojej miejscówki (dlatego warto podawać miejsce zamieszkania pod nickiem). Na symulacji FPV możesz zobaczyć jak będzie wyglądał tranzyt z twojej miejscówki, jaka będzie jasność ISS przed tranzytem, jaka będzie odległość do ISS, co pozwoli wyznaczyć dokładną wielkość kątową stacji na tle Księżyca.

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Dzięki za pomysł z Stellarium :)  Z mojej miejscówki tak ma to wyglądać. Zdecydowanie się wybiorę (jeśli będzie pogoda) dla samego treningu. Zawsze to będzie doświadczenie przed jakimś lepszym tranzytem.  

 

https://s6.gifyu.com/images/2021-07-22-18-07-26.gif 

 

Edytowane przez californiakid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.