Jump to content

Filtry do ASI294MM


Misza
 Share

Recommended Posts

Prawdopodobnie w najbliższym czasie nabędę swoją pierwszą kamerę mono (nie licząc planetarnej asi178mm). Jak w tytule. Czy molibyście polecić konkretne zestawy filtrów do niej ? Czy wszystkie filtry powinny być jednego producenta ? Wiadomo że muszę zakupić HSO, jeśli natomiast chodzi o LRGB mam podstawowy zestaw ZWO w oprawkach 1'25 który kupiłem kiedyś do składania planet - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_105&products_id=4485&lunety=Zestaw filtr w ZWO LRGB 1 25 , pytanie czy coś takiego wystarczy i czy pozostać w standarcie 1"25 ? Koło filtrowe również mam na małe filtry (do tego manualne) bo i ono było kupowane do planet. Nie wiem czy ma to wpływ na potencjalną winietę uzależnioną od wielkości oprawek filtrów ale sprzęt optyczny jakiego będę używać to posiadany redcat zaś w przyszłości zapewne refraktory o trochę dłuższych ogniskowych. Jesli chodzi o jakość nieba to moją stałą miejscówką jest Kraina nad Tanwią, czyli tam gdzie organizowane są jesienne zloty (bortle 3).

Link to comment
Share on other sites

Kolo manualne moze puszczac do srodka wilgoc, co wiaze sie z parowaniem szkielek.

 

Twoja mateycha wyglada na 4/3", wiec 36mm zdaje sie nyc minimum.

 

Edit.

Poza tym forografujac z Tanwii torche herezja jest używanie NB ;)

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

Czy dobrze rozumiem że 36mm to są filtry bezoprawkowe ? Czy w takiej opcji te zestawy będą ok ?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6633&lunety=Zestaw filtr w Optolong LRGB HSO 36 mm SKU OPL LRGBNB 36

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6576&lunety=Zestaw filtr w w skopasmowych HSO 36 mm bez oprawek aka SHO FWHM 7 nm H Alfa S II O III ZWO SKU ZWO NB7nmD36

Drogie to wszystko jak cholera, zastanawiam się czy na razie nie poprzestać na HSO 36mm a jeśli będę chciał użyć LRGB popróbuje z tym moim małym kołem i zestawem 1'25 ZWO który mam do planet. Czy to bez sensu ?

Link to comment
Share on other sites

Osobiście pierw spróbowałabym z 1.25" skoro już takie masz i stwierdził, czy jest winieta i jeśli jest - czy jest dla Ciebie akceptowalna.

 

Dla mnie była akceptowalna i świetnie kalibrowała się flatami przy 4/3"  matrycy, filtrach 1.25" i przy f/6.5, ale kamera miała dużo większy backfocus.

 

36mm filtry są bezoprawkowe.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, mam 1"25 LRGB, czy jeśli przy nich będzie ok to mogę się spodziewać że przy NB rówież będzie ? Bo filtry HSO to już trochę droższa zabawa i nie chciałbym kupowac w ciemno 1"25 by potem sprzedawać i kupować 36mm :(

Link to comment
Share on other sites

Ok rozmiar rozmiarem ale co z pozostałymi parametrami, zauważyłem że jeśli chodzi o

19 godzin temu, Tayson napisał:

Poza tym forografujac z Tanwii torche herezja jest używanie NB ;)

Myślałem że z kamerami mono filtry HSO stosuje się do mgławic niezależnie od warunków ?

 

Wracając do innych niż rozmiar parametrów filtrów NB, zauważyłem że najpopularniejsze są 6-8 nm, ale bywają tez daleko odbiegające od nich. Nie do końca czaję czy ten parametr jest powiązany ze światłosiłą optyki która ma być użyta czy nie.

 

Czy taki zestaw Baadera 6,5nm (polecany przez producenta szczególnie pod CMOS) byłby pod względem parametrów właściwy pod ASI294MM ze wspomnianą optyką i pod niebo bortle 3 ? - https://www.baader-planetarium.com/en/filters/(ultra-)-narrowband-/-highspeed/baader-6.5nm-narrowband-filter-set-–-cmos-optimized-(h-alpha--o-iii--s-ii).html

 

Wiele osób ma tez w użyciu zestawy składające się z nieco starszych filtrów baadera H 7nm, SII 8nm, OIII 8,5nm

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Misza napisał:

Wracając do innych niż rozmiar parametrów filtrów NB, zauważyłem że najpopularniejsze są 6-8 nm, ale bywają tez daleko odbiegające od nich. Nie do końca czaję czy ten parametr jest powiązany ze światłosiłą optyki która ma być użyta czy nie.

 

 

 

Jest pewna zależność od światłosiły - im jest ona większa, tym większy jest "blueshift" i większe ryzyko, że filtr zejdzie z pasma emisji jeśli ma bardzo wąskie pasmo transmisji. Filtry o szerokości ok. 7nm są najpopularniejsze, bo dają już bardzo dobry kontrast i dość dużą rezerwę na blueshift czy też złe wycelowanie pasma transmisji na etapie produkcji filtra. Im węższy kupisz filtr, tym większe ryzyko, że okaże się niedopasowany do Twojej optyki. Z tego co widzę w Twojej stopce to nie masz bardzo światłosilnych teleskopów, więc masz lepszą sytuację. Możesz nawet śmiało inwestować w filtry Antlia Pro 3nm. Trochę drogie, ale z uwagi na około dwukrotnie lepszy uzyskiwany kontrast zdjęć niż przy filtrach 7nm o wiele szybciej uzyskasz dobre zdjęcia. Do tej pory mierzyłem dwie sztuki Antlii i dla teleskopów niezbyt swiatłosilnyvh były bardzo dobre.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.