Skocz do zawartości

Filtry do ASI294MM


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie w najbliższym czasie nabędę swoją pierwszą kamerę mono (nie licząc planetarnej asi178mm). Jak w tytule. Czy molibyście polecić konkretne zestawy filtrów do niej ? Czy wszystkie filtry powinny być jednego producenta ? Wiadomo że muszę zakupić HSO, jeśli natomiast chodzi o LRGB mam podstawowy zestaw ZWO w oprawkach 1'25 który kupiłem kiedyś do składania planet - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_105&products_id=4485&lunety=Zestaw filtr w ZWO LRGB 1 25 , pytanie czy coś takiego wystarczy i czy pozostać w standarcie 1"25 ? Koło filtrowe również mam na małe filtry (do tego manualne) bo i ono było kupowane do planet. Nie wiem czy ma to wpływ na potencjalną winietę uzależnioną od wielkości oprawek filtrów ale sprzęt optyczny jakiego będę używać to posiadany redcat zaś w przyszłości zapewne refraktory o trochę dłuższych ogniskowych. Jesli chodzi o jakość nieba to moją stałą miejscówką jest Kraina nad Tanwią, czyli tam gdzie organizowane są jesienne zloty (bortle 3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolo manualne moze puszczac do srodka wilgoc, co wiaze sie z parowaniem szkielek.

 

Twoja mateycha wyglada na 4/3", wiec 36mm zdaje sie nyc minimum.

 

Edit.

Poza tym forografujac z Tanwii torche herezja jest używanie NB ;)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem że 36mm to są filtry bezoprawkowe ? Czy w takiej opcji te zestawy będą ok ?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6633&lunety=Zestaw filtr w Optolong LRGB HSO 36 mm SKU OPL LRGBNB 36

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6576&lunety=Zestaw filtr w w skopasmowych HSO 36 mm bez oprawek aka SHO FWHM 7 nm H Alfa S II O III ZWO SKU ZWO NB7nmD36

Drogie to wszystko jak cholera, zastanawiam się czy na razie nie poprzestać na HSO 36mm a jeśli będę chciał użyć LRGB popróbuje z tym moim małym kołem i zestawem 1'25 ZWO który mam do planet. Czy to bez sensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście pierw spróbowałabym z 1.25" skoro już takie masz i stwierdził, czy jest winieta i jeśli jest - czy jest dla Ciebie akceptowalna.

 

Dla mnie była akceptowalna i świetnie kalibrowała się flatami przy 4/3"  matrycy, filtrach 1.25" i przy f/6.5, ale kamera miała dużo większy backfocus.

 

36mm filtry są bezoprawkowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozmiar rozmiarem ale co z pozostałymi parametrami, zauważyłem że jeśli chodzi o

19 godzin temu, Tayson napisał:

Poza tym forografujac z Tanwii torche herezja jest używanie NB ;)

Myślałem że z kamerami mono filtry HSO stosuje się do mgławic niezależnie od warunków ?

 

Wracając do innych niż rozmiar parametrów filtrów NB, zauważyłem że najpopularniejsze są 6-8 nm, ale bywają tez daleko odbiegające od nich. Nie do końca czaję czy ten parametr jest powiązany ze światłosiłą optyki która ma być użyta czy nie.

 

Czy taki zestaw Baadera 6,5nm (polecany przez producenta szczególnie pod CMOS) byłby pod względem parametrów właściwy pod ASI294MM ze wspomnianą optyką i pod niebo bortle 3 ? - https://www.baader-planetarium.com/en/filters/(ultra-)-narrowband-/-highspeed/baader-6.5nm-narrowband-filter-set-–-cmos-optimized-(h-alpha--o-iii--s-ii).html

 

Wiele osób ma tez w użyciu zestawy składające się z nieco starszych filtrów baadera H 7nm, SII 8nm, OIII 8,5nm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misza napisał:

Wracając do innych niż rozmiar parametrów filtrów NB, zauważyłem że najpopularniejsze są 6-8 nm, ale bywają tez daleko odbiegające od nich. Nie do końca czaję czy ten parametr jest powiązany ze światłosiłą optyki która ma być użyta czy nie.

 

 

 

Jest pewna zależność od światłosiły - im jest ona większa, tym większy jest "blueshift" i większe ryzyko, że filtr zejdzie z pasma emisji jeśli ma bardzo wąskie pasmo transmisji. Filtry o szerokości ok. 7nm są najpopularniejsze, bo dają już bardzo dobry kontrast i dość dużą rezerwę na blueshift czy też złe wycelowanie pasma transmisji na etapie produkcji filtra. Im węższy kupisz filtr, tym większe ryzyko, że okaże się niedopasowany do Twojej optyki. Z tego co widzę w Twojej stopce to nie masz bardzo światłosilnych teleskopów, więc masz lepszą sytuację. Możesz nawet śmiało inwestować w filtry Antlia Pro 3nm. Trochę drogie, ale z uwagi na około dwukrotnie lepszy uzyskiwany kontrast zdjęć niż przy filtrach 7nm o wiele szybciej uzyskasz dobre zdjęcia. Do tej pory mierzyłem dwie sztuki Antlii i dla teleskopów niezbyt swiatłosilnyvh były bardzo dobre.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.