Skocz do zawartości

Pierwszy raz z głębokim kosmosem - M31


Edward

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Tuvoc napisał:

Całkiem nieźle :) Dobre początki. ISO 3200 to stanowczo za dużo. Jak obejrzę stack to może pomarudzę jeszcze nad czymś. Swoją drogą to czy nie za wcześnie na M 31?

Ten Bartosz Wojczyński to user naszego forum?

Mirek, 

M31 można już focić.

https://astropolis.pl/topic/79951-m31-w-maksimum-perseidów/page/2/?do=showReactionsComment&comment=915624


Bartosz jest na forum :)

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku miejscach czytałem, że dla tego aparatu sensownie jest działać na ISO 800. Masz też sporo zielonych gwiazd. Sam próbuję A7iii ostatnio i ku mojemu zaskoczeniu faktycznie zazielenia gwiazdy. Znajdziesz wzmiankę o tym m.in. tutaj:

 

Testing the Sony a7III for Astrophotography – The Amazing Sky

 

Ja polecam na to opcję usuwania zielonego szumu w SiriLu. Na swoich pojedynczych zdjęciach widzę też sporo hot pixeli. Chyba ciężko sobie z tym radzić bez ditheringu. 

Edytowane przez spock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, isset napisał:

 

Nie prościej było zrobić te punkty tylko raz po tej 22? :)

Dość rzadko wyjeżdżam na jakieś nocne fotki, a tym razem jeszcze zapomniałem czołówki, złamałem też diodę na podświetlenie lunetki biegunowej, i wolałem za dnia ustawić wszystko wstępnie. Wiem że w nocy jak to robię to mam zawsze mega problemy stad ta panika :D

Też naczytałem się że SWSA jest bardzo słabe na dłuższych ogniskowych i wolałem mieć wszystko sprawdzone kilka razy.

 

 

21 minut temu, spock napisał:

W kilku miejscach czytałem, że dla tego aparatu sensownie jest działać na ISO 800. Masz też sporo zielonych gwiazd. Sam próbuję A7iii ostatnio i ku mojemu zaskoczeniu faktycznie zazielenia gwiazdy. Znajdziesz wzmiankę o tym m.in. tutaj:

 

Testing the Sony a7III for Astrophotography – The Amazing Sky

 

Ja polecam na to opcję usuwania zielonego szumu w SiriLu. Na swoich pojedynczych zdjęciach widzę też sporo hot pixeli. Chyba ciężko sobie z tym radzić bez ditheringu. 

Teoretycznie ISO 640 powinno być wyjściową wartością w tym aparacie. link

Jeszcze nie do końca rozumiem temat tego ISO szczerze mówiąc. Wykresy pokazują jakby były dwa tryby matrycy w tym sony, przy czym 640 bardziej opłaca się ustawić niż takie 320.

Niby ISO jest zmienną, która może być ustawiona bardzo nisko, a następnie w lightroomie i tak da się wyciągnąć światło do pewnego stopnia.

No ale jak ustawię ISO nisko w astrofotografii to histogram mi ucieka poza skalę w lewo i boje się że jednak bezpowrotnie stracę te detale. Musze poeksperymentować jak z tym jest dokładnie na czym co nie zmarnuje mi kilku godzin naświetlania :D

Zaś trzeba się doktoryzować z matryc, bo mam tutaj braki.

 

Pobawię się tymi zielonymi kolorami. Faktycznie teraz widzę, jak mi napisałeś :O

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edward napisał:

Wziąlem coś co wydawało mi się na stosunkowo łatwy cel.

M31 nie jest łatwym celem - ma bardzo dużą rozpiętość dynamiczną i ciężko jest dobrze ją przedstawić nie przepalając jądra :-)

 

2 godziny temu, Edward napisał:

Cofnąłem do 60 sekund i ustawiłem histogram tak żeby peak lądował w okolicach 1/4 wykresu. - wyszło ISO 3200, że będzie dobrą opcją.

Przez całą moją "karierę" jako astrofotografa nie ustawiałem ISO/gainu do histogramu :-) W sumie palę tyle na ile pozwala mi montaż i jest wymagane przez kamerę, gain mam ustawiony jeden i nie zmieniam go w ogóle a jak robię DSLR to ustawiam 1600 (Canon 6D)... i tyle :-) zbieram potem materiał.

 

2 godziny temu, Edward napisał:

Mam wrażenie, że gwiazdki są rozmazane, ale może to przez obróbkę? Bo wąsy kota się przecinały zacnie

Gwiazdy sprawiają wrażenie nieostrych, nawet przy ich rozciągnięciu. Być może nie dokładnie ustawiłeś ostrość, czasami bardzo ciężko ustawić dobrze na masce bo przy słabszym seeingu linie potrafią fruwać we wszystkie strony. Ja zazwyczaj naświetlam 5sek klatkę i patrzę na ułożenie ramion. Robię malutką korektę i powtarzam klatkę.

 

Rozmycie widać niestety też na samej galaktyce. Pasma pyłowe to ciemniejsze plamki.

To jest zdjęcie M31 z ogniskowej zbliżonej do Redcata: https://astrob.in/7eznao/0/

 

49 minut temu, Edward napisał:

Zaś trzeba się doktoryzować z matryc, bo mam tutaj braki.

Nieśmiało zasugeruję byś zostawił sobie to na później i zdoktoryzował się z ustawienia ostrości i ogarnięcia guidingu, bo bez tego - z RedCata wszystkie zdjęcia będą porozciągane i rozmyte.

Matryce poczekają :-)

 

Niemniej gratuluję drugiej próby - całkiem udana. Definitywnie lepsza niż moja :-)

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pav1007 napisał:

Gwiazdy sprawiają wrażenie nieostrych, nawet przy ich rozciągnięciu. Być może nie dokładnie ustawiłeś ostrość, czasami bardzo ciężko ustawić dobrze na masce bo przy słabszym seeingu linie potrafią fruwać we wszystkie strony. Ja zazwyczaj naświetlam 5sek klatkę i patrzę na ułożenie ramion. Robię malutką korektę i powtarzam klatkę.

 

Faktycznie ostrość źle ustawiłem. Zmyliła mnie gwiazda z poniższego obrazka. Teraz jak przeglądnąłem inne mniej jasne gwiazdy w kadrze to faktycznie minimalnie się rozjeżdża.

Co do guidingu to nie chcę na chwile obecną niczego dokładać, ani wymieniać. Podoba mi się możliwość spakowania całego zestawu do plecaka i rozstawienie się gdziekolwiek bez przedłużaczy, czy akumulatorów.

Wypadałoby się też nauczyć maksymalnie obsługi tego co mam zanim wskoczę na kolejny poziom i zacznie się kolejne wydawanie kasy na guiding :D

Jedyne co zostaje to pogodzić się z tym, że nie prędko zrobię takie foto jak to które wrzuciłeś ty, albo @TUR. Rewelka.

 

ostrosc.jpg.346ff9c49a83ffd1acd928b4e6d6fb50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danon napisał:

Toż to własnie @bartoszw ;) 

 

Haha, no tak :D

 

3 godziny temu, TUR napisał:

Zaspałem, to już w sumie połowa sierpnia :D

Moja emka przecież była łapana 20 sierpnia ub. roku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Edward napisał:

Faktycznie ostrość źle ustawiłem. Zmyliła mnie gwiazda z poniższego obrazka.

Proponuję ustawiać ostrość robiąc kilkusekundowe klatki a nie na LV

 

6 godzin temu, Edward napisał:

Co do guidingu to nie chcę na chwile obecną niczego dokładać, ani wymieniać. Podoba mi się możliwość spakowania całego zestawu do plecaka i rozstawienie się gdziekolwiek bez przedłużaczy, czy akumulatorów.

Cóż - coś za coś. Albo chcesz mieć możliwość spakowania całego zestawu do plecaka i rozstawienie się gdziekolwiek albo chcesz robić dobre zdjęcia - zawsze jest wybór. Prowadzenie 250mm na SWSA bez guidingu to mega wyzwanie i śmiem twierdzić nadaje się tylko do dużych deklinacji - a i tak czasy raczej krótkie <30sek

 

Ja swój swsa też mogę rozstawić w dowolnym miejscu - guiding sterowany przez RPi a całość zasilana na dwóch powerbanków (SWSA, guiding, RPi, grzałki)

 

6 godzin temu, Edward napisał:

Wypadałoby się też nauczyć maksymalnie obsługi tego co mam zanim wskoczę na kolejny poziom i zacznie się kolejne wydawanie kasy na guiding

A i owszem, ale wg mnie - w tym wypadku po prostu marnujesz czas.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.