Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Naprawdę, na pierwszej fotce naliczylem do tej pory ponad 50 obiektow :blink:

Punkty w klasyfikacji po tych rundach bedzie mial inny rzad wielkosci niz ten co jest  :D

A na pewno są to obiekty tylko z dozwolonych katalogów? Bo jeśli tak to mam coś wybrakowanego PGC. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno są to obiekty tylko z dozwolonych katalogów? Bo jeśli tak to mam coś wybrakowanego PGC.  <_<

W Cdc mam wlaczonego tylko PGC, reszte wywalilem na moment sprawdzania :Beer: Jak sprawdze Aladinem to liczba obiektow moze jeszcze wzrosnac, nie wspominajac 3 fotki :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed obserwacjami nie zdążyłem już z księgowością. Nadrabiam zaległości.

 

Na baraże z M100 przyszły 3 poprawne odpowiedzi (już zgubiłem się, która to runda)

 

Dariusz Smoląg 18pkt

Marcus II 10pkt

Wlad 6pkt

 

Do zgarnięcia było dokładnie 19pkt. Darek wskazał dodatkowy obiekt, który mi umknął PGC39935. Jest jakiś rozjazd z ngc4322. Katalogi róznie podają:

albo jest tylko ngc 4322

albo ta jedna galaktyczka pgc40171 jest oznaczona jako ngc4322/ngc4323

albo w/w glx jest opisany jako ngc4322 a jasna gwiazdka wyżej jako ngc 4323 (tak jest chyba w revised ngc/ic)

gdyby ktoś zaznaczył trzecią alternatywę, to dostałby 2 pkt (ale tak nie było)

Zainteresowanym mogę odesłać ocenione prace. Jak ktoś chce niech da znać PW.

 

 

Aktualny ranking po "M100"

 

1.Bas.sic 96 pkt.

2.Szymek Ozimek 85 pkt.

3.Qbanos 80 pkt.

4.Skrzypas 74 pkt.

5.Robert Bodzoń 52 pkt.

6.Polaris 49 pkt.

7.Bistii 40 pkt.

8.Dariusz Smoląg 37 pkt.

9.Ax 32 pkt.

10.Paweł Schmidt 25 pkt.

11.Bobi 16 pkt.

12.Wlad 16 pkt.

13.Marcus II 11 pkt.

14.Adamsz12 10 pkt.

15.Adam Tomaszewski 9 pkt.

16.Kuba 4 pkt.

17.Hans 3 pkt.

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi do kolejnych rund

 

1. Proszę o nadsyłanie odpowiedzi w podanym przez Piotra terminie na mój adres bezpośrednio thajdasz{ m a ł p a}gmail.com z zaznaczenie, do której rundy.

2. Starajcie się nie przesyłać odpowiedzi w jpg. Pojawia się potem sporo artefaktów. Ściągnięte zdjęcie od razu do jakiegoś bezstratnego formatu i oznaczajcie obiekty na takim obrazku. Moje łącze i skrzynka wytrzyma bardzo spore zdjęcia.

3. Nie są akceptowane odpowiedzi spoza dozwolonych katalogów Messier, NGC/IC, PGC(HyperLeda), UGC. Nawet jeśli jest to obiekt istniejący w podanych katalogach.

4. W podanym miejscu musi być obiekt. Zaznaczenie miejsca, gdzie obiekt powinien byc, nie jest wystarczające.

5. W ostateczności sprawdzam, gdzie pokazuje mi Aladin na przeglądzie DSS 2 Red i porównuję także z zasięgiem na zdjęciu (na zdjęciu z zasiegiem 16 mag nie wyjdą galaktyki 20mag)

 

Powodzenia

th

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja męczę się nad pierwszym zdjęciem. <_< Przejrzałem wszystkie wiosenne NGC i nic mi nie pasuje. Muszę poszukać jakąś inną metodą. Tak na oko ta galaktyczka wygląda mi na 13-14 mag., a najjaśniejsze gwiazdy na 7-8 mag., ale to tylko przypuszczenia.

 

Aha, teha współczuję Ci poprawiania tych następnych zadań. Będziesz miał sporo roboty.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
A ja nad trzecim <_< pierwsze w miare szybko udalo sie znalezc.

 

1 i 3 namierzone - w nocy bede zaznaczal :Boink:

Za to TYLKO JOKER to dla mnie prawdziwa lamiglowka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 i 3 namierzone - w nocy bede zaznaczal  :Boink:

 

To nad ranem dostaniesz oczopląsu. Ja siedziałem nad trzecim zdjęciem dwie godziny i zrobiłem nieco ponad połowę.

Jak ktoś zabierze się do roboty zbyt późno (wtorek) to może mieć kłopoty ze zmieszczeniem się w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
No koledzy, ile macie na pierwszej fotce obiektów?

Ja już trzy znalazłem  :szczerbaty:

 

:szczerbaty:

Okolo 50-ciu, ale nie chce mi sie liczyc...

 

Zgrales sobie te katalogi? PGC i gwiazdy?

 

Niestety za to za nic w swiecie nie moge wyczaic tego TYLKO JOKERA :angry:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Katalogi jeszcze ciągne. Na pierwszej fotce masz 50?

 

Tak, okolo.

 

Teraz mecze trzecia, ale tam jest tyle, ze numerow nie pomieszcze!

To chyba byla przesada z tym rejonem nieba :-(

 

Jak Ci sie nie uda, o moge Ci na CD zgrac USNO SA2 i GSC :-)))))))))))))

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Dobra, malo nas zalogowanych, ale napisze.

Tak jak z ostatnich trzech zagadek 1 i 2 bardzo mi sie podobaja tak 3 to chyba przegiecie.

Sadze, ze trudnosc ma polegac na skojarzeniu i odnalezieniu fragmentu nieba, a nie na sleczeniu po nocach i zaznaczaniu setek galaktyk, z czego i tak dla wielu nie bedzie miejsca na opisy.

Daje to pod rozwage i wracam do nanoszenia strzalek ;-)

:Beer:

 

A dla Tehy: :notworthy: za sprawdzanie.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, malo nas zalogowanych, ale napisze.

Tak jak z ostatnich trzech zagadek 1 i 2 bardzo mi sie podobaja tak 3 to chyba przegiecie.

Sadze, ze trudnosc ma polegac na skojarzeniu i odnalezieniu fragmentu nieba, a nie na sleczeniu po nocach i zaznaczaniu setek galaktyk, z czego i tak dla wielu nie bedzie miejsca na opisy.

Daje to pod rozwage i wracam do nanoszenia strzalek ;-)

:Beer:

 

A dla Tehy:  :notworthy: za sprawdzanie.

 

Mało zalogowanych bo ślęczymy nad tymi czarnymi kropkami z trzeciego zadania. :szczerbaty: Dlatego w pełni podzielam zdanie polarisa. Zadania powinny oceniać naszą wiedzę i umiejętność odnalezienia obiektów, a nie to ile uda się wcisnąć nazw galaktyk na kartkę papieru.

Dodatkowo, jak mają się poprzednie zadania i przyznane punkty do tego ostatniego. Przecież najprawdopodobniej z tego ostatniego zdjęcia można wyciągnąć więcej punktów, niż za wszystkie poprzednie. Tak według mnie nie powinno być.

Ja siedziałem jakieś 3-4 godziny nanosząc nazwy i pod koniec nie chciało mi się już dokładnie sprawdzać.

 

Za najciekawsze do tej pory uważam zadanie z kometą Tempel i parą galaktyk, gdzie decydowała znajomość tematu i umiejętność szybkiego odnalezienia odpowiednich galaktyk. Liczę na podobne, mogą być nieco trudniejsze. Na przykład pary kometa-galaktyki, planetoida-galaktyki, gwiazda podwójna-galaktyki, gwiazda zmienna-galaktyki, itp.

 

Jestem ciekawy czy będzie choć jedna osoba z kategorii zagadka-sport, której będzie chciało się to rozwiązać?

 

Aha i dla tehy :notworthy::notworthy::notworthy:

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teha napisal ze NGC sie zawiera w PGC wiec nie ma sensu 2 na raz stosowac.

Muszę sprostowac to, co napisałem.

Katalog NGC/IC zawiera obiekty opisane dawno temu. Cześć z nich była opisana błędnie a numerek jestprzypisany do np. jakiejś gwiazdki. W NGC czy Messierze są przecież pozaznaczane także obiekty z naszej galaktyki, których próżno szukać w PGC - katalogu galaktyk.

 

Sorry za wprowadzenie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostowac to, co napisałem.

Katalog NGC/IC zawiera obiekty opisane dawno temu. Cześć z nich była opisana błędnie a numerek jestprzypisany do np. jakiejś gwiazdki. W NGC czy Messierze są przecież pozaznaczane także obiekty z naszej galaktyki, których próżno szukać w PGC - katalogu galaktyk.

 

Sorry za wprowadzenie w błąd.

To fakt, że sa obiekty, które posiadaja numer, a wydaje sie , że to gwiazdka. Tak mi wyświetla. Czy takie zaznaczenie będzie zaliczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na trzecim zdjęciu jest więcej galaktyk niż gwiazd. Z Guida wynika, że większość tych gwiazdopodobnych obiektów to galaktyki.

 

Ja natomiast nie potrafię wykorzystać CdC. Jestem informatycznym "prawie analfabetą". Sciągnąłem sobie CdC. Mam dwa folderki. Jeżeli klikam na pierwszy(cdcin275) to pojawiają mi się jakieś zapisy-kody (patrz niżej), a drugi to chyba instalacyjny (cdcinst).

 

<?xml version="1.0" encoding="Windows-1252" ?>

- <XML_DIZ_INFO>

- <MASTER_PAD_VERSION_INFO>

 

Może ktoś potrafi wytłumaczyć łopatologicznie, jak wejść do CdC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.