Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam materiał do obróbki z ostatniej nocy . Następna runda dziś o 22-giej . Będzie do odgadnięcia tylko jeden obiekt . Zasady jak przy ostatniej zagadce .

 

A u mnie w końcu zaczęło się wypogadzać i pewnie będę biegał od komputera do teleskopu. Ale jestem za tym, abym jak najczęściej miał dylemat, gdzie "przysiąść". Przy komputerze, czy przy teleskopie? Jak tylko dam radę to i tu i tu.

 

Czekam na wieczór :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek podesłał mi sprawdzone odpowiedzi do rundy czwartej i piątej . Przy zagadace do rundy czwartej musimy zastosować punktacje jak w rundzie nr 6 czyli 1 pkt za pięć obieków . W innym przypadku przewaga czołówki byłaby tak wielka że konkurs nalezało by zakończyć bo nie byłoby szans aby straty odrobić . Zagadek na tak wielką ilość obiektów do liczenia już nie będzie bo sprawdzenie odpowiedzi graniczy z cudem .

 

Tomek postara się sprawdzić "pole galaktyk" czyli rundę nr 6 do jutra wieczorem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki rundy nr 7 . Na zdjęciu jest M-40 i okolice :rolleyes: Aby uzyskać punkty należało podać dodatkowo co najmniej : NGC 4264 , NGC 4290 , NGC 4335 , NGC 4358 , NGC 4364 .

 

Podaliście dodatkowo nazwy obiektów z katalogów PGC i UGC .

 

Punkty otrzymują :

1. Robert Bodzoń 35.

2.Marcus II 30 .

3.Bas,sic 25 .

4.Bistii 20.

5.Qbanos 15 .

 

W nocy podam punktacje do rund nr 4 i 5 . Czekamy na punkty z rundy nr 6.

 

Za chwilę zagadka do rundy nr 8 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu są dwa obiekty słabsze niż 14 mag . Należy je nazwać . Słabych obiektów może być więcej ale do uznania odpowiedzi wystarczą te dwa ale należy je zaznaczyć i podesłać zdjęcie na :Baxter@kki.pl. Punktacja jak w poprzedniej zagadce czyli miejsce pierwsze 35 pkt itd .

 

zagad8%20.jpg

 

 

 

zagad8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak? Udało Wam się rozwiązać zagadkę? Ja przez pierwsze pół godziny nie miałem dobrego pomysłu, jak zabrać się do tego zdjęcia. Jakieś słabe gwiazdy i jeszcze słabsze galaktyczki. Zwykłe przeszukiwanie nie miało sensu. Musiałem dopiero pomyśleć co charakterystycznego mógł umieścić na zdjęciu Piotr. I to się okazało kluczem do zagadki.

 

Ale zagadki jakby coraz trudniejsze. Dobrze, że nabrałem pewnej wprawy przy poprzednich, bo inaczej pewnie nic bym nie ruszył. Procentuje więc także "doświadczenie". A że przy okazji zdobywa się wiedzę, to bardzo dobrze.

 

Przy tych zadaniach nauczyłem się wykorzystywać (pewnie jeszcze nie w pełni) duże możliwości Simbada i Aladina.

 

Widzę jednak (takie mam wrażenie), że z czasem wykruszają się zawodnicy. Owszem zadania są trudne (szczególnie dla początkujących), ale ich rozwiązywanie poszerza naszą wiedzę, a i nie bez znaczenia są cenne jak na nasze warunki nagrody. Czasami pojawiają się na forum osoby bez "sprzętu", które mogłyby wykorzystać taką sytuację, ale tak jakby im się nie chciało. Ale to już temat na inną bajkę.

 

Nie wiem tylko dlaczego wśród rozwiązujących nie widzę Szymka Ozimka, który był przodownikiem po pierwszych zadaniach. Polaris pewnie pojechał, tak jak zapowiadał (nie pamiętam tylko, czy to już), ale wczoraj brakowało (chyba) także innej osoby z czołówki.

 

Czekam na wyniki i pozdrawiam pozostałych zawodników, tehę i oczywiście Piotra.

 

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak? Udało Wam się rozwiązać zagadkę? Ja przez pierwsze pół godziny nie miałem dobrego pomysłu, jak zabrać się do tego zdjęcia. Jakieś słabe gwiazdy i jeszcze słabsze galaktyczki. Zwykłe przeszukiwanie nie miało sensu. Musiałem dopiero pomyśleć co charakterystycznego mógł umieścić na zdjęciu Piotr. I to się okazało kluczem do zagadki.

 

Ale zagadki jakby coraz trudniejsze. Dobrze, że nabrałem pewnej wprawy przy poprzednich, bo inaczej pewnie nic bym nie ruszył. Procentuje więc także "doświadczenie". A że przy okazji zdobywa się wiedzę, to bardzo dobrze.

 

Przy tych zadaniach nauczyłem się wykorzystywać (pewnie jeszcze nie w pełni) duże możliwości Simbada i Aladina.

 

Widzę jednak (takie mam wrażenie), że z czasem wykruszają się zawodnicy. Owszem zadania są trudne (szczególnie dla początkujących), ale ich rozwiązywanie poszerza naszą wiedzę, a i nie bez znaczenia są cenne jak na nasze warunki nagrody. Czasami pojawiają się na forum osoby bez "sprzętu", które mogłyby wykorzystać taką sytuację, ale tak jakby im się nie chciało. Ale to już temat na inną bajkę.

 

Nie wiem tylko dlaczego wśród rozwiązujących nie widzę Szymka Ozimka, który był przodownikiem po pierwszych zadaniach. Polaris pewnie pojechał, tak jak zapowiadał (nie pamiętam tylko, czy to już), ale wczoraj brakowało (chyba) także innej osoby z czołówki.

 

Czekam na wyniki i pozdrawiam pozostałych zawodników, tehę i oczywiście Piotra.

 

Robert

 

Nie bądź smutny Robercie :banan:

Ludziska szukają wytrwale, a że poziom rośnie, to nie dziwota.

Osobiście pewnie przy tej zagadce polegnę, ale się nie poddaję, bo zabawa przednia. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wczoraj nie było - wolałem w końcu wybrać sie na obserwacje - dopiero teraz zabieram się za rozwiązywanie tej zagadki - ale prawda jest taka ze z zagadkami bedzie coraz gorzej ponieważ zbliża się sesja no i czas przystąpić do nauki - pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wczoraj nie było - wolałem w końcu wybrać sie na obserwacje - dopiero teraz zabieram się za rozwiązywanie tej zagadki

 

Ja wczoraj też próbowałem nieco poobserwować. Wieczorem wystawiłem na balkon Taurusa, tym bardziej, że chciałem sprawdzić jak sprawuje się z lantanem 8-24 mm, który nabyłem kilka dni wcześniej.

Niestety okazało się to, co było do przewidzenia, że po w miarę ciepłym dniu obserwacja balkonowa, teleskopem tej wielkości, będzie narażona na silne "pływy atmosferyczne". Obejrzałem tylko Saturna i Jowisza z cieniem jednego z satelitów na tarczy. Momentami obraz był dobry, ale te momenty były bardzo krótkie. Mimo to byłem zadowolony, bo nawet przy słabym seeingu widzę więcej niż w poprzednich teleskopach.

 

Potem wróciłem do komputera i rozwiązywania zagadki. Przez pierwsze pół godziny nie wiedziałem jak dobrać się do zadania, przez następne pół godziny szedłem tropem, który okazał się słuszny. Przez następne pół godziny "bawiłem się" w oznaczanie, a następne pół godziny zajęła mi wymiana poglądów z Piotrem na temat obiektów, które są na zdjęciu.

 

Po zakończeniu wyszedłem na balkon licząc na to, że ruchy powietrza nieco ustały. Ruchy może były i mniejsze, ale kompletnie zaparował mi pozostawiony w wyciągu lantan. Gdyby była ciemna noc pewnie bym go osuszył i powrócił do obserwacji, ale Księżyc tak dawał po oczach, że zrezygnowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr podał, że rozwiązaniem mają być dwa obiekty o jasności poniżej 14 mag. I nad tym trzeba pomyśleć, jeżeli chce się rozwiązać zagadkę. Co może być charakterystycznego o tak małej jasności, a na co mógł się skusić Piotr robiąc zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka ze poziom zagadek rośnie a czasu na szukanie rozwiazania mamy coraz mniej... Nieublaganie zblizaja sie 2 sesje i teraz, siedzac w szkole juz wiem ze jak przyjade do domu o 18 nie bede mial czasu zajrzec do katalogow.

 

Ale i tak jestem dumny z ilosci zagadek jakie udalo mi sie rozwiazac, biorac pod uwage moje niemal zerowe doswiadczenia obserwacyjne (ilosc messierow ktore widzialem to na palcach jednej reki mozna zliczyc) i ogolna wiedze (zagadki w tym konkursie były pierwszymi jakie w ogóle rozwiązywałem) :D

 

A do kiedy jest termin nadsylania rozwiazan? Apeluje żeby przełożyć do jutra do pólnocy, wtedy może jeszcze coś zdołam powalczyć :Salut: pogoda chyba nie za ciekawa <_<

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody nie ma więc spokojnie można nadsyłać odpowiedzi do godz 21 w poniedziałek . Dziś wieczorem będzie szybki i łatwy bonusik .

 

Szymek pisał do mnie że nawał zajęć uniemożliwia mu uczestnictwo w konkursie . Może coś jeszcze odgadnie a ilość zgromadzonych punków i tak gwarantuje mu jakąś nagrodę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody nie ma więc spokojnie można nadsyłać odpowiedzi do godz 21 w poniedziałek . Dziś wieczorem będzie szybki i łatwy bonusik .

 

Szymek pisał do mnie że nawał zajęć uniemożliwia mu uczestnictwo w konkursie . Może coś jeszcze odgadnie a ilość zgromadzonych punków i tak gwarantuje mu jakąś nagrodę .

 

Ha, pogoda przeniosła się (wreszcie) do mnie.

 

Domyślam się, że bonusik będzie ok. 22-iej. Szkoda mi co chwile zaglądać do komputera i "zaświetlać" oczy, gdy jest takie piękne niebo i można coś pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku sprawa wygląda nastepująco do ostatniej zagadki nie mam czego sie złapac chyba jest naprawde trudna. ale wiem juz chybe trzemu przed ostatnia była do zgadniecia tylko mój program wogule jaj nie miał w katalogu( po rozwjązaniu sie okazało) :angry:

wogule mam problem z dobrym oprogramowaniem (od niedawna działam pod linuxsem i niue moge zainstalować oprogramowania do tak dokładnych danych) przykład M 40 wogule nie wystepowała w moim programie ( a wielką niedżwiedzice dobrze sprawdziłem)troszku sie przez to załamałem, ale co tam mysle trzeba walczyć dalej (spowodowało to że wczoraj praktycznie usnąłem przed kompem, jqak sie obudziłem poszedłem lukać co ciekawe sen poszedł w siną dal :helo:

Tak wiec prawdopodobnie wykluczyłem sie z eliminaci o nagrody ale nie znaczy ze odpuszczam, naprawde wiele sie dowiedziałem o galaktykach, no i wcjagnąłem w to kolege tak wiec i tak sie opłaciło.

Piotrze pozdrawiam tak jak reszte zawodników :notworthy:

jde obserwować WENUS w dzień jaj nie namieżyłem . B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.