Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Marcus wtedy po tej trzeciej fotce większość by była na minusie :Boink::D  :szczerbaty:

 

NIO :szczerbaty:

 

 

P.S.

Wcale tak nikomu nie życzę :Salut:

 

A żona to mi powiedziała, że mogę rozwiązywać zagadki, tylko mam jej jakieś papiery podpisać... jakiś pozew o rozwód czy coś takiego....

 

I co tu wybrać? :blink:

Edytowane przez Marcus_II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Ty się jeszcze zastanawiasz? Przecież wybór jest prosty.  :D

 

wybór może i prosty, ale może być bolesny

no bo jak teleskop przyjdzie dzielić na pół ?

oddać lustro, czy walczyć o wyciąg z pająkiem ? :ha:

pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem blisko trzy godziny z nadzieją na pogodę , daremnie . Po północy złożyłem 60-tkę którą na zlot rozkręciłem na śróbki :unsure:

 

Sam bym nie dał rady ale pomogli mi : Robinson , SirPaq i Adam . Dzięki :notworthy:

 

 

Mam pomysł na eliminację nr: 7 i 8. Czekam tylko na pogodną noc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wyglądzie nieba, to długo będziesz czekał na tę pogodną noc. Chyba aż do .... pełni. Dzisiaj we Wrocławiu pogoda do kitu  :burza:

 

Pesymista ;)

 

Dobrze, że Piotr jest optymistą. I wierzę, że tej nocy uda mu się "ustrzelić" zamierzone obiekty i jutro będziemy głowić się co przedstawiają te kropki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , ustalamy termin na wtorek godz 21 .

 

Czy dzisiaj po 21 można spodziewać się przedstawienia rozwiązań trzech ostatnich zagadek? Odpowiedzi wysłałem jeszcze w niedzielę i czekam z niecierpliwością.

 

A za oknem kolejne ciemne (burzowe) chmury. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że odpowiedzi na trzy ostatnie zagadki wysłaliście do Tomka . Jeżeli ktoś wysłał tylko do mnie to też się liczy bo podeślę do sprawdzenia Tomkowi . Najlepiej jak Teha po 21-wszej napisze od kogo ma komplet rozwiązań do sprawdzenia , wtedy unikniemy pomyłki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną mam maili

4 Robert Bodzoń (+1 przed chwilą)

2 Bistii

1 Polaris

3 Wlad

1 qbanos

2 skrzypas

1 bas.sic

 

Jeśli ktoś podejrzewa, że nie doszedł mail ma czas na wysłanie do 21:45.

O tej godzinie podam rozwiązanie

- rundy 4 tylko obiekty i joker

- rundy 5 joker

- rundy 6 zdjęcie z oznaczeniami

 

w czwartej wciąz próbuję zrobić jakąś automatyczną redukcję astrometryczną - na razie bez powodzenia. Jak mi się nie powiedzie, to jutro wrzucę obrobioną ręcznie.

 

Piotra proszę o przesłanie do mnie odpowiedzi osób z jego skrzynki - najlepiej na adres

thajdasz {m a ł p a} gmail.com

 

Na sprawdzenie Waszych prac musicie mi dać trochę czasu.

 

pozdr

th

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie otrzymalem jeszcze poprawkę od Bistiego oraz sprawdziłem na drugiej skrzynce odpowiedź od MarcusaII

 

A teraz odpowiedzi

Pierwsza z cyklu zagadek to galaktyka ngc3003 oraz jej sąsiedztwo, jokerem na zdjęciu jest kometa C/2003 T3 (Tabur), zdjęcie było wykonane 2005.05.12 22:00. Niepewnosć co do położenia tej komety powoduje, że próbuję dojść do ładu z Astrometricą

 

Druga przedstawia planetoidę (6) Hebe (gdzieś nad głową Lwa), zaznaczona na zdjęciu

 

Trzecia to gromada galaktyk Abell 1656. Abell Najjaśniejszy szerzej znany jako Coma Berenica Cluster. W centrum kadru dwie gigantyczne galaktyki eliptyczne NGC 4874 (wygląda jak rewolwer :) ) i ngc 4884. Tak się składa, ze nie więcej niż tydzień przed zagadką prowadziłem jej obserwacje. Na visualu widziłem ich jakieś 20 i stwierdziłem, że muszę powtórzyć, bo mam za mało dokładną mapkę :). Na zdjęciu naliczyłem 312 obiektów.

 

Odnośnie punktów do trzeciego przypadku. Za powszechną zgodą przyjmujemy punktację za każde rozpoczęte 5 obiektów to jeden punkt. Czyli ja mam 63 he he..

 

 

No i zdjęcia (ngc 3003 z Treburem znajdzie się później)

 

Jeszcze gratulacje za cierpliwość :notworthy:

zagad4.gif

th_zagad5_.gif

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Hebe wpadłem po pięciu minutach. Pomyślałem, że jokerem może być planetoida i zacząłem sprawdzać od najjaśniejszej. Nie musiałem długo szukać.

 

Na gwiazdki i galaktyki z zagadki trzeciej wpadłem niemal przypadkiem po kolejnych 10-15 minutach. Tylko potem to oznaczanie :szczerbaty:

 

A najwięcej problemów miałem z zagadką pierwszą. Szukałem i szukałem i ... szkoda gadać. No a potem odszukanie komety. Dla mnie podejrzane są dwa obiekty, z tym że jeden nieco bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Hebe wpadłem po pięciu minutach. Pomyślałem, że jokerem może być planetoida i zacząłem sprawdzać od najjaśniejszej. Nie musiałem długo szukać.

Tez tak pomyslalem i również zacząłem sprawdzać po kolei, niestety nie rozpoznalem Hebe bo sie spieszyłem żeby zdązyć do 21 :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako pierszą znalazłem NGC 3003 niestety nie skupiłem sie na jokerze a teraz widze ze to była tylko kwestja oriętaci dokładności(mój błąd).

na jokrra obstawiałem planetoide przeglądałem nawet mapki ale gdzies mnie nie 'TYKŁO'.

trzecją zagadke rozwjązałem dosłownie 'za pięć" po zlokalizowaniu obszaru miałem tylko 15 min na okreslenie obiektów a w tym czasie internet zaczą szwankować tak więc ciesze sie że wogule zdążyłem wysłać cokolwiek( przepraszam za ten bałagan na zdieciach ale na prawde było nieciekawie) potem szybko do pracy i teraz sprawdzam.

Ogólnie jestem zadowolony że zlokalizowałem obszary (brak doświadczenia no i jak zwykle pracujący wikend)\

POZDRAWIAM :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zaległa odpowiedź z NGC3003.

Osoby, ktore wskazały Trebura, wskazały na tą samą plamę. Ja ją początkową pomyliłem z nieodległa PGC2024421.

Mam tylko taki problem, że CdC wskazuje mi, że kometa tam była o 2005.05.13 5:30, a wiec już po opublikowania zagadki :). Nie wiem jak inny soft ją pokazuje, ale w CdC jest chyba jakaś kicha.

th_zagad3.gif

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.