Skocz do zawartości

Mak Newton na optyce Intes


plejads

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem na etapie zmiany sprzętu. Moje poprzednie sprzęty to przeważnie newtony Sky Watcher lub GSO od 8" do 12". Niestety warunki obserwacyjne w mojej okolicy bardzo się zmieniły (oczywiście na niekorzyść), dlatego postanowiłem zmienić sprzęt i postawić na obserwacje Księżyca i planet. Moja pierwszą myślą był Sky Watcher ED 100. Przede wszystkim sprzęt z najlepszym stosunkiem jakości do ceny, spośród Edków posiada najlepsza korekcję AC, światłosiła F9, sprzęt typowo na Księżyc i planety. Od razu zaznaczam, że zakup drogiego APO ze stajni Takahashi, LZOS, Vixen nie wchodzi w grę, jednak zainteresowała mnie konstrukcja mak-newton na bardzo dobrej optyce Intes, konkretnie Mak-Newton Intes MN 76 180/1080 mm. Czytałem trochę wypowiedzi i opinii Pana Krzysztofa P. na forum astromaniak https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=39&t=46202 Mam kilka pytań dotyczących tej konstrukcji. Z opinii, które czytałem wychodzi jasno, że ta konstrukcja poprzez swoją budowę i małe lustro wtórne (obstrukcja 20%) dorównuje kontrastem i ostrością niektórym refraktorom APO. Poza tym apertura 180 mm pozwoli na konkretniejsze obserwacje planet w tym Marsa, który jest zawsze moim głównym celem podczas dogodnych warunków do obserwacji. Jeśli chodzi o pytania, to przede wszystkim interesuje mnie jakie macie zdanie na temat tej konstrukcji, czy optyka i samo wykonanie jest takie dobre jak opisuje to np. Pan Krzysztof P. w swoich recenzjach, czy obraz jest podobny do tego uzyskiwany z refraktorów APO ? Waga to około 12 kg, na jakich montażach najlepiej wieszać taką konstrukcję ? Jakie okulary stosować, które dadzą najlepsze obrazy ? I przede wszystkim czy Mak Newton ostrzy z nasadką bino ? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MN56. Za cenę 2500, którą za niego dałem jest to sprzęt nie do pobicia. One nie są przereklamowane.

 

Mają jednak ograniczenia:

 

Z powodu obstrukcji obraz nie będzie tak dobry jak APO o takiej samej aperturze- raczej APO o oczko mniejszego.

 

Nie będą w stanie dobrze doświetlić okularów o długich ogniskowych i bardzo szerokich polach- funkcja małego LW. Mój ma LW 30 mm I, z tego co czytałem, raczej nie będzie w stanie obsłużyć, na przykład, okularu ~30mm 70 st. Większy MN z większym LW jest mniej ograniczony w tym zakresie.

 

Mój MN56 nie ma szans ostrzyć z bino. Natomiast mój drugi MN- Skywatcher MN190 już tak. To nie jest immanentne ograniczenie każdego MN, tylko konkretnych konstrukcji.

 

Edit- do obserwacji wizualnych montaż ALTAZ bo ciągłe obracanie tuby w obejmach po zmianie pozycji albo skręcanie sobie karku na montażu EQ jest bez sensu.

 

Edit2- Nie będzie tak dobry jak takiego samego APO ale to nie znaczy, że zauważysz jakąkolwiek różnicę gołym okiem :-)

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Plejads , zadzwoń do mnie to odpowiem ci na każde pytanie odnośnie Maków-Newtonów czy Maków-Casegrainów Intesa.Posiadałem ich wszystkich MN i MK od 5"-6"-7"-8" włącznie około dwadzieścia sztuk wszelakich.Najlepiej jutro , dzisiaj będzie się działo na Jowiszu i czekam już wypatrując aż się pojawi , telefon do mnie wyślę ci na PW.

Na zachodzie te teleskopy określane są mianem tzw. "APO dla ubogich" , jako najlepsze w zastępstwie jak nie stać nas na drogi większy Refraktor APO.Korzystam z tych konstrukcji przede wszystkim , grubo ponad 10 lat.Choć ostatnio zakupiłem do domu na balkonowe oglądanko , nie do Obserwatorium dwa Refraktory APO Vixen 80 FL F-8 i LZOS 115/805mm F-7.Często porównując te systemy MN z małą C.O. około 20% można taki teleskop jak i tak też często opisują recenzenci , przyrównać mniej więcej w wydajnością na Planetach czy Księżycu.Do mniejszego o około 1" Refraktora APO.Bardzo uproszczone porównanie , można to analizować podczas porównań w praktyce ze wskazanym sprzętem.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Jestem po rozmowach z Krzyśkiem, który tak jak obiecał odpowiedział mi na wszystkie pytania dotyczące Mak-Newtona i nie tylko. Posiada naprawdę sporą wiedzę i doświadczenie z konstrukcjami opartymi na optyce Intes, a w Polsce takich osób jest naprawdę bardzo mało. Krzysiek potwierdził, że Mak Newtony czy też Mak-Cassegreiny na optyce Intes to bardzo dobre sprzęty, które pod pewnymi względami mogą konkurować z refraktorami APO za dużo mniejsza cenę. Opowiedział mi o swoich doświadczeniach z tymi konstrukcjami oraz doradził jakich okularów używać w tych teleskopach. Jeszcze raz dziękuje za rozmowę i rozwianie niektórych wątpliwości. :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem praktycznie zdecydowany na Mak-Newtona Intes MN 76 180/1080 mm lub Maka-Cassegreina Intes 150/1800. Jednak te sprzęty są w Polsce bardzo rzadko spotykane i trzeba czekać na okazję lub szukać na zagranicznych giełdach. Z racji, że zostałem chwilowo bez sprzętu postanowiłem kupić ED-ka 80 oraz montaż AZ 4 na alu. ED-ek ma mi posłużyć przede wszystkim do ogólnego przeglądu nieba, na szybkie wypady, do szerokich pól. Zastanawiam się tylko czy warto kupić AZ 4, a później montaż typu EQ5 pod MN lub MC czy lepiej jeden pod oba teleskopy ? Z drugiej strony ED 80 ma służyć na szybkie wypady, ma być mobilny a z montażem typu EQ 5 na pewno nie będzie, więc raczej AZ 4, a następnie dokupić drugi montaż będzie lepszą decyzją. Jeśli chodzi o okularki posiadam obecnie ES-y 30 mm, 8,8 mm oraz Meade UWA 14 mm i 5,5 mm.

ES 30 i Meade UWA 5,5 mm zostają na 100 %. Do obserwacji typowo planetarnych planuje dokupić okulary ortho , które będą służyły przede wszystkim w MN lub MC, natomiast zastanawiam się czy warto zainwestować i iść półkę wyżej sprzedając ES-a 8,8 i Meade UWA 14 mm i zastąpić je np. TV Delosami, Pentaxami lub TV DeLitami.

Czekam na wasze opinie i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, plejads napisał:

Witam ponownie. Jestem po rozmowach z Krzyśkiem, który tak jak obiecał odpowiedział mi na wszystkie pytania dotyczące Mak-Newtona i nie tylko. Posiada naprawdę sporą wiedzę i doświadczenie z konstrukcjami opartymi na optyce Intes, a w Polsce takich osób jest naprawdę bardzo mało. Krzysiek potwierdził, że Mak Newtony czy też Mak-Cassegreiny na optyce Intes to bardzo dobre sprzęty, które pod pewnymi względami mogą konkurować z refraktorami APO za dużo mniejsza cenę. Opowiedział mi o swoich doświadczeniach z tymi konstrukcjami oraz doradził jakich okularów używać w tych teleskopach. Jeszcze raz dziękuje za rozmowę i rozwianie niektórych wątpliwości. :icon_wink:

Czy wziąłeś pod uwagę czas stygniecia Intesów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak brałem to pod uwagę. Moje poprzednie teleskopy to głównie newtony Sky Watcher lub GSO. Zawsze wystawiałem sprzęt dużo wcześniej przed obserwacjami w celu dobrego wychłodzenia. Jestem świadomy, że zarówno MN jak MC to zamknięte konstrukcje, które wymagają dłuższego chłodzenia niż np. newtony, które posiadałem wcześniej, ale nie stanowi to dla mnie problemu. Poza tym tak jak napisałem chcę kupić ED-ka 80 na szybkie wypady, dlatego myślę, że oba sprzęty spełnią swoją rolę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.