Skocz do zawartości

ASI2600MC/MM Wibracje


licho52

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę poruszyć temat o którym może nie wszyscy wiedzą a wpływa na najpopularniejsze obecnie kamerki astro.

 

O sytuacji przeczytałem pierwszy raz na CN: ASI6200/2600 fan vibration discussion - Experienced Deep Sky Imaging - Cloudy Nights

 

Miałem to na uwadze ale robiąc zdjęcia przy krótkiej ogniskowej niespecjalnie się tym przejmowałem.

 

Kilka dni temu z RC8 na 1200mm zauważyłem że z czasem spada mi HFR, krok po kroku widać trend z ~4 do 3.8.  Brałem pod uwagę możliwość zroszenia ale zauważyłem też że im zimniejsza stawała się noc tym częściej wyłączało się chłodzenie i stawał wiatrak.  Pomyślałem o tym wątku z CN i włączyłem niższą temperature by wiatrak się nie zatrzymywał -- i oczywiśćie HFR wróciło do ok 4.  Pózniej wyłączyłem chłodzenie i HFR spadł od razu, z klatki na klatkę do 3.7.  Po pewnym czasie nie miałem już wątpliwości że jest to realne zjawisko i wibracje z wiatraka w 2600 przenoszone są na sensor.

 

Gdyby ktoś znalazł na naszym rynku odpowiednie wiatraczki/podkładki tłumiące proszę o informacje.

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWO ma losowy problem z jakoscia wentylatorow w CALEJ gamie swoich produktów. Z wibracjami sie nie spotkalem ale z cala gamą dzwiekow w kamerkach znajomych owszem. Czesc z nich wymienila we wlasnym zakresie bo to jest banalne ale wiadomo, ze gwarancja itp. Problem jest powszechny niestety. W mojej asi533, poki co przez rok cisza, ale psychicznie nastawiam sie ze kiedys moze sie odezwać.

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak

 

Noctua nie produkuje 50-tek ... więc pozostaje SUNON to po niej kolejna dobra marka więc łapcie link:

https://allegro.pl/oferta/wentylator-5v-50x50x10-0-82w-wiatrak-sunon-vapo-10422822509

 

Jak ktoś chce Noctue to swojej ASI1600 (lub kamery z wentylatorem 40x40x10mm) to ten model :

https://allegro.pl/oferta/noctua-nf-a4x10-flx-8653767122

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem w 1600 na Noctua i założyłem na gumowych kołeczkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kirien napisał:

ZWO ma losowy problem z jakoscia wentylatorow w CALEJ gamie swoich produktów. Z wibracjami sie nie spotkalem ale z cala gamą dzwiekow w kamerkach znajomych owszem. Czesc z nich wymienila we wlasnym zakresie bo to jest banalne ale wiadomo, ze gwarancja itp. Problem jest powszechny niestety. W mojej asi533, poki co przez rok cisza, ale psychicznie nastawiam sie ze kiedys moze sie odezwać.

 

Moja 533MC jest także dużo cichsza i nie widziałem tego efektu wibracji.  2600MC jest dość głośna i efekt jest, nie wiem czy jest to powiązane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kołki silikonowe w komplecie z wiatraczkiem są.

IMG_20210907_174407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, kompletnie standardowy wiatraczek komputerowy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.