Skocz do zawartości

Teleskop


ts1906

Rekomendowane odpowiedzi

witam, zapewne takich tematów było tu multum nawet czytalem ich sporo ale caly czas mam pewne niejasnosci, wiec zamierzam zaczac przygode z niebem :D i chce kupic teleskop taki 1500-2000 zeta tylko9 nie wiem jaki? Zalezy mi na ogladaniu księżyca, planet. Czy do takiego ogladania wystarczy sam teleskop czy musze cos dokupic do niego? Prosze o pomoc i zalezy mi na nowym sprzęcie :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup z odsprzedaży jak masz tyle miejsca na balkonie reflektor 150/1500mm .Lustro 150 mm , ogniskowa 1500m albo coś podobnego . Czasem są okazje za 300-500zł .Resztę pieniędzy odłuż jak sam ocenisz co będziesz chciał . Sprzęt tanieje , szczególnie montaże .

zobacz na http://astrojawil.pl/spistrec.htm szczególnie budowa teleskopu , tylko poglądowo , nie żeby samemu robić ,

W teleskopie patrzy się w okular . Standard 1,25 cala średnicy .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet i Księżyca za cenę do 2,000zł to raczej tylko jakiś długi achromat, ewentualnie coś w rodzaju ETX-90 z drugiej ręki jakby się trafił. Na przykład: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=178

Ale trzebaby poszperać za opiniami o tym sprzęcie, montaż Soligora nie wygląda zbyt solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to za tę cenę raczej nie znajdziesz niczego lepszego niż Tał 100: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e37a73a84e01f1

Montaż też nie jest jego najmocniejszą stroną, ale pod ten teleskop spokojnie wystarczy. Sporymi atutami są tu sprawdzona, dobra optyka, drewniany statyw (o ile właśnie ten jest w zestawie) i spore - jak to u Tałów - wyposażenie standardowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to za tę cenę raczej nie znajdziesz niczego lepszego niż Tał 100: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e37a73a84e01f1

Montaż też nie jest jego najmocniejszą stroną, ale pod ten teleskop spokojnie wystarczy. Sporymi atutami są tu sprawdzona, dobra optyka, drewniany statyw (o ile właśnie ten jest w zestawie) i spore - jak to u Tałów - wyposażenie standardowe.

 

całkiem ciekawe tylko szkoda ze go nie ma w astrokraku bo jestem z rejonowkrk i bym sobie tam (jeśli sie zdecyduje) kupił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Księżyca i planet - raczej preferuje się refraktory. Ale zwróć uwagę na to że planety nie zawsze można oglądać. Jak się trafi okres nieobserwacyjny Jowisza i Saturna to nie bedzie na co patrzeć! No i długoogniskowe refraktory są (jak sama nazwa wskazuje) dosyć długie, balkonowo to jest kłopotliwe.

Ten ETX-90 co jest podany w linku ma marny montaż, EQ2 to nie jest to, o czym marzą młode dziewczęta! Statyż też nie jest nadiożny.

Jeśli byś chcial poobserwować obiekty dalekie (mgławice, galaktyki, gromady) lepszy byłby Newton. Ale tego rodzaju obserwacje wymagają ciemnego nieba!

Większe Newtony (powyżej 150 mm) najczęściej są przez amatorów używane na montażu Dobsona, bardzo tanim, lekkim i łatwo przewoźnym, ale praktycznie nieprzydatnym do astrofotografii (trudny do zmechanizowania napęd). Montaże paralaktyczne wymagają SOLIDNEGO STATYWU co jest w sprzedawanych kompletach wielką rzadkością. Są drogie albo (jeśli są tanie) niestabilne, ciężkie (przeciwwagi). Umożliwiają za to łatwą mechanizację napędu, pod warunkiem ze są wyposażone w przekładnie ślimakowe.

 

Musisz się zastanowić, czy będziesz sprzęt przewoził pod lepsze niebo, czy ma być w przyszłości rozbudowywany i co najczęściej będziesz obserwować. Myślę że cokolwiek w tej sprawie teraz obmyślisz - osobistymi doświadczenia zweryfikują to w przyszłości i dopiero się dowiesz co najbardziej lubisz, więc dopiero drugi sprzęt będzie lepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Dlatego przemyśl czy rzeczywiście nie zacząć niżej. Możesz trochę zainwestować w lepsze okulary, jak po pewnym czasie zmienisz zasadniczą rurę to okulary możesz zostawić sobie!

 

Mało tu szczegółów ale zachęcam byś troszkę dłużej zastanowił się nad własnymi preferencjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to hehe mam teraz całkowity mentlik :lol::lol::lol: powiem tak, jestem nastolatkiem ktorego to poprostu ciekawi chcial bym sobie pooglądać księżyc, jakieś planety oraz troche "dalsze" obiekty. Zaczynam dopero i poprostu nie wiem co wybrać a nie chce się rozczarować bo to jest chyba najgorsze. Dlatego prosze was i Ciebie cygnusie (widać że ostro jesteś zorientowany) o jakieś zestawy jak wczesniej pisalem, cena około 1500 zł proszę do tego w paru słowach d czego będzie najlepszy oraz co do niego dokupić jeśli była by taka potrzeba :D Licze na wyrozumiałość i pomoc B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to za tę cenę raczej nie znajdziesz niczego lepszego niż Tał 100: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e37a73a84e01f1

Montaż też nie jest jego najmocniejszą stroną, ale pod ten teleskop spokojnie wystarczy. Sporymi atutami są tu sprawdzona, dobra optyka, drewniany statyw (o ile właśnie ten jest w zestawie) i spore - jak to u Tałów - wyposażenie standardowe.

 

Ten drewniany statyw to taki najlepszy nie jest :rolleyes: tylko nie miałem porównania z kolumienką, więc nie wiem co wypada lepiej :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drewniany statyw to taki najlepszy nie jest :rolleyes: tylko nie miałem porównania z kolumienką, więc nie wiem co wypada lepiej :unsure:

Pewnie najlepszy nie jest, ale jak znam życie to i tak jest lepszy niż aluminiowy, a gdyby jeszcze można było wybrać kolumnę to już rewelacja, bo mówię wam - nie ma nic bardziej stabilnego niż tałowska kolumna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.