Skocz do zawartości

Redukcja achromatyczności w achromacie


MarekS99

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

I koma, którą redukujesz reduktorem komy, który jest kawałkiem szkła, a wiec dodajesz aberrację chromatyczną :D (mniejszą, bo mniejszą ale zawsze).

Nie wiem na jakiej podstawie tak twierdzisz, ale prawda jest taka, że reduktory komy kasy MPPC Mk III Badera dają niezauważalną aberracje.

 

Tak więc jeśli @MarekS99 chcesz wejść w poważniejszą astrofotografię za w miarę nieduże pieniądze rozważ zakup Newtona 150/750. To prawda, że zabawy z taką tubą jest sporo, ale jak to wszystko ogarniesz efekt będzie o niebo lepszy niż z Twojego achromatu, no i zyskasz sporą wiedzę co stanowi wartość samą w sobie. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla SW120/600 Semi Apo jest słaby, nigdy mi nie pasował odbraz z tego filtra. Jak już to zastosować Fringe Killera (albo Long Pass 495). W USEju stosują też kombinację powyższych + Contrast Boostera. Jest też coś takiego jak chromacor, który robi prawie ED z achromatu ale jest trudno dostępne i bardzo drogie.

Ja z czasem nauczyłem się pratrzeć przez aberrację, nie przeszkadza mi za bardzo, i widzę fajny detal. 

Jako miłośnik refraktorów (przerobiłem ich już trochę) mam wyrobione takie zdanie:

Achromat nie jest złym instrumentem jako uniwersalna tubka w najbardziej korzystnej cenie (mówię o teleskopach soczewkowych) ale musi spełnić kilka warunków.

1. Jeśli ma być do wszystkiego (Planety, Księżyc i DSy) i dawać radość, to minimalna światłosiła F=8 w bardzo udanych optycznie egzemplarzach, a w tych standardowych min. F=10. 

2. Uniwersalna apertura soczewki zaczyna się od 120mm.

3. Jakość kolimacji układu soczewek ma wpływ na wielkość aberracji, im prezycyjniej jest wykonana tym fiolet jest mniejszy i  cieńszy.

 

Pewnym półśrodkiem jest zastosowanie filtra polaryzacyjnego/ sciemniajacego - też redukuje aberrację.

Wszystko co napisałem odnosi się do wizuala. Na temat astrofotografii nie mam zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
31 minut temu, wampum napisał(a):

Tkie pytanko uzupełniające do tematu redukcji aberracji chromatycznej.

Czy zastosowanie barlowa trójelementowego ze szkłem ED/APO nie zredukuje aberracji w jakimś stopniu?.

Ktoś może stosował taką kombinajcę dla duzych planetarnych powiększeń?.

Nie będzie żadnej redukcji AC. Barlow doda też trochę swojej, im lepszy tym mniej, ale zawsze doda (choć pewnie niewiele w porównaniu do już istniejącej w SW120/600).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wampum napisał(a):

Tkie pytanko uzupełniające do tematu redukcji aberracji chromatycznej.

Czy zastosowanie barlowa trójelementowego ze szkłem ED/APO nie zredukuje aberracji w jakimś stopniu?.

Ktoś może stosował taką kombinajcę dla duzych planetarnych powiększeń?.


Korektor danej aberracji powinien wprowadzać ją, ale o przeciwnym znaku niż obiektyw. Wtedy aberracja obiektywu i aberracja korektora znoszą się.

Nie wiem czy słyszałeś o chromacorze.

Był produkowany w niewielkich ilościach na początku lat 00’ i dystrybuowany przez Ludesa. Były typy w zależności od średnicy i światłosiły achromatu i dwie generacje.

 

AED284BF-CCD1-4480-A407-14B3E9B95606.jpeg.b41224982028e8156fe50c7488a41811.jpeg
 

Tutaj stary wątek z relacją, chyba jedynego użytkownika w Polsce:

 

 

Dodatkowo recki po angielsku (parę ray chartów)

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/accessories/abberation-correctors/chromacor-ii-r17
 

http://www.astrosurf.com/luxorion/Documents/chromacor-doc.pdf

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał(a):

 

Te wyniki testów Chromacor II są (IMHO) imponujące.

Ciekawe czemu takie korektory nie są bardziej popularne i dostępne ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał(a):

 

Te wyniki testów Chromacor II są (IMHO) imponujące.

Ciekawe czemu takie korektory nie są bardziej popularne i dostępne ...

 

Takie korektory kanibalizowały rynek sprzedaży apochromatów - przynajmniej do obserwacji wizualnych 😕

Do astrofoto musi być jednak apo.

Trudno, żeby np. APM to mocno promował, jeżeli równolegle oferują APO LZOS za ciężkie pieniądze.

 

Chromacor zaprojektował Valery Deryuzhin (Aries Instruments). Oprócz tego projektowali i wykonywali duże APO czy np. korektor aberracji sferycznej SAFIX do katadioptyków:

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/accessories/abberation-correctors/the-aries-safix-r48

Edytowane przez bartolini
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @bartolini !

Z drugiej strony, jakby jakaś znacząca firma zaczęła produkcję udanego achromatu 120 - 150 mm z dedykowanym chromakorektorem to mogłoby zmienić rynek na tyle, że reszta też musiałaby zmienić podejście.

Z trzeciej strony, do takiej korekcji achromat musiałby być pewnie z f/8, a ogniskowa 1 - 1.2 m o takiej aperturze to już kawał kloca, więc jeśli do wizuala, to pewnie i tak nie byłoby milionów klientów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mareg napisał(a):

Dzięki @bartolini !

Z drugiej strony, jakby jakaś znacząca firma zaczęła produkcję udanego achromatu 120 - 150 mm z dedykowanym chromakorektorem to mogłoby zmienić rynek na tyle, że reszta też musiałaby zmienić podejście.

Z trzeciej strony, do takiej korekcji achromat musiałby być pewnie z f/8, a ogniskowa 1 - 1.2 m o takiej aperturze to już kawał kloca, więc jeśli do wizuala, to pewnie i tak nie byłoby milionów klientów.

 

A i tutaj się mylisz, może to nie bedzie ED/APO pełną gębą ale takie Semi za pomocą korektora juz da sie zrobić....jeszcze chwilkę, cierpliwości.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.