Skocz do zawartości
  • 0

Sky Watcher Heritage 150P 150/750 okular 4mm czy soczewka barlowa?


Lucas91

Pytanie

Witam wszystkich. Niedawno zakupiłem pierwszy teleskop SW Heritage 150P 150/750.

Po pierwszych obserwacjach Jowisza i Saturna stwierdziłem, że potrzebuję trochę większego powiększenia niż seryjne 75x na okularze 10mm.

Zastanawiam się co lepiej sprawdzi się w przypadku ww. teleskopu:

1. okular 4-5mm

2. soczewka Barlowa 2x

Budżet jaki chciałbym na to przeznaczyć to ok 200 zł. Może być coś z Aliexpress (widziałem, że niektórzy z forum polecali jakieś okulary z Chin).

Jeżeli budżet jest zbyt mały aby kupić coś sensownego dla początkującego rozważę jego podniesienie. Mile widziane konkretne propozycje modeli i miejsca zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak masz wybór dłuższy okular z Barlowem albo krótszy bez to zawsze bierz ten krótszy ale bez barlowa, oczywiście jeśli okulary są w podobnej półce cenowej. Barlow zawsze wprowadza jakieś niedoskonałości, po za tym lepiej mieć miej szkła w torze optycznym w tym przypadku.

Co do okularów to w tej cenie masz BCO Baadera i NPL Vixena. Ale warto porozglądać się na giełdzie, może jakiś używany  X-Cel 5mm Ci wpadnie albo Vixen SLV 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Arturoo napisał:

Jak masz wybór dłuższy okular z Barlowem albo krótszy bez to zawsze bierz ten krótszy ale bez barlowa, oczywiście jeśli okulary są w podobnej półce cenowej. Barlow zawsze wprowadza jakieś niedoskonałości, po za tym lepiej mieć miej szkła w torze optycznym w tym przypadku.

Co do okularów to w tej cenie masz BCO Baadera i NPL Vixena. Ale warto porozglądać się na giełdzie, może jakiś używany  X-Cel 5mm Ci wpadnie albo Vixen SLV 6mm

To tylko pierwsza strona medalu.

Prawda jest taka, że współczesne okulary krótkoogniskowe I TAK MAJĄ WBUDOWANEGO BARLOWA, więc mniej soczewek na pewno nie będzie. Natomiast barlow wbudowany w okular, jest idealnie zoptymalizowany do całej optyki okularu.

Moja wizja jest mało optymistyczna:

- za 200 zł nie da się kupić dobrego barlowa

- za 200 zł nie da się kupić dobrego okularu krótkoogniskowego w zakresie ~5 mm ogniskowej.

- Plossle i ortoskopy o tej ogniskowej to masochizm.

 

Za 280 polecam te okulary:

https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-5-mm-1-25-quot?q=swa&from=listing

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szkła będzie mniej. Nawet na przykładzie okularów które zaproponowałeś. Wszystkie z serii SW SWA mają 5 elementów. Więc SW SWA 9 mm + barlow 2X będzie mieć więcej szkła niż zaproponowany przez Ciebie SW SWA 5 mm.

Z resztą się zgodzę i faktycznie te SW SWA to nie taki zły wybór w tej cenie ale i tak wolał bym dozbierać i znaleźć na giełdzie X-Cel'a, bądź SLV. Nie mają takich odblasków jak te SWA a na jasnych obiektach może to irytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na dzisiaj to planety są za nisko by się cieszyć obrazem z 5mm. 

Zwłaszcza z uzyciem tak tanich konstrukcji. 

Ostatecznie nie uzyskasz dużo większego obiektu w okularze, a jakość obrazu będzie wyraźnie slabsza.

Dla mnie 8mm to użyteczne minimum. 

Mam Hyperiona 5 i za każdym razem gdy chce dać mu szanse to wracam do 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzis na granicy miasta przy słabym niebie 19.89 ogladałem planety i Dsy -celowo chciałem zobaczyć jak to wyjdzie .Newton 130/650 .

 

Zaczynalem ok 18,00 do 20,10 a od ok 19,45 już był widoczny ksieżyc nad drzewami..

 

 

Przez te 2 godziny w wyciagu był głownie Es 14/82 zrenica 2,9 .Pole 1,8 jeszcze uszło.Szukałem jasniejszych Dsów, M57,hantle,M 13, 92 itp   

Jowisz był nisko ,próbowałem zaraz po zmroku i do ok godz 20.  Es 8,8 i 6,7...nie było idealnie ,pasy widoczne ale słabo . Lv 5mm.  Max w tych warunkach powiekszenie 130x ale ciezki do wyostrzenia i rozmyty.  Zamiennie ES 8,8 i GSO 9mm - Żadnej róznicy w obrazie.. Za to 9mm GSO na szukaniu mgławic odpada...za małe pole i trzeba dosłownie centralnie trafić,wiec szukacz musi być super ustawiony....

 

Probowalem tez z Barlowem2X , Es  6,7, Gso 9mm i Lv 5. Zawsze obraz był tragiczny, nie do wyostrzenia i nie do oglądania praktycznie.Z Saturnem podobnie. Warunki były takie ze casiniego nie było szans zobaczyć przy dowolnych kombinacjach z tymi okularami,barlovem 2x itp a próbowałem....

 

Sugerował bym na dobre warunki kupić 5mm np LVW ,lub 5mm Xcell z giełdy.

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.