Skocz do zawartości
  • 0

Bino a lornetka.


Flaytec1

Pytanie

Zastanwiam się jaki efekt daje bino w teleskopie-tzn jak ma sie to do obserwacji lornetką. Zauważylem ze obraz w lornetce jest jakby wiekszy niż w teleskopie.Przykładowo mgławica Hantle w lornetce Ed 18x56 wyglądała jakby to było powiekszenie z 40x porównujac z teleskopem np 80/400 i okularem Es 11..   Czy zakładając bino do teleskopu też uzyskamy taki sam efekt ,czy może bedzie on mniejszy? Nie wiem czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
15 minut temu, wojt0000 napisał:

@peter5 no to jeżeli porównanie robiłeś z barlowem to nic dziwnego że miałeś ciemno :) Tak jak pisałem, takie porównanie nie ma kompletnie sensu. Musiałbyś sprawdzić refraktor z parką okularów 25mm z bino bez barlowa. Wtedy będą zbliżone powiększenia i źrenice.

W tym zestawieniu też będzie ciemniej. Kompletnie mi nie odpowiada montowanie refraktora, kątówki, nasadki, okularów, czyli masy gratów za gorszy obraz:mad2:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie będzie ciemniej. A gorszy obraz, zależy co zamontujesz. Jeżeli będzie to Baader Mark V + 2x panoptic 24mm, to uzyskasz ładny szeroki obraz z gwiazdami ostrymi prawie po brzeg.

Natomiast jeżeli wrzucisz nasadkę WO i jakieś tanie plossle 25mm no to rzeczywiście będzie słabo. Widzę jednak że dyskusja nie ma sensu, jeżeli lornetka 28x110 daj Ci frajdę z obserwacji to obserwuj :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, wojt0000 napisał:

Nie będzie ciemniej. A gorszy obraz, zależy co zamontujesz. Jeżeli będzie to Baader Mark V + 2x panoptic 24mm, to uzyskasz ładny szeroki obraz z gwiazdami ostrymi prawie po brzeg.

Natomiast jeżeli wrzucisz nasadkę WO i jakieś tanie plossle 25mm no to rzeczywiście będzie słabo. Widzę jednak że dyskusja nie ma sensu, jeżeli lornetka 28x110 daj Ci frajdę z obserwacji to obserwuj :)

Tanich plossle nie używam, tylko morpheuse. Ty wolisz nasadkę, ja lornetkę i niech tak zostanie:original:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu nie ma znaczenia co kto woli :) Piszesz z lornetkowcem który bez lornetki nie wychodzi z domu ;)

Chodzi tylko o kwestie porównania lornetki do refraktora+nasadka bino. Jeżeli bino będziemy używać z barlowem, to takie porównanie nie ma kompletnie sensu.

Muszą być zbliżone powiększenia i źrenice, i wtedy możemy sobie porównywać i wyciągać wnioski. Tanie plossle to był tylko przykład :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie ( i Panie jesli uczestniczą) poprosze Was o poradę. Jestem takim obserwatorem: 20% niebo 80% samoloty ( gdyż mam 10 km od domu piękny widok na samoloty które zmierzaja na Okęcie).

Mam 15x50IS oraz Nikon18x70, z których jestem mega zadowolony, jednak samoloty w nich trochę za małe, gdyż nie widać rejestracji. Dodatkowo mam maka 127+ pryzmat 45stopni+ BinoWO z okularami 20mm.

w tym przypadku powiększenie to około 80-90X. To powiekszenie jest za duże, gdyż trudno jest płynnie podążać za samolotem. Czuję że powinienem mieć powiększenie około 40-60X (koniecznie dwuoczny). Poproszę o pomoc z czego uzyskam takie powiększenie.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Swiss napisał:

w tym przypadku powiększenie to około 80-90X. To powiekszenie jest za duże, gdyż trudno jest płynnie podążać za samolotem. Czuję że powinienem mieć powiększenie około 40-60X (koniecznie dwuoczny). Poproszę o pomoc z czego uzyskam takie powiększenie.

Pozdrawiam 

Cześć 

Miałem Nikona 18x70 - moim zdanie jedna z najlepszych lornetek prostych - lepsza od Fujinona 16x70 - ale to lornetka do astro, bo pięknie szerokie płaskie pole widzenia robi wrażenie. Miałem maka 127 super Księżyc i planet - samoloty też ok, ale za duże powiększenie samoloty znikają za szybko z niewielkiego pola widzenia (stosowałem nasadkę bino). Najlepiej oglądało mi się samoloty na przelotowych wysokościach w powiększeniach z zakresu 40-50x w lornecie kontowej APM ed 100mm, zwłaszcza że można dobrać wyśmienite okulary z szerokim polem widzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Swiss napisał:

Panowie ( i Panie jesli uczestniczą) poprosze Was o poradę. Jestem takim obserwatorem: 20% niebo 80% samoloty ( gdyż mam 10 km od domu piękny widok na samoloty które zmierzaja na Okęcie).

Mam 15x50IS oraz Nikon18x70, z których jestem mega zadowolony, jednak samoloty w nich trochę za małe, gdyż nie widać rejestracji. Dodatkowo mam maka 127+ pryzmat 45stopni+ BinoWO z okularami 20mm.

w tym przypadku powiększenie to około 80-90X. To powiekszenie jest za duże, gdyż trudno jest płynnie podążać za samolotem. Czuję że powinienem mieć powiększenie około 40-60X (koniecznie dwuoczny). Poproszę o pomoc z czego uzyskam takie powiększenie.

Pozdrawiam 

Tani refraktor SW 80/400 + pryzmat Amici 45st w którą wkręcasz z przodu barlow 1.6x + bino WO 20mm. 

Wypadkowa barlowa wychodzi ok. 2x i uzyskasz pow. 40x . Sprawdzone.

To samo z lepszym, ale większym refraktorem achro 102/600 i pow. 60x . 

Moim zdaniem lepsza opcja do śledzenia samolotów to 40x. Wygodniej i lżej na staytywie foto z głowicą video. 

Przerabiałem te dwa sprzęty jak i w tej samej konfiguracji achro Opticstar 80/400 i  apo Takahashi FS60cb , do pleneru bardzo fajne rozwiązanie. 

Edytowane przez krzysiek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Swiss napisał:

 Dodatkowo mam maka 127+ pryzmat 45stopni+ BinoWO z okularami 20mm.

w tym przypadku powiększenie to około 80-90X...

 

Trochę poza tematem: uważaj na wytrzymałość kątówek 45 st.! Niegdyś moja kątowka WO pękła pod ciężarem bino i niespecjalnie ciężkich okularków - cudem złapałem bino przed uderzeniem w posadzkę... słaba konstrukcja... bompastic sam plastic. Baader robi taką samą...

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, GKG napisał:

Najlepiej oglądało mi się samoloty na przelotowych wysokościach w powiększeniach z zakresu 40-50x w lornecie kontowej APM ed 100mm, zwłaszcza że można dobrać wyśmienite okulary z szerokim polem widzenia

Potwierdzam w 100%. Powiększenie do 60x jest łatwe do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Swiss napisał:

... to mnie zainteresowało ( dużo tańsze niz APM ED 100mm).

czy ktoś próbował refraktor 120/600 + Amici+ BinoWO + Barlow 1,6 z okularami 20mm WO?

Tańsze, ale i obrazy dużo gorsze. Niestety te okulary wo z zestawu to dzieli je przepaść w stosunku chociażby do morpheusy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, peter5 napisał:

Tańsze, ale i obrazy dużo gorsze. Niestety te okulary wo z zestawu to dzieli je przepaść w stosunku chociażby do morpheusy.

Tak, ale o wiele lżejsze...byłem na kupnie drugiego M 17.5, ale zrezygnowałem ze względu na gabaryty. Te WO 20/66* są jak najbardziej w porządku. 

Achro 120/600 achro będzie gorsze od 102/600. Ja jestem zwolennikiem f6.  

Dobry refraktor np. TS apo 100/600 fpl53 jaki również miałem w tej konfiguracji z bino WO dawał bardzo dobre obrazy. 

W warunkach dobrego dziennego oświetlenia to i bino z małym FS60cb wymiatał w plenerze. 

Bo mowa tutaj o obserwacjach samolotów i jaśniejszych obiektów. 

 

4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, krzysiek.p napisał:

Tak, ale o wiele lżejsze...byłem na kupnie drugiego M 17.5, ale zrezygnowałem ze względu na gabaryty. Te WO 20/66* są jak najbardziej w porządku. 

Achro 120/600 achro będzie gorsze od 102/600. Ja jestem zwolennikiem f6.  

Dobry refraktor np. TS apo 100/600 fpl53 jaki również miałem w tej konfiguracji z bino WO dawał bardzo dobre obrazy. 

W warunkach dobrego dziennego oświetlenia to i bino z małym FS60cb wymiatał w plenerze. 

Bo mowa tutaj o obserwacjach samolotów i jaśniejszych obiektów. 

 

4.JPG

Bino to niestabilna konstrukcja więc tam się sprawdzają tylko lekkie okulary, w lornecie jest super stabilnie i tam morpheuse są idealne. Lepsze od wo są już apm 18 mm.

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, krzysiek.p napisał:

Ja jestem zwolennikiem f6.  

Dobry refraktor np. TS apo 100/600 fpl53 jaki również miałem w tej konfiguracji z bino WO

... to pytanie do krzyska.p:-) Czy możesz porównać oba w.w? Cena drugiego 3x wieksza od pierwszego.

 

1. Tuba optyczna Messier AR-102 102/600 OTA / wyciąg HEX 

2. Refraktor TS APO ED 100/600mm + walizka aluminiowa (TSAPO1006)

na jakiej głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Swiss napisał:

... to pytanie do krzyska.p:-) Czy możesz porównać oba w.w? Cena drugiego 3x wieksza od pierwszego.

 

1. Tuba optyczna Messier AR-102 102/600 OTA / wyciąg HEX 

2. Refraktor TS APO ED 100/600mm + walizka aluminiowa (TSAPO1006)

na jakiej głowicy?

No właśnie rozchodzi się o cenę lornety ED 100mm vs refraktor z bino.

 

Ja mam  teraz BK 102/600 Guiderscope, który jest b. dobrym achro. 

TS Apo ED 100/600 z drugiej ręki możesz szukać, jeśli chcesz go przy okazji wykorzystać jako np. teleobiektyw.

Różnica w AC oczywiście jest. 

Pytanie jak jesteś uczulony na abberację chromatyczną, ale zakładając pow. ok. 40x achro daje bardzo dobre obrazy. 

Używam w pewnej konfiguracji do US przy pow. 150x jest bardzo zadowalająco. W TS apo oczywiście było lepiej. 

 

Generalnie lorneta ED 100mm lepsza do DS, pleneru itp. Zwartość konstrukcji, manewrowanie itp.

Natomiast dobry refraktor APO z binonasadką pokaże lepiej US powyżej 100x

Głowica video np. Benro s8 lub Manfrotto HDV 502. 

 

Widzisz tu rozchodzi się co chcesz obserwować o komfort i cenę. Gdyby była podobna wybrałbym lornetę. Do 100x powinno być ok. 

No, ale nie jest tak łatwo. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, krzysiek.p napisał:

No właśnie rozchodzi się o cenę lornety ED 100mm vs refraktor z bino.

 

Ja mam  teraz BK 102/600 Guiderscope, który jest b. dobrym achro. 

TS Apo ED 100/600 z drugiej ręki możesz szukać, jeśli chcesz go przy okazji wykorzystać jako np. teleobiektyw.

Różnica w AC oczywiście jest. 

Pytanie jak jesteś uczulony na abberację chromatyczną, ale zakładając pow. ok. 40x achro daje bardzo dobre obrazy. 

Używam w pewnej konfiguracji do US przy pow. 150x jest bardzo zadowalająco. W TS apo oczywiście było lepiej. 

 

Generalnie lorneta ED 100mm lepsza do DS, pleneru itp. Zwartość konstrukcji, manewrowanie itp.

Natomiast dobry refraktor APO z binonasadką pokaże lepiej US powyżej 100x

Głowica video np. Benro s8 lub Manfrotto HDV 502. 

 

Widzisz tu rozchodzi się co chcesz obserwować o komfort i cenę. Gdyby była podobna wybrałbym lornetę. Do 100x powinno być ok. 

No, ale nie jest tak łatwo. 

 

 

 

Ale po co od razu apm 100 ed, ja mam semi apo i z morpheusami daje super obrazy. Za cenę lornetki ed to mamy taurusa co bije na ds lornetkę na głowę.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.