Skocz do zawartości

M33


Bioslasher

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe proporcje RGB do L... troche bez info o gainie nie rozumiem skali L do RGB? 120x660 s, czyli powiedzmy 40(suma)x660s vs 100x160s?  Czy to jakies literowki w opisie? Wygląda jakby tego L w ogóle nie bylo? Ponadto w ed80 moze bym zrezygnował z L w ogole i korzystał z lepszej ostrosci dla RGB osobno. Wiec moze te L niepotrzebne? Tu czegoś nie rozumiem (głośno myślę).

 

Ponadto, na Twoim zdjeciu kolory gwiazd są chyba kawałek od realistycznej fotometrycznej barwy?

 

Jakby klatki były poprawnie skalibrowane, przy tej ich liczbie, nawet z małej apertury coś by się tu jeszcze dało uzyskać. Fajna kompozycja klatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tayson napisał:

Material ma spory potencjał. 

 

edit.

musisz zdecydowanie poprawic kalibracje.

widac szczątkowy ampglow.

 

Problem z kalibracją miałem tylko przy HA, nie wiem czemu Darki nie chcą całkowicie usunąć amp glow, były robione w tej samej temperaturze i z tym samym czasem. Może kamera zachowuje się niestabilnie przy tak długich czasach ?

 

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Ciekawe proporcje RGB do L... troche bez info o gainie nie rozumiem skali L do RGB? 120x660 s, czyli powiedzmy 40(suma)x660s vs 100x160s?  Czy to jakies literowki w opisie? Wygląda jakby tego L w ogóle nie bylo? Ponadto w ed80 moze bym zrezygnował z L w ogole i korzystał z lepszej ostrosci dla RGB osobno. Wiec moze te L niepotrzebne? Tu czegoś nie rozumiem (głośno myślę).

 

Ponadto, na Twoim zdjeciu kolory gwiazd są chyba kawałek od realistycznej fotometrycznej barwy?

 

Jakby klatki były poprawnie skalibrowane, przy tej ich liczbie, nawet z małej apertury coś by się tu jeszcze dało uzyskać. Fajna kompozycja klatek.

 

Gain 10 offest 60 , takie były parametry kamery.

 

Co do czasów naświetlania klatek LRGB chciałem sprawdzić jakie czasy wybierze Smart Histogram w SharpCap. Takie czasy były według niego najbardziej optymalne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bioslasher napisał:

 

Problem z kalibracją miałem tylko przy HA, nie wiem czemu Darki nie chcą całkowicie usunąć amp glow, były robione w tej samej temperaturze i z tym samym czasem. Może kamera zachowuje się niestabilnie przy tak długich czasach ?

Nie, raczej Ty niestabilnie kalibrujesz :P Pozostałe klatki mają "jasne" tło, więc pozostały amp glow nie jest tak widoczny (moja hipoteza), użyj jako lighta jednego ze swoich darków, skalibruj ten, i zobacz, czy amp-glow znika, powinien :)

 

3 godziny temu, Bioslasher napisał:

Gain 10 offest 60 , takie były parametry kamery.

Brzmi jak bardzo wysoki offset do niskiego gainu, za dużo zakresu dynamicznego masz? :) Sprawdź na klatce typu bias, jaką masz medianę poziomu odczytu.

 

3 godziny temu, Bioslasher napisał:

Co do czasów naświetlania klatek LRGB chciałem sprawdzić jakie czasy wybierze Smart Histogram w SharpCap. Takie czasy były według niego najbardziej optymalne.

optymalne są już wystarczające :)

 

Do tego jak to działa, że optymalny histogram dla R G i B jest dla tego samego czasu? Spodziewałbym się, co absolutnie pewne, że histogramy zdjęć R, G, B są totalnie różne (z powodu barwy nieba). W dodatku ten optymalny histogram chyba zmieni się ze dwanaście razy między "zachodem" a "porankiem" :D? Nie znam tej funkcji, ale nie sądzę, zeby miała ona dobry wpływ na DS-y.

 

Myślę, że trzeba złapać po 25 klatek R, G, B by mieć sensowny stack do odrzucania, na średnich czasach, a następnie ładować maksimum czasu w L. Jeśli Twój obiektyw na to pozwala, a tu akurat wątpię, lepiej poświęcić więcej czasu i palić samo R, G, B (tak właściwie zrobiłeś). Można wtedy znacznie lepiej ustawić ostrość dla każdego z kanałów osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Nie, raczej Ty niestabilnie kalibrujesz :P Pozostałe klatki mają "jasne" tło, więc pozostały amp glow nie jest tak widoczny (moja hipoteza), użyj jako lighta jednego ze swoich darków, skalibruj ten, i zobacz, czy amp-glow znika, powinien :)

 

Robiłem tak i właśnie przy HA nie znikał reszta bez problemu, na tej kamerze przy tak długim czasie naświetlania amp glow jest bardzo duży.

 

45 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Brzmi jak bardzo wysoki offset do niskiego gainu, za dużo zakresu dynamicznego masz? :) Sprawdź na klatce typu bias, jaką masz medianę poziomu odczytu.

 

Tak to wygląda :

 

bias.JPG.7cca5d6d45147fe2521a733624131ce4.JPG

 

47 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Do tego jak to działa, że optymalny histogram dla R G i B jest dla tego samego czasu? Spodziewałbym się, co absolutnie pewne, że histogramy zdjęć R, G, B są totalnie różne (z powodu barwy nieba). W dodatku ten optymalny histogram chyba zmieni się ze dwanaście razy między "zachodem" a "porankiem" :D? Nie znam tej funkcji, ale nie sądzę, zeby miała ona dobry wpływ na DS-y.

 

Myślę, że trzeba złapać po 25 klatek R, G, B by mieć sensowny stack do odrzucania, na średnich czasach, a następnie ładować maksimum czasu w L. Jeśli Twój obiektyw na to pozwala, a tu akurat wątpię, lepiej poświęcić więcej czasu i palić samo R, G, B (tak właściwie zrobiłeś). Można wtedy znacznie lepiej ustawić ostrość dla każdego z kanałów osobno.

 

Funkcja smart Histogramu, bardzo fajnie działa. Tutaj można zobaczyć to w praktyce :   https://www.youtube.com/watch?v=eMjLr_mzicQ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bioslasher napisał:

 

Robiłem tak i właśnie przy HA nie znikał reszta bez problemu, na tej kamerze przy tak długim czasie naświetlania amp glow jest bardzo duży.

Nadal trudno mi w to uwierzyć, przy długiej i dobrej statystyce na darku masz dobry estymator amp-glow. Zatem ta "resztka", która zostaje na każdej klatce powinna uśredniać się w miarę do zera, ponadto dithering powinien ja tez w znacznej mierze typować do odrzucania. Ja kalibrowałem 480 i 600 s w asi294mm a tam amp-glow jest po prostu "gwiazdzisty", jest tu gdzieś mój wątek, własnie dla danych HA. Może znasz? 

 

 

5 minut temu, Bioslasher napisał:

 

Tak to wygląda :

 

bias.JPG.7cca5d6d45147fe2521a733624131ce4.JPG

 

Tracisz prawie 4000/65000 poziomów, 9 * MAD to absolutnie wystarczające bezpieczeństwo. powiedzmy 250 poziomów by wystarczyło. masz 4000. Jeśli offset jest liniowy, to zamiast 60, pewnie 5 wystarczy :)

 

 

5 minut temu, Bioslasher napisał:

 

Funkcja smart Histogramu, bardzo fajnie działa. Tutaj można zobaczyć to w praktyce :   https://www.youtube.com/watch?v=eMjLr_mzicQ 

 

Dzięki, ja staram się uzywać prostych do zapamietania czasów, szczególnie jak mam amp-glow, smart histogram robię sam (bardzo podobnie). Naświetlam krótko na wyższym gainie, znajac monożniki estymuje sobie na jakim czasie mój histogram bedzie ok. Albo jadę pod w miarę ciemne niebo, i wtedy moge naświetlac na tyle dlugo, na ile mi cierpliowsc pozwala!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Bioslasher napisał:

W QHY183M jest podobny amp glow, też gwieździsty, tak wygląda master dark dla 900s :

 

amp.JPG.0e162ef5a5ea98dddd31ae5173e2b357.JPG

niezła petara, jak mawiali w podstawówce

 

21 godzin temu, Bioslasher napisał:

 

Dzięki za super wyjaśnienie ustawień offsetu, dzisiaj poeksperymentuje :)

Służę, przyjemność coś wyjaśnić.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, count.neverest napisał:

 

Wygląda, jakby w środku gratis czołówka była zamontowana.

 

Dobrze powiedziane :) dużo ludzi narzeka na cloudynights na ten sensor Sony. Powyżej 600s zaczynają się problemy, jest on niestabilny i czasami ciężko go usunąć.  Dlatego zbieram teraz 100 Darków, i mam nadzieję że dzięki temu uporam się z nim całkowicie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bioslasher napisał:

 

Dobrze powiedziane :) dużo ludzi narzeka na cloudynights na ten sensor Sony. Powyżej 600s zaczynają się problemy, jest on niestabilny i czasami ciężko go usunąć.  Dlatego zbieram teraz 100 Darków, i mam nadzieję że dzięki temu uporam się z nim całkowicie.

tak. zwykle mówię, że podstawowy kwalitet sensora to niski amp glow. Jak w przypadku 2600, 533, 6200, 2400. Gdy mozna sobie zupelnie darować darki i korzystac tylko z piedestału/superBiasa.

 

W temacie o chlodzeniu probowałem pokazać "ile" jest tego szumu termalnego, i już w chłodzonych urządzeniach jest on absolutnie znikomy, istotny dopiero gdybyśmy chcieli produkować naukowo kalibrowane dane. (ale i wtedy można schlodzić jeszcze ciut nizej)

 

zupełnie inna historia to amp glow... w wypadku chlodzonych kamer darki są wlasnie po to, by usuwać amp glow, a bywa on potworny. Jest tu dużo nieporozumień w dziedzinie, bo i mój post o chlodzeniu nie był dobrze zrozumiany. wzbudzał dziwne kontrowersje jakobym mówił "nie chlodzić". a nie co glebszego można wywnioskować z tego.

 

 

 

 

Edytowane przez Przemek Majewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 6.11.2021 o 13:49, Przemek Majewski napisał:

Myślę, że trzeba złapać po 25 klatek R, G, B by mieć sensowny stack do odrzucania, na średnich czasach, a następnie ładować maksimum czasu w L. Jeśli Twój obiektyw na to pozwala, a tu akurat wątpię, lepiej poświęcić więcej czasu i palić samo R, G, B (tak właściwie zrobiłeś). Można wtedy znacznie lepiej ustawić ostrość dla każdego z kanałów osobno.

 

 

A tutaj wersja RGB , faktycznie lepiej poświęcić czas na palenie RGB.

 

Image10.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.