Skocz do zawartości

NGC 281 - Pacman


Mandulzz

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy dłuższy projekt, materiał zbierany przez 3 nocy pod Kielcami.

Klatki po 240s, w tym: 

26 l-enhance (miało być więcej ale sprzęt postanowił inaczej)

113 L-Pro

143 l-extreme (nieplanowany zakup w międzyczasie), łącznie 282 klatki (niecałe 19h)

Komplet klatek kalibracyjnych, obrabiane w Pixie.

Technikalia:

Asi 294MC pro

TS APO 80Q f/6.8

NEQ6 guidowane. 

 

Wszystkie słowa krytyki, uwagi i podpowiedzi mile widziane. 

pacman.jpg

Edytowane przez Mandulzz
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej, najpierw zacznij proszę pisać sensownie czasy ekspozycji :D 104; 452 i kolejno 1128 minut. Zagadki matematyczne dajesz :P

Jeśli dobrze liczę, sumarycznie to ok. 28 godzin? Niech mnie ktoś poprawi, bo jestem po nocy w terenie i mogę walnąć babola licząc w pamięci.

 

Jak na tak długi czas to wyszło dosyć średnio - brakuje mi tu ostrości na mgławicy (brak dekonwolucji? jak to ostrzyłeś?), centralne gwiazdy są mocno przepalone (można byłoby podziałać od początku ze Starnetem++), gwiazdki są spuchnięte, szczególnie te duże. Ciekaw jestem jak wyglądał materiał - np. pojedyncza klatka z każdym filtrem. Czy to kwestia akwizycji materiału czy już samej obróbki. Na plus na pewno kolor gwiazdek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc faktycznie trochę głupio to opisałem, w dodatku źle przepisałem z notatek :-P Łącznie wyszło niecałe 19h. 

Dekonwolucja to na razie dla mnie czarna magia, próbowałem EZ decon ale wychodziła z tego sieczka (dziwne artefakty zostawały). Próbowałem tylko podbić kontrast krzywymi.

Z gwiazd nie jestem zadowolony, ale długo z tym walczyłem (również z użyciem starneta) że postanowiłem zrobić przerwę, może w tym czasie zbiorę jakieś mądre rady :-)

Myślę że problem leży raczej w obróbce, wrzuciłem stack w odpowiednim dziale i koledzy uzyskali dużo lepsze rezultaty. Zdaje sobie sprawę że jeszcze długa droga przede mną.

Z pojedynczych klatek na szybko mam taki screenshot, od lewej l-pro, l-enhance i l-extreme. Dzisiaj albo jutro siądę do komputera to wrzucę surowe.

received_427803665363028.webp

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mandulzz napisał:

@Tuvoc faktycznie trochę głupio to opisałem, w dodatku źle przepisałem z notatek :-P Łącznie wyszło niecałe 19h. 

Dekonwolucja to na razie dla mnie czarna magia, próbowałem EZ decon ale wychodziła z tego sieczka (dziwne artefakty zostawały). Próbowałem tylko podbić kontrast krzywymi.

Z gwiazd nie jestem zadowolony, ale długo z tym walczyłem (również z użyciem starneta) że postanowiłem zrobić przerwę, może w tym czasie zbiorę jakieś mądre rady :-)

Myślę że problem leży raczej w obróbce, wrzuciłem stack w odpowiednim dziale i koledzy uzyskali dużo lepsze rezultaty. Zdaje sobie sprawę że jeszcze długa droga przede mną.

Z pojedynczych klatek na szybko mam taki screenshot, od lewej l-pro, l-enhance i l-extreme. Dzisiaj albo jutro siądę do komputera to wrzucę surowe.

received_427803665363028.webp

Materiał jest bardzo dobrej jakości! To jest podstawa, a na bazie tego możesz obrabiać dowoli, aż będziesz w pełni zadowolony. Zresztą popatrz na kolegę @_Spirit_ jak katuje swoje materiały :D Faktycznie widzę, że wrzuciłeś do "bawimy się materiałem" i ciekawe efekty koledzy uzyskali.

 

Tak sobie jeszcze myślę, że skoro to było wydatnie kopcone filtrami dwuzakresowymi to warto byłoby się pokusić o odzyskanie nieco tlenu, który "siedzi"  centrum pacmana. Polecam:

 

Wrzuciłem tak na szybko do Pixa Twój materiał - Starnet ładnie sobie z nim poradził. Na pewno co bym zrobił tutaj to zmniejszył gwiazdy. Zrobiłem maskę i puściłem dwa razy Morphological Transformation, ale to trzeba by zrobić mądrzej i zrobić kilka masek - małe gwiazdki oddzielnie i duże też. Jedne zmniejszyć np. raz MT, a drugie dwa lub trzy. Inaczej będą dominować mocno nad mgławicą.

 

obraz.thumb.png.aa99d43c90fbce32c946c70e67b02e5e.png

 

Jeśli chciałbyś pracować nad poszczególnymi sttrukturami to polecam też w skryptach funkcję Color Mask - odpalasz Yellow i robisz tylko te fragmenty, potem Red itd. Fajna zabawa i czasami daje zdumiewające efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tuvoc widziałem tutek Cuiva, próbowałem trochę tym podejściem ale wychodziło mi bardzo nienaturalnie. Być może dlatego że jest zestackowane razem z L-Pro, a być może trzeba by to rozbić na kanały i złożyć jeszcze raz przy użyciu pixelmath. 

Dzięki za sugestie, na pewno wrócę do tych gwiazd. Dużo czytania i eksperymentowania przede mną :-P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę zeszło, za to zrobiłem 4 wersje - dla treningu i porównania. Mnie najbardziej podoba się wersja 1, potem 3, 2 i na szarym końcu. Jak zawsze wszelkie uwagi mile widziane. 

 

Wersja 1: z RGB zrobiłem R->H, 1/3*B + 2/3*G -> O i połączyłem w pixelmath

pacman_v1.thumb.jpg.7a9f7596afcb363f4d41684592604f20.jpg

 

Wersja 2: to wersja 1 z której próbowałem wyciągnąć więcej niebieskiego - na podstawie tutoriala Cuiva

pacman_v2.thumb.jpg.706a3b5466eb8815a8aed37f42c58759.jpg

 

Wersja 3: RGB, starałem się nie wyciągnąć za dużo

pacman_v3.thumb.jpg.88fcf4d86a159fad78598e8cc36732ce.jpg

 

Wersja 4: RGB - dużo mocniej wyciągnięte - mam wrażenie że za dużo. 

pacman_v4.thumb.jpg.a4747c73462569b92cb10f353fd0b57b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejo! A gdzie pod Kielcami? Ja w Gminie Nowa Słupia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze jedna wersja. Podziękowania dla @maciek z za sugestię użycia skryptu NRGBCombination zamiast stackować klatki ze wszystkich filtrów razem. Zgodnie z sugestią zestackowałem L-Enhance i L-Extreme razem, L-Pro osobno. Z dual-narrowband usunąłem gwiazdy (StarXTerminator), wyciągnąłem Ha (kanał R) i OIII (G+B) i połączyłem z drugim stackiem przy użyciu NRGBCombination. 
Jak zawsze wszelkie uwagi mile widziane.

 

NBRGBCombination.jpg

Edytowane przez Mandulzz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.