Skocz do zawartości
  • 0

kabel eqmod


lagata1

Pytanie

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No sterujesz montażem z komputera zamiast z pilota. Zależy z czego korzystasz do kontroli sesji. Większość softów do kontroli sesji ma opcje plate solve o ile podepniesz też aparat. czyli nie musisz robić żadnego ustawiania na 3 gwiazdy bo on sobie zrobi fotkę i będzie wiedział gdzie patrzy. Magia ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, lagata1 napisał:

oki, podpowiedz mi jakis soft do kontroli sesji bez plate solve: moj aparat to fuji wiec nie jest obslugiwany przez jakikolwiek program guide do astro jak sadze

Możesz przeszukać internet a może Ci się uda. Ja miałem system Sony A i leciałem na sterownikach Sony E, dawało radę ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A masz guiding? Jeżeli tak to możesz ustawić np w N.I.N.A kamerkę do guidingu jako swój główny aparat i na tej podstawie zrobić plate solve i ustawienie na obiekt, a potem odłączyć i podłączyć jako guider. No a sesje kontrolować z odpowiedniego softu do fuji. Ogólnie to sporo tracisz używając nieobsługiwanego aparatu bo jak używasz jednego dedykowanego softu do wszystkiego to wtedy masz i plate solve i dither między zdjęciami i np możesz zaplanować sesje na cała noc (zrób mi 10 zdjęć tego i 10 tamtego) itd. Także rozważ wymianę sprzętu, na dłuższa metę to naprawdę pomaga. Tak czy inaczej w eqmod możesz ręcznie zrobić synchronizację i ręcznie kontrolować montaż. Czyli kierujesz aparat na jakąś gwiazdę, centrujesz ją i w eqmod wklepujesz ręcznie jej koordynaty. Jest tez chyba opcja synchronizacji goto analogiczna jak w pilocie, nie próbowałem. Alternatywnie możesz tez skorzystać z plate solve tylko manualnie czyli kierujesz montaż gdziekolwiek, robisz zdjęcie, ściągasz je manualnie i robisz plate solve i otrzymane koordynaty wklepujesz do eqmoda. Opcji jest wiele, po prostu nie będzie co działać „full auto”. No i jeszcze pozostaje opcja ze jakiś soft jednak obsługuje fuji. Tego nie wiem 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od biedy to można zrobić platesolve lunetką guidującą, a później odpiąć ją i podpiąć do PHD i guidować.

Ani to zgrabne, ani wygodne, ale zapewnia i guiding, i platesolving.

Tylko, że trzeba by bardzo dokładnie zgrać środek obrazu lunetki guidującej, ze środkiem obrazu głównego teleskopu.

 

Tyle, że naprawdę polecam jednak zrobić to porządniej, podpięcia komputera do głównego teleskopu ułatwia wszystko, od platesolve'a, po ostrzenia, a na ocenie sesji kończąc.

Canon 450d to są jakieś grosze na Allegro:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/aparat-canon-bez-obiektywu-okazja

A ma pełną obsługę z NINY.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli posiadasz EQMOD-a kabel stricte pod to , to instalujesz soft EQMOD i za pomocą niego montaż dogaduje się z każdym softem typu skychart. Ja używam to dokładnie w taki sposób bo Skychart to fajna mapa nieba i sterowanie działa bez problemów. Dodatkowo jeśli chodzi o guiding to w PHD również ustawiam na EQMOD i montaż bez problemu robi robotę z poprawkami.

 

Zasada jest taka że jeśli zrobisz sobie konfigurację EQMODa na PC to robisz sobie za pomocą SkyChart align-a np na 5 gwiazd (lub więcej, ja mam na 8) i za każdym razem kiedy 

odpalisz sobie montaż i połączysz się SkyChartem to montaż już automatycznie "łapie" align ten co skonfigurowałeś na samym początku. Warunkiem działania tego jest po skończonej sesji zaparkowanie montażu w EQMOD. Zaczynając obserwację odparkowywujesz montaż również EQMODem i masz aligna z buta :)

 

Poczytaj na temat EQMOD-a jak to skonfigurwać jest fajny kanał na YT. ogładnij wszytskie "part-y" na tym kanale - wiele CI to da.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Źle widać na zdjęciu, ale dobrze widzę sumaryczny błąd prawie 5”?? Nie wiem jakie masz fuji dokładnie, ale skale masz przy ogniskowej 1500mm (celestron c6, tak?) rzędu 1 arcsec/px więc przy tak duzym błędzie nie poszalejesz. A jak fota wyglada? Może masz po prostu źle ustawioną ogniskową guidera? W każdym razie po wykresie wyglada to bardzo słabo 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

tymczasem drugi wykres z wczoraj na ogniskowej 1500, probowałem m77, ale obiekt nisko i po 8 klatkach tuba zawadziła o 1 w nocy o montaż więc guzik wyszło , czekałem do 22 aż księżyc zajdzie, potem problemy z dogadywaniem się z guide i koniec końców zero szans na sensownego staka janekosa, co myślisz o błędzie sumarycznym tym razem?

255803337_431881485208625_7662502227367121977_n.jpg

255796088_198667979086062_3711582066529771216_n.jpg

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.