Skocz do zawartości

Uszkodzenie kamery ZWO


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba mi właśnie padła moja ASI183... Jest wykrywana przez system operacyjny, nawet przez programy, ale próba pobrania klatki skutkuje błędem lub niekończącym się oczekiwaniem oraz lekkim rozjarzeniem LEDa sygnalizującego zasilanie 12V do chłodzenia (mimo niepodłączonego zasilania). W tym czasie system próbuje resetować urządzenie, o czym świadczą błędy "usb 2-2: reset SuperSpeed USB device number 23 using xhci_hcd". Pod windowsem tak samo samo... Sprawdzałem na 3 komputerach, z 4 różnymi kablami, bez skutku. Spróbuję ją jeszcze uruchomić za 24h, może jakieś kondensatory lub tranzystory trzymają ładunek... ale nie wygląda to za dobrze :(
Ktoś się spotkał z podobnym problemem?

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można gdybać ... jeśli masz efekty jakieś wizualne na ledach błędnie sygnalizujące działanie kamery to wiele wskazuje na to że uszkodzona jest płyta główna kamery i gdzieś przebija zasilanie ...

kłopot w tym że jeśli dostał procek to marnie to widzę. Nie rozbierałem ASI183 więc nie mając takowej na "stole" nie podpowiem Ci co można by pomierzyć i sprawdzić :( A że tak spytam co się dzieje na zasilaczu ? takie same efekty ?

 

EDIT: Dodam tylko że dużo kamer ZWO pracująch pod innymi systemami jak Windows robi takie jajca, potrafi przestać działać i daje podobny efekt jak u CIebie - rada od ZWO jest taka że należy ją podłączyć do PC bez żadnego huba i odpalić ASICapture i spróbować czy zadziała , ponoć taka akcja ożywia kamerę ale też część kamer

przestaje znowu działać i ZWO prosi o wysłanie kamery do nich. Jeśli chodzi o same 120-stki to do nich FW jest dostępny i można sobie wgrać ale do reszty kamer niestety nie widziałem :/ 

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę jej rozkręcać, bo jest na gwarancji. Po cichu liczę jeszcze na jakiś soft-lockup lub coś podobnego, czyli na cud :D Nie jest odłączana przez kontroler USB więc zwarcia w tej gałęzi nie ma. Po podłączeniu działa normalnie, nawet ustawienia się odczytują. Kernel resetuje urządzenie dopiero jak się wyśle żądanie do pobrania klatki. Nie brzmi to dobrze niestety...
Po podłączeniu 12V jest bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz na support ZWO że masz taki problem i czy są w stanie wysłać Ci firmware do wgrania lub aktualizacji. Podejrzewam że pewnie zleją temat i trzeba wysłać do nich więc to się nie opłaca jeśli kupiłeś kamere w PL to ślij na gwarancję tutaj nawet bez zastanowienia bo to na prawdę strata czasu - uwierz mi :) Kamera ma działać a nie jakieś kombinacje akrobacje ... 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem... pomyślałem że może to coś typowego i da się to naprawić softwarowo w zalecany przez producenta sposób. Na szczęście kupiłem w PL 2 miesiące temu więc skorzystam w piątek z rękojmi

 

przed chwilą łapałem M1 z ASI462 przy ogniskowej 2450mm, więc sam pewnie rozumiesz moją rozpacz przy przymusowym przeskoku z 1" matrycy mono :icon_sad: nawet śladu wodoru na 600s klatkach. Sam szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lkosz napisał:

przed chwilą łapałem M1 z ASI462 przy ogniskowej 2450mm, więc sam pewnie rozumiesz moją rozpacz przy przymusowym przeskoku z 1" matrycy mono :icon_sad: nawet śladu wodoru na 600s klatkach. Sam szum

 

???

 

Skala 0,25"/px, zacnie. Co to za teleskop?

 

Ale 462 to bardzo czuła kamera, trudno sobie wyobrazić, żeby taki dość jasny obiekt się nie załapał na klatkach 10min, wydaje się że już na 10s powinno być coś widać...

 Normalnie ludzie robili "lucky Imaging" na M1 :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys cassegrain 200/2450. Trzeba będzie się przeprosić albo z planetami, albo z newtonem. DSy tą kamerą to słabiutko. No sam zobacz (wszystko to pojedyncze klatki 600s):

 

uhc + uv/ir block:

t1a.png.jpg.d272b856a22cb03cc4f9687e6f48792d.jpg

i wyciągnięty:

t2a.png.jpg.61e96220ebf82a3bf5ac9880d016f6fd.jpg

 

h-alpha 7nm:

t3a.png.jpg.7c744c934d8f127cecbafa1403c08403.jpg

 

wyciągnięty do granic:

t4a.png.jpg.5276d075cf8977fd533f7c8fa333570d.jpg

 

i też h-alpha 7nm, ale w asi183:

t5a.png.jpg.f288d1c2c92a5ec45eb313c941540932.jpg

 

asi462 jest całkiem czuła w IR, ale w pozostałym paśmie to tak średnio niestety. Przy 10s nic poza gwiazdami nie widać, nawet z gainem 500 :D powyższe robiłem z ustawionym 100. 2,5 metra ogniskowej robi swoje. A może spróbuję kraba w IR... jedną klatkę zrobiłem i coś tam majaczyło... :g:

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komprez napisał:

Napisz na support ZWO że masz taki problem i czy są w stanie wysłać Ci firmware do wgrania lub aktualizacji. Podejrzewam że pewnie zleją temat i trzeba wysłać do nich więc to się nie opłaca jeśli kupiłeś kamere w PL to ślij na gwarancję tutaj nawet bez zastanowienia bo to naprawdę strata czasu - uwierz mi :) 

hmm, ciekawe rozumowanie. kupowac na ali, alenie słać bo się nie opłaca, a jak w polskim sklepie to terrozyzowac, bo blisko.

:)

2 godziny temu, komprez napisał:

Kamera ma działać a nie jakieś kombinacje akrobacje ... 

co to za typ uwagi? poprzednia Twoja odpowiedz była dużo bardziej rzeczowa.

 

a jakie mamy info czemu padła? nowa? stara? warunki zewnetrzne, mroz, wilgoc? zasilanie.

 

czy elektronika tak ot umiera? może Ci z Ali doślą płytę główną?

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

hmm, ciekawe rozumowanie. kupowac na ali, alenie słać bo się nie opłaca, a jak w polskim sklepie to terrozyzowac, bo blisko.

 

Tu nie chodzi o terroryzm tylko chodziło mi o to że jeśli kupowana w PL to w ciemno wysłać bo "jesteś na Polskich warunkach gwarancji" czy tam rękojmi jak kto będzie wolał sobie to załatwić.

Wysyłając to do Chin - zapewne poczekasz sobie miesiąc na naprawę, miesiąc na dostarczenie ... i bolcowanie się z UC w sprawie CŁA i VATu gdzie będziesz musiał TY udowodnić że to sprzęt po naprawie a nie zakup :) WIem - bo sam to kilka razy przerabiałem .... nie warto jeśli opłaty osiągną max 60% ceny nowego urządzenia.

 

7 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

co to za typ uwagi? poprzednia Twoja odpowiedz była dużo bardziej rzeczowa.

 

A co tu dużo mówić :) Ma działać i już - ja wychodze z tego założenia że jak mam coś na gwarancji a nie funkcjonuje to poprawnie choćby pierdoła mała to bez wahania zwracam na rękojmię, skąd wiesz czy po 2 latach ta pierdoła nie przerodzi się np w coś takiego jak u kolegi ? I będzie płacz .....

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lkosz napisał:

asi462 jest całkiem czuła w IR, ale w pozostałym paśmie to tak średnio niestety

 

Trudno mi powiedzieć, będę musiał sam spróbować upolować Kraba tą kamerką, bo to co pokazujesz wydaje mi się nierealne. No, ale zdjęcia nie kłamią ;) Na pewno to nie jest kamerka do narrowbandu w zakresie widzialnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys No ale h-alfa to jest narrowband w zakresie widzialnym... tzn. ja widzę, nie wiem jak inni :D Dla 656nm kamerka ma sprawność ok 50%. No i szum. Dużo szumu. A i pamiętaj - ogniskowa 2,5 metra lub ekwiwalent z barlowem, bez tego się nie uda :D
Czeka mnie miesiąc bez 183mm więc dokończę planety, NGC2392, zmienię teleskop, dodam reduktor ogniskowej i tu już się spodziewam coś złapać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja... kamera po 24h nie zadziałała ALE...

 

Już miałem ją pakować do wysyłki, ale podłączyłem ją do kompa i 12V ostatni raz. Przez API załączyłem chłodzenie i po osiągnięciu -20 udało się odebrać klatkę. Pęknięte luty od chłodzenia? Powoli ją zagrzałem z tych -20 do 30 i działa nadal. Spoiwa bezołowiowe + chińska jakość... No i co teraz? :D

Jutro zadzwonię do delty, pogadam i zobaczymy... a tym czasem, kurtka na łeb i zmieniam kamerę na balkonie :Lighten:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja do aktualizacji: kamera po wyniesieniu na zimno i wystygnięciu zaczęła szwankować, po zmianie kabla działa stabilnie... Teraz podłączyłem ją pod stary kabel i póki co działa. Potestuję w weekend i zobaczymy. W przyszłym tygodniu zdecyduję czy wysyłać do serwisu

 

@Behlur_Olderys rzeczywiście... albo pomyliłem pliki, albo coś namieszałem w gimpie przy rozciąganiu, bo wczorajsza ponowna próba w h-alpha była czerwona :D

 

no i M1 w ir720 w asi462 rzeczywiście coś pokazuje (jedna klatka poddana desaturacji i intensywnemu rozciąganiu):

a0.thumb.jpg.188d8298b7b733a6464fddb5f655f241.jpg

 

zebrałem 25 klatek, spróbuję zestackować i zobaczę co z tego wyjdzie. Trochę wygląda jakby 180s to było za mało

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.