Skocz do zawartości

Wszystko o... Askar FRA500


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

FRA600 jest dla mnie zbyt ekskluzywny, a FRA400 za mały, więc niecierpliwie wypatruję wszelkich informacji o modelu 500. Czy ktoś z Was ma już tą tubę lub chociaż coś konkretnego o niej wie? Czy trzyma ten sam poziom jakości co sześćsetka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 500 niewiele mniejsza niż 600, nie jestem przekonany czy to dobry interes - chyba zdecydowanie lepiej dołożyć do 600 jak już się wydaje takie pieniądze, to w końcu sprzęt na lata. Co do jakości chyba bym się nie obawiał. 

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maetrik napisał:

Cena 500 niewiele mniejsza niż 600, nie jestem przekonany czy to dobry interes - chyba zdecydowanie lepiej dołożyć do 600 jak już się wydaje takie pieniądze, to w końcu sprzęt na lata. Co do jakości chyba bym się nie obawiał. 

pełna zgoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Hej, czy ktoś używa tego refraktora? 

Pytam bo biorę go pod uwagę. Większość ma model 400 lub 600. 500 nie jest zbyt popularny. Potrzebowałbym refraktor, reduktor i EAF. Z redukorem lub bez zmieści się w zasadzie wszystko co mnie interesuje na sensorze mojej asi 533. Z wymienionymi dodatkami jestem poniżej ceny fra600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie kombinowałem, ale jednak cena FRA500 zniechęciła mnie. Dodatkowe 18mm apertury jest zdecydowanie warte dołożenia paru złotych. A co najlepsze, FRA600 to nadal zgrabna, nieduża tuba: na długość jest jak ED80, tylko trochę grubsza i cięższa. A jeśli kiedyś przejdziesz na większy sensor, to plusem FRA600 będzie większy reduktor ogniskowej (FRA500 wspólpracuje z tym opracowanym dla FRA400).

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Podobnie kombinowałem, ale jednak cena FRA500 zniechęciła mnie. Dodatkowe 18mm apertury jest zdecydowanie warte dołożenia paru złotych. A co najlepsze, FRA600 to nadal zgrabna, nieduża tuba: na długość jest jak ED80, tylko trochę grubsza i cięższa. A jeśli kiedyś przejdziesz na większy sensor, to plusem FRA600 będzie większy reduktor ogniskowej (FRA500 wspólpracuje z tym opracowanym dla FRA400).

 

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź. Kurde, niedobrze jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@dobrychemik a powiedz ile wazy caly zestaw foto z FRA600 i jak to chodzi na twoim Heq-5? Patrze na 500tke bo po pierwsze daje juz ladne pole z czipem Asi2600 (a z reduktorem to juz bardzo szeroko), a po drugie 600stka to sama tuba juz 6,5kg. Dzis jade z ED80 i caly zestaw to 6,5kg. Cenowo troche porazka w bezposrednim porownaniu, ale coz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 17.11.2021 o 20:45, dobrychemik napisał:

FRA600 jest dla mnie zbyt ekskluzywny...

 

Okazało się, że jednak nie. Mam go od czerwca i jestem bardzo zadowolony. Z dedykowanym reduktorem jest f/3.9 - zdecydowanie polecam kupić od razu taki zestaw. Nic mnie w nim nie denerwuje! :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kurcze. Chyba mam problem. Nie potrafię złapać ostrości. Maska bahtinowa pokazuje, że jest ok. APT focus aid ustawia ostrość. Robię zdjęcia i mam ciastka z dziurką. 

 

Na dużych gwiazdach mam też dziwne wcięcia.

 

Druga sesja do kosza. Materiał nieostry. Nie mogę ujarzmić tego askara.

 

gwiazdy1.jpg

gwiazdy2.jpg

Single__2023-02-28_22-51-39_Bin1x1_180s__-10C.jpg

Single__2023-02-28_22-51-39_Bin1x1_180s__-10C_wycinek.jpg

L_2023-02-28_20-08-31_Bin1x1_60s__-10C.jpg

donuts.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastianus napisał(a):

Na dużych gwiazdach mam też dziwne wcięcia.

Te czarne wcięcia w gwiazdach to efekt mocno wkręconych śrub kolimacyjnych soczewek (widać ucisk soczewki na śrubie kolimacyjnej). Podejrzewam, że robiłeś te zdjęcia na sporym mrozie. Sam przechodziłem przez podobne wariacje, z tym że w innym apo.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

A masz jakiś filtr założony? Widać aberrację chromatyczną. Czyżbyś łapał ostrość bez UV/IR Cut?

Pierwsze dwa zdjęcia, zielone, to z moon/sky glow. Tu mnie martwią wcięcia na gwieździe. Wygląda jak "pinched optics" 

Hamubrger to pojedyncza klatka, bardziej z ciekawości po wczorajszej sesji. Wycięta gwiazda też ma "otwarty dziobek". 

Ostatnie dwa zdjęcia to wczorajszy Żłobek. Nieostry. Twój SV IR/CUT. Gwiazdy placki. Tak więc mam dwa kłopoty. Ostrość spróbuje sam poprawić, ale martwią mnie te gwiazdy z wcięciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, simarik napisał(a):

Te czarne wcięcia w gwiazdach to efekt mocno wkręconych śrub kolimacyjnych soczewek (ścisk soczewki). Podejrzewam, że robiłeś te zdjęcia na sporym mrozie. Sam przechodziłem przez podobne wariacje, z tym że w innym apo.

 

Wczoraj około zera było. Chyba odeślę do regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie: fotki z reduktorem czy bez? (Nie chce mi się sprawdzać skali). Jeśli z korektorem, to nieostrość i aberracja mogą być efektem złej odległości od matrycy. Tylko z natywną ogniskową nie musisz się martwić odległością od matrycy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dobrychemik napisał(a):

A jeszcze jedno pytanie: fotki z reduktorem czy bez? (Nie chce mi się sprawdzać skali). Jeśli z korektorem, to nieostrość i aberracja mogą być efektem złej odległości od matrycy. Tylko z natywną ogniskową nie musisz się martwić odległością od matrycy.

 

Nie mam reduktora. Ale chyba nawet gdybym miał, to w tej konstrukcji nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.