Skocz do zawartości
  • 0

Alternatywa dla Synta ''6 Dobson


Matt_13

Pytanie

Witam użytkowników.

 

Zaplanowałem zakup teleskopu jako prezent pod choinkę. Po pierwszym dniu lektury (przede wszystkim niniejszego forum) uznałem, że będzie to refraktor średnica 70-90 mm o ogniskowej 700-900 mm. Głównie ze względu na cenę. Po drugim dniu doszedłem do wniosku, że zwiększę budżet i skłonię się ku teleskopowi Synta ''6 Dobson. Poszukuję egzemplarza na rynku wtórnym. W zasadzie jutro miałem zaklepać transakcję, ale przeczytałem, że model ten nie nadaje się do fotografowania obserwowanych obiektów, a jest to dla mnie funkcja obowiązkowa.

 

Po pierwsze, chciałbym się dowiedzieć czy to prawda z tym fotografowaniem. Nie zależy mi jakoś na oddaniu bardzo realistycznych barw. Może to jest ważne, ale dla mnie priorytetem jest czy technicznie da się to zrobić na Dobsonie i czy ostrość tych zdjęć jest ok bez jakichś dodatków idących w setki czy tysiące.

Po drugie, jeśli nie, to jaką mam alternatywę w tej samej półce cenowej. Nie znam się na teleskopach i nie mam już siły szukać kolejnej odpowiedzi, która znów okaże się błędna. Osobom z podobnymi pytaniami zawsze radzi się: "skorzystaj z wyszukiwarki na forum, masę było takich tematów". Idąc tą drogą dotarłem Synty Dobson. Jeśli to nie, to ja już sam nie wiem co.

 

Warunki do obserwacji są przyzwoite - wieś. Wiadomo, nie jest to może idealna ciemność, ale często w nocy widać pięknie drogę mleczną. Transportu się nie boję ciężar/gabaryty. Możemy obserwować z balkonu, ale to żadne kryterium, bo raczej będziemy to robić z podwórka.

 

Uprzedzając sugestie - ósemka już nie wchodzi w grę. Lornetka też nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
18 minut temu, Matt_13 napisał:

Po pierwsze, chciałbym się dowiedzieć czy to prawda z tym fotografowaniem. Nie zależy mi jakoś na oddaniu bardzo realistycznych barw. Może to jest ważne, ale dla mnie priorytetem jest czy technicznie da się to zrobić na Dobsonie i czy ostrość tych zdjęć jest ok bez jakichś dodatków idących w setki czy tysiące.

Planety czy księżyc da się avikować całkiem skutecznie, przy pewnej dozie samozaparcia i godząc się z ręcznym trzymaniem obiektu w kadrze. No i potrzebujesz kamerkę, bo to ciężko ograć aparatem.

Ale to tyle, o obiektach deep space na Dobsonie zapomnij.

W tym budżecie też raczej deep space'ów nie ograsz żadnym innym teleskopem, bo to nie teleskop będzie problemem, tylko montaż. Niestety - montaż paralaktyczne to już spore kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

godząc się z ręcznym trzymaniem obiektu w kadrze.

 

W niektórych ogłoszeniach dotyczących różnych teleskopów widziałem adnotację, że dodają uchwyt na telefon. Rozumiem, że do Dobsona czegoś takiego nie ma? Czy pod tym względem lepsze są refraktory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Matt_13 napisał:

 

W niektórych ogłoszeniach dotyczących różnych teleskopów widziałem adnotację, że dodają uchwyt na telefon. Rozumiem, że do Dobsona czegoś takiego nie ma? Czy pod tym względem lepsze są refraktory?

Do planet tych uchwytów jeszcze użyć można, ale to wychodzi raczej słabo. 

Do głębokiego kosmosu po prostu się nie da zrobić tego sensownie. 

 

To nie jest kwestia reflektor, czy refrakto, czy katiodoptryk, to kwestia montażu. Naświetlenie trwa bardzo długo i w efekcie wymaga bardzo dokładnego prowadzenia za ruchem nieba. Montaż azymutalny tego nie zapewnia, potrzebny jest montaż paralaktyczny z napędem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Telefonem nie osiągniesz pożądanych efektów. Pierw kup teleskop. Na tym się nie skończy, szybko wymienisz okulary zestawowe na lepsze. Z początku wydawało mi się głupota kupowanie okularów o wartości teleskopu, do czasu aż nie kupiłem pierwszego dobrego okularu. Zrozumiałem że sam teleskop to początek tylko. Wracając do tematu zdjęć. Chłopaki wstawiają zdjęcia z różnych teleskopów newtonow refraktorów itp. Nie mnie oceniać co lepsze bo ja raczej wizual i układ słoneczny. Problem jest taki że porządne zdjęcie wymaga porządnego montażu. A taki montaż często przekracza cenę samego refraktora. Polecane heq5 lub eq6 to 3.5-6 tys zł za sam montaż. Skup się na wizualu, poznaniu nieba i wykorzystaniu synty do granic możliwości. Była moim pierwszym teleskopem i po półtora roku poszła w inne ręce na korzyść 10 cali. Co do zdjęć planet i księżyca to polecam kamerę t7c z Ali na początek ale to znów 3-4 stówki wydatku. Poradników jak robić zdjęcia dobsonem jest masa i mogę podesłać. Sam uczyłem się z neta, ale Pierw teleskop i podstawy wizualu. Pozdrawiam :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Matt_13 napisał:

 

W niektórych ogłoszeniach dotyczących różnych teleskopów widziałem adnotację, że dodają uchwyt na telefon. Rozumiem, że do Dobsona czegoś takiego nie ma? Czy pod tym względem lepsze są refraktory?

Uchwyt na telefon możesz do dowolnego teleskopu przymocować. Najlepsze fotki w budżecie synty6 zrobisz właśnie syntą 6 - księżyc i 'coś tam' na planetach będzie widać. Rada - lepiej zapomnij o fotkach przez telefon. Żaden teleskop za 1000 PLN (z montażem) nie będzie się nadawał do fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.