Skocz do zawartości

Potrafisz zidentyfikowac standardy widzocznych na zdjęciu szyn?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. To co widać na fotce to mój łamaniec. Skuteczny, ale daleko mu do optymalizacji pod kątem masy. Docelowa tuba nie  beędzie pióreczkiem i kawał zbędnej blachy tylko pogorszy sprawe a możliwe, że zbliży całość do "masy krytycznej".  Chciałbym tego uniknąć i dobraćdovetail odrazu tak, by nie wymagał kombinacji i dodatkowego żelaziwa pośredników, bo w tym miejscu, dla utrzymania sztywności i bezproblemowości żłącza mowa o dużych elementach.

 

Na zdjęciu widać po kolei:

 

1. Siodło montażu AP Mach1  - pytanie tylko które? (https://www.astro-physics.com/mounting-plates/) identyfikacja tego elementu najbardziej mi pomoże.

2. Jakąś szyne Losmandy - pytanie tylko którą.

3. Chbya szyna Vixena - na moje oko jedna z tych najbardziej standardowych

4. Obejmy bez jakiegokolwiek standardu - a może jednak jest to jakiś standard? (to najmniej ważne i tak nie trafią do docelowego setu)

 

Help.

 

IMG_20211122_093837513.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hans będziesz potrzebował dovetaila w standardzie Losmandy.

Zwykle mają pierdyliard różnych układów otworów - np. ten:

https://www.astroshop.pl/plyty-i-szyny-montazowe/losmandy-szyna-dovetail-uniwersalna-356-mm/p,51398

Poniżej na stronie astroshopa jest pdf z rysunkiem technicznym, który powinieneś porównać z układem i rozmiarem otworów w podstawach obejm nowej tuby. Wybrałeś już coś?

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie plan jest taki:

 

Niedługo wiozę moją starą krowę do Myślenic do TaurusTeelescopes. 

 

1.jpg

 

Jeśli ocena jakości optyki potwierdzi to na co mam nadzieję. Będzie odratowywanie i upychanie jej do lekkiej konstrukcji kratownicowej zdolnej do pracy na paralaktyku. 

 

Tu jednak po drodze musi być wyjaśnionych kilka kwestii.

 

1. - Czy optyka jest "odratowywalna" i odratowywania warta.

2. - Czy nowa konstrukcja będzie "unoszalna" przez AP Mach1 (max 20kg, ale to juz ze wszystkim, a same moje kamery fotometryczne, OAG, motofocus, szuflada filtrowa i złączki to ok 3kg).

 

Optyka jest w sumie nieznanego pochodzenia. Zakupiona ponad 20 lat temu w Astrokraku i możliwe, że wyszła spod ręki kogoś, kto wiedział co robi i ma to lustro parametry warte ratowania. LG to mniej, więcej 270/1200 (mniej więcej, bo pełnego 270 nie ma, a i ogniskowa nie trzyma idealnie 1,2m). Jeśli to lustro jest sensowne, to koszt renowacji + nowy Taurusotubus może dać mi astrograf o aperturze ponad 10" w cenie znacząco niższej niż N-AG8 od TSa (a ja niestety nie jestem ciągle w sytuacji "wybierz, kup, zapłać" od strony finansowej). Zobaczymy co powie Adam, jeśli wyrok bedzie ok, to dostanę za kilka miesięcy do rąk coś znacznie lepszego do fotometrii niż może mi dać "sklepowa" optyka do 10K. Przy moim pixelu (FLI ML3200 - https://www.flicamera.com/spec_sheets/archive/ML3200.pdf) powinno się obejść bez korektora komy (to nie jest wielka matryca), dać rozdzielczość poniżej 1,5" na pixel, a wszystko dać plamke dyfrakcyjną mniejszą niż mój pixel przy ogniskowej która nie jest wyzwaniem dla Mach1. 

 

No chyba ze gdzieś się rypłem w obliczeniach. 

 

 Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.