Skocz do zawartości

Kamerka ciut lepsza od T7?


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Mam w tej chwili kamerkę T7 i spodobało mi się robienie nią zdjęć - 

w sumie sporo łatwiejsze niż lustrzanką. Oczywiście jakość inna ale

i tak sprzętu super-profi nie mam zamiaru kupować, wiec...

 

W związku z tym mam prośbę o podpowiedzenie kamerki USB o cechach:

- zdecydowanie kolor,

- cena do powiedzmy 1000zł z rynku wtórnego,

- rozdzielczość kilka MPix, powiedzmy 3000x2000 <>,

- rozmiar przetwornika 1/3" - 1/2.8",

- wyraźnie lepsza jakość obrazu umożliwiająca zabawę w DS,

- fizyczna średnica najlepiej jak T7 czyli bez powiększonego tyłu (ale jak się nie da to może być...).

 

Czyli mówiąc krócej - czy da się za <> 1000zł kupić coś znacznie lepszego.

Nie musi być aktualny model, chętnie używany byle wspierany przesz aktualny soft

typu SharpCap, APT itd...

 

Z góry dzięki za podpowiedzenie :)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam 50, 150, 250. Dojdzie chyba 25, 75, 500mm

 

Myślę, że przy tak małym przetworniku (fizycznie) to ogniskowe raczej 25-250 nie więcej...

 

Chętnie złożyłbym niewielki gabarytowo zestaw z ogniskową odpowiadającą <> 250mm APS_C

czyli pewnie z 50mm dla kamerki 1/3"...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, jeśli chcesz kolorowej kamery, a budżet nie pozwala na chłodzenie, to zdecydowanie lepiej kupić w tych pieniądzach lustrzankę. Dostaniesz 10x większą matrycę, a jakość obrazu będzie podobna. Małe kamery mają przewagę na planetach, ale DSach już niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Dzięki.

 

Znacie jakiś serwis z którego można by ściągnąć więcej zdjęć DS z QHY462.
Znajduję tylko kilka zdjęć planet i jakieś koty :)

Ciekaw jestem jak wyglądają szumy, banding itd...

 

M.

 

 

Weź tylko pod uwagę jeszcze jedną rzecz.

 

Im większa jest powierzchnia sensora tym więcej łapiesz światła, które wychodzi z teleskopu.

 

APS-C ma powierzchnię jakieś 20x większą niż 1/3".

 

W związku z tym możesz użyć większe lustro, które na 1/3" by Ci się "nie zmieściło". 

 

Przykład wymyślony:

Na 1/3" mieści Ci się w całym polu widzenia M31. Używasz obiektywu 50mm f/2 więc 25mm apertury.

 

Na APS-C dla uzyskania podobnego obrazu M31 w całym polu widzenia potrzebujesz jakieś 4-5x więcej ogniskowej, więc mówimy o obiektywie 200mm. Używasz więc np. 200/4 z aperturą 50mm. 

 

Pole widzenia to samo, ale w drugim przypadku nawet pomimo gorszej światłosiły sama powierzchnia soczewki jest 4x większa, więc zbieranie materiału będzie tyle razy szybsze.

 

 

Ja sam używam QHY462 z teleskopem 130/650, (choć szczerze mówiąc dawno nie zrobiłem sensownego zdjęcia...)

ale jestem skazany na stosunkowo niewielkie obiekty mieszczące się w moim polu widzenia, dodatkowo 650mm to dosyć poważne wyzwanie dla mojego montażu przy 2.9um pikselu.

 

 

Na plus QHY462 powiem, że praktycznie nie ma tu za bardzo szumów. W porównaniu do ASI120 czy T7, które są chyba dużo starszej generacji, to niebo i piekło. Wykonanie też nie pozostawia wiele do życzenia, solidne.

 

Ale to nie jest typowo sprzęt do DS w stylu mgławica Ameryka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa pytania jeśli można...

 

1. Czy QHY462 jest wyraźnie czulsza niż T7? Chodzi mi o to, czy z takim samym obiektywem 

pokaże więcej gwiazd po prostu? Albo tyle samo przy krótszym czasie ekspozycji...

 

2. Gdzieś znalazłem dziwne info, że żeby w pełni wykorzystać QHY462 muszę mieć 64-bitowy

system operacyjny?! Mam teraz tablet z win8.1 32bit i 2GB RAMu. T7 chodzi bez problemów.

Czy powinienem się spodziewać problemów z QHY462? Nie bardzo bym chciał większy pomputer

kupować...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Miesilmannimea napisał:

1. Czy QHY462 jest wyraźnie czulsza niż T7? Chodzi mi o to, czy z takim samym obiektywem 

pokaże więcej gwiazd po prostu? Albo tyle samo przy krótszym czasie ekspozycji...

porównanie mam z kamerami ASI, ASI462 vs ASI120MC - jest wyraźna różnica, ASI462 vs ASI120MM - różnica jest mniejsza, ale dalej na korzyść 462. Robotę robi duża czułość w IR. Natomiast więcej gwiazd zobaczysz dłużej naświetlając (być może z filtrem, ewentualnie zmieniając niebo na ciemniejsze), nie trzeba do tego aż zmieniać kamery.

 

19 minut temu, Miesilmannimea napisał:

2. Gdzieś znalazłem dziwne info, że żeby w pełni wykorzystać QHY462 muszę mieć 64-bitowy

system operacyjny?! Mam teraz tablet z win8.1 32bit i 2GB RAMu. T7 chodzi bez problemów.

Czy powinienem się spodziewać problemów z QHY462? Nie bardzo bym chciał większy pomputer

kupować...

raczej nie powinno być problemów. Mi ASI462 działa nawet z telefonem.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lkosz napisał:

...Natomiast więcej gwiazd zobaczysz dłużej naświetlając (być może z filtrem, ewentualnie zmieniając niebo na ciemniejsze), nie trzeba do tego aż zmieniać kamery.

 

Jasne :) Jednak podczas ustawiania montażu po prostu wygodniej korzysta się z krótkich czasów niż długich :)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.