Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11. grudnia 2021 nad Karkonoszami było piękne halo. Wszystkim się podobało, sporo zostało wykonanych zdjęć. Poparzyłem sobie na nie i zdałem sobie sprawę jak rzadkie zjawiska optyczne się tego dnia ukazały na niebie. Zrobiłem analizę tego co było widać.

Możecie ją znaleźć tutaj: https://wyszedlzdomu.pl/co-sie-wydarzylo-na-karkonoskim-niebie-11-grudnia-2021-fenomenalne-opowiesci-krysztalowych-chmur/ 

A oto lista zjawisk widocznych na niebie! Ciekawy jestem jak często są obserwowane nad Polską np. zjawiska antyheliczne albo łuk typu Heliac czy łuk Parry Supralateral arc. albo subhelic arc. Ktoś obserwował? Ile na ten temat wiadomo.

1. halo 22°
2. słup słoneczny
3. słońca poboczne (parheliony 22°)
4. górny łuk styczny (fragment halo opisanego)
5. halo 46° (równocześnie z łukiem pobocznym górnym
6. łuk poboczny górny (supralateral arc)
7. łuk poboczny dolny
8. krąg parheliczny
9. łuk okołozenitalny
10. łuk Parry’ego „Suncave Parry arc”
11. łuk Parry’ego „Sunvex Parry arc”
12. łuk Moilanena
13. łuk Heliac
14. łuki „Parry supralateral arc”
15. Anthelion
16. łuki Tricker’a
17. łuki dyfuzyjne
18. parhelion 44°
19. łuk subhelic

A może po zapoznaniu z materiałem fotograficznym ktoś zauważy jeszcze coś ciekawe albo poprawie mnie jeśli popełniłem błędy.

Edytowane przez Piotr Jochymek
Uzupelnienie informacji
  • Lubię 6
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna obserwacja! Możesz pobrać program do generowania zjawisk halo i spróbować otrzymać podobny widok. Będzie wiadomo czego jeszcze szukać https://www.atoptics.co.uk/halo/halfeat.htm

 

Na pierwszym i drugim zdjęciu widać też upper tape arc. Całkiem podobne zjawiska halo były w 1999 na biegunie południowym https://www.atoptics.co.uk/halo/spole.htm. @Radek Grochowski zapewne coś doda od siebie.

Edytowane przez Vader
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuk parheliczny jakieś 10-15 stopni nad horyzontem widziałem w Lublinie ponad dwadzieścia lat temu, ale nie w zimie, tylko może wiosną przy ładnej pogodzie. Nagrałem to kamerą przemysłową w kolorze, jednak nie zachowało mi się to nagranie. Muszę jeszcze sprawdzić stare zapiski bo to było szczególne zjawisko, 360 stopni dookoła horyzontu. (edytowałem nazwę łuku)

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Vader napisał:

Na pierwszym i drugim zdjęciu widać też upper tape arc.


Dzięki wielkie za podpowiedź. upper tape arc to nazwa zamienna na Parry supralater arc, który oznaczyłem na zdjęciu nr 2 ;)  A przez chwile wpadłem w ekscytację, że mmy kolejne zjawisko. Jeszcze możliwe, na na kręgu parhelicznym są parheliony 120 stopni  ponieważ widać jakieś pojaśnienia w odpowiednich miejscach. Nie są tylko super wyraźne i ciężko powiedzieć czy je widać czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lemarc napisał:

Łuk parheliczny jakieś 10-15 stopni nad horyzontem widziałem w Lublinie ponad dwadzieścia lat temu, ale nie w zimie, tylko może wiosną przy ładnej pogodzie. Nagrałem to kamerą przemysłową w kolorze, jednak nie zachowało mi się to nagranie. Muszę jeszcze sprawdzić stare zapiski bo to było szczególne zjawisko, 360 stopni dookoła horyzontu. (edytowałem nazwę łuku)

 

     Zgadza się! Prawdopodobnie dobrze było widoczne nad naszym lubelskim Zalewem Zemborzyckim. Niestety, ja osobiście nie widziałem, ale nawet prasa lokalna to komentowała, zjawisko było na tyle atrakcyjne w porównaniu z "gołym" Halo22°, że zwróciło uwagę całkiem postronnych ludzi, nie do końca uświadomionych co tak naprawdę widzą.

 

     Piotr, farciarz z Ciebie - świetnie uwiecznione halo ;) Tak bogate w dodatkowe elementy halo w naturze to rzadkość, chyba, że gdzieś na stokach narciarskich w pobliżu pracowały armatki śnieżne!

 

Na Astropolis mamy już wątek o halo: TUTAJ. Szkoda, że nie razem. Bo teraz tworzy się następny wątek o halo, tylko PO CO? Bałagan się TU ROBI. Po ostatnich zmianach na Astropolis, kiedy bezpośrednio po wejściu na forum ja np. nie widzę obecnie jego struktury  (działów/tematów/podtematów), co jest ważne dla użytkowników, bo mogą szybko ustalić, gdzie zadać pytanie, czy umieścić swój nowy wątek- tak jest zresztą na każdym forum i tutaj też wcześniej tak było, dlaczego to zmieniono?

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz panie, czego tam nie ma??? [Prawie] tak złożone zjawisko widziałem tylko raz w życiu, w 1990 roku. Różnica taka, że tamto było na cirrostratusach, a nie pyle diamentowym. Z tego co kojarzę, to chyba pierwsza obserwacja łuku Moilanena z terenu Polski. Gratulacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Radek Grochowski napisał:

O żesz panie, czego tam nie ma??? [Prawie] tak złożone zjawisko widziałem tylko raz w życiu, w 1990 roku. Różnica taka, że tamto było na cirrostratusach, a nie pyle diamentowym. Z tego co kojarzę, to chyba pierwsza obserwacja łuku Moilanena z terenu Polski. Gratulacje :)

Cieszę się, że obserwacja Ci się podoba i wzbudza ekscytację. U mnie ogromną wręcz ;)
1) Ta obserwacja nie była na pyle diamentowym z armatek śnieżnych, tam nie ma armatek ani czynnych stoków. Znajomy meteorolog (pracujący w IMGW na Śnieżce, więc osoba z fachową wiedzą) mówił, że to "strzępy stratocumulusa i że to bardzo nietypowe.
2). Łuk Moilanena jest bardzo rzadki, to fakt, ale spotkałem się już w sieci z co najmniej 3 obserwacjami tego zjawiska w Polsce. W sumie od 10 dni siedzę i spędzam nad halo po kilka godzin dziennie, wcześniej żeby stworzyć analizę i zrozumieć co się wydarzyło, a teraz się upewniam, że to rzeczywiście bardzo rzadka obserwacja. Te obserwacje miały miejsce na Skrzycznem około dekady temu, w 2015 w centralnej Polsce

a do tego dostrzegłem łuk Moilaneena na starym zdjęciu z 2020 roku od mojej znajomej fotografki. Delikatny ale był :)
Pozdrawiam serdecznie.
PS. Zbieram jeszcze materiały fotograficzne z tego dnia i analizuję bo być może jeszcze było więcej widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr Jochymek napisał:

Ta obserwacja nie była na pyle diamentowym z armatek śnieżnych, tam nie ma armatek ani czynnych stoków. Znajomy meteorolog (pracujący w IMGW na Śnieżce, więc osoba z fachową wiedzą) mówił, że to "strzępy stratocumulusa i że to bardzo nietypowe.

 

Miałem na myśli naturalny pył diamentowy, czyli kryształki albo poderwane z ziemi przez wiatr, albo pochodzące z rozpraszającej się mgły albo stratusa. W górach całkiem często można się z tym spotkać, a czasem i na nizinach. Ledwie miesiąc temu wrzuciłem fotki zjawisk na pyle diamentowym z lotniska we Wrocławiu w jeszcze innym wątku (faktycznie bajzel się z tym zrobił):

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, suchyy napisał:

Piotr, farciarz z Ciebie - świetnie uwiecznione halo ;) Tak bogate w dodatkowe elementy halo w naturze to rzadkość, chyba, że gdzieś na stokach narciarskich w pobliżu pracowały armatki śnieżne!

 

Na Astropolis mamy już wątek o halo: TUTAJ. Szkoda, że nie razem. Bo teraz tworzy się następny wątek o halo, tylko PO CO? Bałagan się TU ROBI. Po ostatnich zmianach na Astropolis, kiedy bezpośrednio po wejściu na forum ja np. nie widzę obecnie jego struktury  (działów/tematów/podtematów), co jest ważne dla użytkowników, bo mogą szybko ustalić, gdzie zadać pytanie, czy umieścić swój nowy wątek- tak jest zresztą na każdym forum i tutaj też wcześniej tak było, dlaczego to zmieniono?

1) Niestety nie byłem obserwatorem na żywo tego zjawiska (całej grupy zjawisk). Powstały naturalnie, nie było tam armatek śnieżnych.
2) Nie wiedziałem, że jest już taki post a propos halo. Nie mniej jednak wydaje mi się, że ta obserwacja jest w pewien sposób historyczna (dlatego zająłem się jej analizą). Widziałem tu gdzieś, że była zabawa-konkurs w kwestii obserwacji, była cała lista zjawisk na niebie z punktami, które można było otrzymać za ich obserwację. Jeśli chodzi o halo to ta obserwacja by miała ponad 1000 pkt (8 różnych zjawisk po 100 pkt) plus 11 mniej punktowanych czyli chyba najwięcej jak dotychczas.

Na grafice jest 1016 ale nie policzyłem kilku zjawisk podwójnie, więc jeszcze kilka pkt więcej by było.

astropolis konkurs suma 1016.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2022 o 13:11, LowcyburzPiM napisał:

Fantastyczne ujęcia. Gratuluję zdobyczy. 

Dzięki, chociaż ja w tym momencie byłem akurat w Hiszpanii. Widziałem je jedynie na zdjęciach, polowałem w zasadzie na zdjęcia, żeby się mu dobrze przyjrzeć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.