Skocz do zawartości

Biały pixel na czarnym ekranie fotografowany lustrzanką


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie powiecie, że to zły pomysł, ale może coś wyjdzie.

Jestem na etapie testowania nowego obiektywu (jakiego? wolę na razie nie pisać)

Trzy kropki na czarnym ekranie rozmiaru kilkunastu - kilku pixeli fotografowane czterema różnymi obiektywami

o różnych ogniskowych i światłosiłach, ale podpięte do tego samego body.

Czy można z tego jakieś informację wyciągnąć na temat obiektywu lub body.

Piszę o tym, bo coś mnie niepokoi w nowym obiektywie.

zestawienie.thumb.jpg.ff0269ee66185f37638177cb7cc8aeb4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt świetlny powinien być po pierwsze idealnie okrągły, po drugie odpowiednich rozmiarów, żeby można było mówić o miarodajnym teście optyki. Są na to gotowe rozwiązania, choć wciąż najlepszym testem będzie wykonanie kilku zdjęć nocnego nieba.

 

https://www.astroshop.pl/sztuczna-gwiazda/hubble-optics-sztuczna-gwiazda-5-krotna/p,56152

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej informacji na temat jakości obiektywu można uzyskać fotografując np. test kreskowy. Można też skorzystać z darmowego programu MTFMapper. Twórca udostępnia też testy, które można sobie wydrukować. Program pozwala oszacować MTF, jakość w całym polu czy aberrację chromatyczną.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250px-Pixel_geometry_01_Pengo.jpg

 

Dziękuję za odpowiedzi. MTFMapper jest ciekawy.

Martwi mnie 2 i 3. Mają jakość dziwnie niebieską prawą stronę grupy pikseli tak jakby to była boczna aberracja chromatyczna.

Brak gwiaździstej nocy żeby zrobić lepsze testy. Dwa dni temu udało mi się zrobić kilka zdjęć gwiazdek na mocno zaświetlonym niebie z balkonu.  Prawa strona zdjęcia jest gorsza, lewa lepsza. Ta jasna na dole to Deneb. To zdjęcia było naświetlane 5s, a jak by wyglądały gwiazdki naświetlane z czasem 60s pod ciemnym niebem - nie wiem.

 

1583331909_test5snawietlanaISO200.thumb.jpg.fd2811b3991e2debf567ff7899303cb5.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał nie wygląda to dobrze. Jeżeli nowy obiektyw to wymieniaj.

Ewidentnie bardzo duża aberracja z prawej strony wychodzi.

Przy dłuższym naświetlaniu będzie tylko gorzej.

Jaki to obiektyw? Może ten typ tak ma.

 

Edit: Sprawdził bym jeszcze na innej puszce. Może wina matrycy w aparacie.

Lewa strona w miarę ok, prawa czym dalej tym gorzej.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.