Skocz do zawartości

Potrzebna porada informatyka


Rekomendowane odpowiedzi

Miras, sorry za sarkazm, ale to tak jakbyś poszedł do lekarza i powiedział: "boli mnie brzuch" i oczekiwał, że lekarz powie Ci dokładnie Ci dolega.

Kiedyś robiłem dużo instalacji, teraz mi to juz zupełnie przeszło, ale generalnie przyczyn może byc wiele. Czy robisz tą instalację na czysto czy nadpisujesz na jakąś starą? (polecam zdecydowanie czystą). Jeśli robisz czystą, to może masz jakiś kawałek sprzętu np. karta graficzna, która powoduje ten problem. Warto poszukać na stronach producenta tego notebooka, może jest to znany i opisany problem.

Ale żeby to jednoznacznie rozwalić musiałbym wziąć ten komputer w swoje ręcę. Instalowałem win908 na różych rzęchach, również na notebookach z procesorami 486 i zawsze jakoś dobrnąłem do celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może sobie system nie radzić z jakimś urządzeniem. albo instalacja jest uszkodzona. albo CD nie czyta dobrze płytki.

 

instaluj system prosto z twardziela. a najlepiej na innym komputerze (przełożyć twardziela gdzie indziej a potem wrócić i poczekać aż system nauczy się nowego komputera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten blad swiadczy najprawdopodobniej o usterce sprzetowej, choc nie na 100%, bo powodow moze byc tysiac.

 

Proponuje tak jak napisal Tomek sformatowac dysk twardy, a najlepiej wczesniej usunac partycje i zalozyc je od nowa.

 

Osobiscie stawiam na uszkodzenie pamieci RAM, jezeli format nie pomoze trzeba by bylo sprobowac wymienic kosc RAM na inna i probowac ponownej instalacji. Niestety z pamieciami RAM do notebookow jest pewien problem, nawet jezeli pasuja do danego modelu to notebook moze byc na tyle kaprysny ze z ta pamiecia wspolpracowac nie bedzie.

 

Czy w notebooku jest jeden modul 256MB czy 2x128MB? Jezeli sa 2x128MB moze pomoc wyjecie jednego z nich i ponowna proba instalacji, jezeli to nie pomoze trzeba sprobowac znow zamieniajac moduly.

 

Wazne! W ktorym miejscu instalacji pojawia sie ten blad?

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest notebook. Kupiłem dwa takie same komputery (do kamer PFN - PII-256MB RAM Fujitsu) na jednym wszystko chodzi i jest OK na drugim jest ten problem z instalacją. Zrobie tak. Przełożę dysk z jednego do drugiego i zobacze co się będzie działo. Pamięci RAM zostały sprawdzone na innym komputerze chodzi wszystko OK.

Narazie dziękuje wszystkim za porady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, jezeli znow pojawia sie bledy to znak ze nie jest to wina pamieci i trzeba szukac dalej... Niestety nie daje nam to gwarancji stabilnosci systemu pod tymi niepewnymi pamieciami i zapewne beda sie pojawialy jakies problemy w funkcjonowaniu komputera, choc nie jest to regula.

 

Natomiast jezeli pomimo zamiany pamieci nadal bedzie pojawial sie ten blad to moze byc to wina uszkodzenia plyty glownej, przegrzewania procesora (sprawdz czy wentylator na nim wogole dziala), moze to byc tez usterka dysku twardego lub niestabilna praca zasilacza (nietrzymanie napiec w dopuszczalnych granicach), niestety moze to byc rowniez skutkiem wielu innych usterek.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można zrobic tak. Przełozyc pamięci z jednego do drugiego zrobic instalację, a później znowu zamienić

 

niby tak, ale jeżeli to jest wina pamięci, to później może się już zdarzyć wszystko; błędy na dysku, zwisy systemu, programów itd i możesz mieć wtedy już większy problem,

 

lepiej jednak sprawdzić pamięć teraz, może najprościej będzie, jak w biosie wyłączysz quick boot, lub coś co się podobnie nazywa, a podczas bootowania chociaż w podstawowy sposób ci sprawdzi pamięć.

 

a mógłbyś bardziej sprecyzować w którym momencie instalacji się wywala?

czy na początku podczas kopiowania plików, czy może podczas wykrywania urządzeń

 

bo przyczyn może być wiele:

pamięć, dysk, przegrzewający sie procek, czyli zatarty wentylator, źle założony radiator na procku, na grafice, uszkodzony, niewydolny zasilacz, walnięta płyta główna - popatrz na jej kondensatory, cz nie są wybrzuszone np., bateria na płycie już nie trzyma napięcia, zabrudzony laser w napędzie, uszkodzona, (rysy zabrudzenia) płyta instalacyjna, itd, mogą się np karty żreć ze sobą, konflikty przerwań itp.

 

im więcej o tym napiszesz tym mniej będziemy zgadywać :)

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to na 99,9% problem w hardware.

Mirek, miałem kiedyś podobny problem. Odkupiłem dla znajomych stare komputery z firmy i z jednym miałem problem w postaci blue screenów. Diagnoza zajęła mi 2 tygdonie, mówię serio. Po prostu po kolei przekłądałem z jednego do drugiego poszczególne elementy. Niestety jak się okazało feler był na płycie głwónej.

Pozytywem jest to, że masz 2 takie same komputery i możesz to dokładnie badać i powinno Ci się udać dokładnie to zdiagnozować. A możesz powiedzieć dokładnie w którym miejscu instalacji masz problem. czasami może to być wskazówką. A czy np. sprawdzałeś log z instalacji, nie pamiętam czy coś takiego w ogóle istnieje, ale jeśli jest to na pewno warto w niego zajrzeć.

Pamiętaj, że jeśli pamięć jest walnięta najczęściej wcale nie znaczy, że w ogóle windows nie będzie działał, raczej będzie działał ale niestabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożenie dysku z zainstalowanym win nie pomogło ?

Czasem jak na dysku jest win to reinstalacja tak może się zachowywać bo instaluje się jakiś sprzęt co był zainstalowany poprzednio i reinstalacja nie instaluje aktualnego sterownika . Czasem wysypuje się nawet na karcie graficznej .

Miałem tak ,gdy cd-rom miał w autoexe.bat załadowany mscdex.exe to tak samo zachowywał się przy instalacji . pod Dosem zgrałem win 98 na dysk i z niezainstalowanym CD-romem zainstalowałem go z dysku . potem po iluś próbach zainstalowania CD roma był widoczny z win . Nie wiem może coś w biosie przestawiłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze spróbować ustawić w biosie opcję bezpiecznych ustawień (sa do wyboru jeszcze optymizowane ustawienia). W takich momentach warto mieć Linuxa w postaci livecd, z nim zawsze można więcej zrobić niż z windowsem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Informatykiem nie jestem, ale jeśli kupiłeś ten komputer, to jest taka możliwość, że był na nim zainstalowany nowszy windows i system plików przeskoczył z FAT32 na NTFS. Win 98 SE (second edition - taki radzę instalować) pracuje chyba tylko w systemie plików FAT32. Trzebaby pooglądać dysk w systemie partycjonowania pod dosem przed instalowaniem systemu na dysk. Kiedyś miałem taki dosyć poważny problem, bo znajomy kupił komputer (mowy) i na dzień dobry bez zgody wgrali mu bodajże Win 2000 i pomimo czyszczenia dysku programem z firmy Optimus, który goli dysk kompletnie do zera nie udało mi się przez trzy dni doprowadzić dysku do możliwości instalacji WIN98. Informatykom chyba też, bo stwierdzili, ze dysk jest uszkodzony i wymienili na nowy :rolleyes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to może być wszystko!

 

Ja miałem ostatnio takie jaja gdy zmieniałem bebechy w sprzęcie. Niby windows się instalował ale zawsze podczas instalacji wyskakiwał jakiś błąd i pytanie o kontynuację instalacji. Później podczas pracy w windowsie co jakiś czas był nagły reset systemu a aplikacje 3D albo się nie odpalały albo po krótkiej pracy znów reset systemu.

Zmianiłem pamięci, zmieniłem procek (temp. proca była ok), 2x wysłałem płytę Abit (czyli markowa a nie badziew) do testowania do serwisu (u nich wszystko było ok, testowali nawet przez całą noc), zmieniłem zasilacz, zmieniałem twardziela, wymieniłem taśmy do dwardziela i CD. Wyjąłem zbędny modem, zmieniałem kartę graficzną i dalej to samo. Jedyne czego jeszcze nie zmieniłem to CD. Normalnie siakieś fatum ! 2 miechy bez kompa ! W końcu sprzedałem płytę gł. na allegro. Oczywiście poinformowałem o konflikcie sprzętowym jaki mam z tą płytą tylko nie wiedziałem z którym elementem występuje ten konflikt (wychodzi na to że z CD no ale to już jakieś jajca musiały by być żeby to był CD !). Klientowi płyta gł. działała bez problemu a ja kupiłem Epoxa. Bałem się kupić znów Abit-a bo wciąż nie wiem co było przyczyną konfliktu.

 

TO MOŻE BYĆ WSZYSTKO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Informatykiem nie jestem, ale jeśli kupiłeś ten komputer, to jest taka możliwość, że był na nim zainstalowany nowszy windows i system plików przeskoczył z FAT32 na NTFS. Win 98 SE (second edition - taki radzę instalować) pracuje chyba tylko w systemie plików FAT32.

Wydaje mi się, że system plików można zmienić i to bez żadnego problemu. Można to zrobić bodajże podczas formatowania dysku. Ale nie jestem pewien, musiałbym się upewnić, a teraz formatować dysku nie będe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha Miras, sprawdziłeś mam nadzieję, że w biosie wyłączona jest ochrona przed virusami które zamazują sektor zerowy dysku. Bez wyłączenia tej opcji w biosie nie zainstalujesz windowsa 98.

 

PS

 

"Instalacja się wali na samym końcu po którymś restarcie. Już nie pamiętam którym...."

 

Nie doczytałem, w takim przypadku to wyżej nieaktualne LOL

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

A miales DOSa przed instalacja WINa?

Sprobuj sformatowac dysk, uruchomic kompa z dyskietki startowej i zainstalowac WINa na nowo.

Jakbys mial nadal problemy... to mozesz mi kompa podrzucic to lukne.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja się wali na samym końcu po którymś restarcie. Już nie pamiętam którym.

...

 

no dobrze, a po restarcie co się pokazuje?

jest system, czy rusza znowu instalator?

 

ps.

he, aleś Mirku sobie narobił :szczerbaty: nienadążasz pewnie tych wszystkich dobrych rad przeczytać, a co dopiero na nie odpowiadać :ha: kurcze, żeby tak wszystkie serwisy komputerowe działały :banan:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że system plików można zmienić i to bez żadnego problemu. Można to zrobić bodajże podczas formatowania dysku. Ale nie jestem pewien, musiałbym się upewnić, a teraz formatować dysku nie będe :)

Tak, system plików można zmienić przy partycjonowaniu po formatowaniu. Mi wtedy (nie pamiętam która wersja windowsa ) wwaliła na dysk jakieś pliki, których za diabła nie mogłem usunąć, a które blokowały starego, poczciwego WIN98. :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informatykiem nie jestem, ale jeśli kupiłeś ten komputer, to jest taka możliwość, że był na nim zainstalowany nowszy windows i system plików przeskoczył z FAT32 na NTFS.
W takim przypadku nie byloby wogole mozliwosci instalacji systemu operacyjnego (tzn oczywiscie Win 98 sformatowalby partycje na FAT 32). Jednak na pewno nie daloby sie wogole zainstlaowac na NTFS bez formatowania dysku. Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.