Skocz do zawartości

Ustawienie takiego samego kadru


Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

 

próbuje robić zdjęcia z newtona, po każdej sesji wyjmuję kamerę z wyciągu. Ostatnio robię zdjęcia jednego obiektu i okazało się, że po stackowaniu mam kadr obrócony o kilkanaście stopni z każdej sesji.

 

Jakie macie patenty, żeby za każdym razem ustawić taki sam kadr? Rotator u mnie się nie zmieści.

 

Pozdrawiam,

 

--

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plate solving rozwiązuje sprawę. Zanim się zabiorę za focenie obiektu to sprawdzam w stellarium jaki kadr i rotacja mi odpowiada. Następnie przed foceniem najpierw wykonuję plate solving, aby sprawdzić jaką mam aktualnie rotację i ile mniej więcej muszę obrócić aparat, aby uzyskać rotację ze stellarium. Po około 5 minutach kręcenia i sprawdzania udaje mi się uzyskać zadaną rotację z błędem +/- 1°.

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa problemy, obydwa do rozwiązania bo sam je miałem.

 

1. Nie wkładaj kamery do wyciągu na clamp-ring. Tylko i wyłącznie połączenia gwintowane. Jeżeli jednak nie możesz, zaznacz sobie precyzyjnie markerem olejowym na elementach które łączysz kreseczki. Tak, żeby je włożyć dokładnie tak samo za każdym razem (no, prawie dokładnie, ale lepiej 1-2 st niż 10+ st).

Kup sobie także wkręcany rotator z podziałką. Byłem zaskoczony jak bardzo ułatwia to życie!

 

Odnośnie ostrzenia- i tak przed rozpoczęciem sesji (a więc po ustawieniu rotacji), po zmianie filtra i po zmianie temperatury ostrzysz, więc "ostrzenie po kręceniu" i tak robisz z innych powodów.

 

2. Rób plate-solve zdjęcia z poprzedniej sesji i go-to do współrzędnych. Nie wiem jakiego softu używasz. W ASIair jest to trywialne. NINA też potrafi.

 

Ogarniesz rotację i plate-solve i możesz po latach strzelać tym samym sprzętem identyczne kadry.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, malebranchi napisał:

czy po takim kręceniu, nie musisz od nowa ostrzyć?

 

i skąd dokładnie wiesz jaki miałeś wcześniej kadr, co do +/- 1°?

 

Najpierw ostrzę na oko, tylko na tyle dokładnie, aby nie było problemów z solvingiem. Po ustawieniu rotacji i kadru przed samym rozpoczęciem sekwencji odpalam autofocus, aby uzyskać precyzyjniejszą ostrość.

 

Zanim się wezmę za jakiś obiekt to dokładnie wybieram kadr włącznie z rotacją, i tych parametrów się trzymam. Jeśli chcesz uzyskać taki kadr jak ostatnio, a nie znasz parametrów poprzedniego kadru to wystarczy wykonać plate solving na którymkolwiek zdjęciu z poprzedniej sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Ustawienie takiego samego kadru

1. hmm mój setup to: flattener, dystans (5mm), koło filtrowe, kamera. Wkładam to wszystko do wyciągu newtona sw 130/650 pds, gdzie mam dwie śruby, które dociskają po bokach flattener. Nie mam pomysłu jak mógłbym zamienić to na łączenie gwintowane.

 

Jak sprawdzałem rotator za flattenerem mi się nie zmieści, nie mam tyle back focusa.

 

2. używam plate solvera i dojeżdża mi dokładnie do ostatniego miejsca ale jak wkładam trochę obróconą kamerę, to mam obrócony trochę kadr ;-)

 

Pomysł z zaznaczeniem kreską na wyciągu i flattenerze jest spoko, dopóki nie będę chciał robić różnych obiektów z różnymi kadrami (rotacją). Myślałem, żeby nadrukować jakąś podziałkę na wyciąg i flattner, i zapisywać sobie jakie maiłem ustawienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiązałem problem, mianowicie na korektor przykleiłem podziałkę ze stopniami a na wyciągu namalowałem znacznik, teraz wystarczy tylko zapisywać ustawienie.

 

Dodatkowo okazało się, że astroberry w module alignment pokazuje jaki jest błąd rotacji i jest tam dodatkowe okienko, gdzie jest wyświetlane o ile stopni i w którą stronę trzeba obrócić sensor, żeby mieć taki sam kadr.

 

Dzięki wszystkim za pomoc! Kolejny puzzel ułożony ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2022 o 13:45, malebranchi napisał:

Wkładam to wszystko do wyciągu newtona sw 130/650 pds, gdzie mam dwie śruby, które dociskają po bokach flattener. Nie mam pomysłu jak mógłbym zamienić to na łączenie gwintowane.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5417_TS-Optics-Screw-Adapter-for-Baader-MPCC-and-TS-GPU-Coma-Corrector-to-Skywatcher.html

podejrzewam też, że taką złączę ma Tomek http://www.serwisastro.pl/
 

p.s.

Jakby Ci przyszło do głowy sprzedać tą tutkę 130, to daj znać ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.