Skocz do zawartości

Bolid 7.03.2022 - Jak można obliczyć orbitę meteoroidu?


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pewnie większość z Was wie, w poniedziałek równo o 22:25 nad granicą polsko-czeską przeleciał dosyć jasny bolid. Zjawisko widziało setki, a pewnie nawet tysiące osób w Polsce i kilku innych krajach. Przelot trwał około 3,1 sekundy, a wielu obserwatorów szacuje jego jasność na około -10 magnitudo. Tak się złożyło, że akurat udało mi się go uchwycić na prowadzonej przeze mnie transmisji live. Moment z przelotu meteoroidu można zobaczyć tutaj https://youtu.be/g8e0hde8mPY?t=4793 

 

1058966506_Bolid7_03_22.jpg.e22f1358b7e4a17516bad4e61d5d5fc8.jpg

 

Na stronę International Meteor Organization wpłynęły łącznie 23 raporty z obserwacji tego zjawiska, a na ich podstawie automatycznie została obliczona trajektoria obiektu w atmosferze. Właśnie przeglądając dziś wieczorem te dane pomyślałem sobie, że w sumie to mając informacje dotyczące trajektorii mam już chyba wszystko co byłoby potrzebne do obliczenia orbity wokółsłonecznej meteoroidu. I tutaj pojawia się pytanie.

Czy ktoś wie jak coś takiego można by było obliczyć?

W pierwszej chwili można pomyśleć, że byłoby to tylko trochę nawet nie takiej trudnej zabawy z kątami i wektorami, ale na podstawie moich (może nie jakichś wielkich, ale jednak) doświadczeń z zadaniami z olimpiady astronomicznej domyślam się, że często rzeczy łatwe okazują się w późniejszym etapie całkiem trudne i tak może być też tutaj. Główną rzeczą nad którą się zastanawiam jest to, czy z moją wiedzą matematyczną na poziomie 3 klasy liceum byłbym w stanie sam coś takiego obliczyć po poświęceniu odpowiednio dużej ilości czasu na wymyślenie tego w jaki sposób to zrobić. Obawiam się jednak, że możliwy byłby scenariusz, w którym wymagana byłaby tu bardziej zaawansowana matma i wiedza na poziomie osób po studiach astronomicznych.

Próbował ktoś kiedyś policzyć coś takiego lub może wie w jaki sposób należało by się do tego zabrać?

Może widzieliście gdzieś jakieś artykuły o tematyce takich obliczeń?

 

Trajektoria.jpg.83f3eb783c66c119c449e4e33f825b93.jpg

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj się może na fb (nie wiem czy tutaj jeszcze zaglądają) Przemka https://www.facebook.com/przemyslaw.zoladek ( @Brahi)lub Mariusza Wiśniewskiego https://www.facebook.com/marand.w ( @Marand). Oni działają w PKiM i zajmują się się tymi tematami. Teraz to jakieś softy liczą to automatycznie ale nie wiem czy kiedyś sami czegoś nie programowali w tym zakresie. Albo napisz do PKiM http://new.pkim.org/

Tutaj na grupie jest parę osób z PKiM może coś podpowiedzą: @M.K., @ax, @sp3uca

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orbita jest całkowicie zdefiniowana przez 6 parameterów; z reguły są to: a, e, i, omega, Omega, T_0. Ale można użyć innych parametryzacji. Dla meteorów można użyć 4 parametrów i 2 więzów. Te 4 parametry to 2 parametry radiantu (RA, Dec), prędkość przed wejściem w atmosferę (v_inf) oraz moment pojawienia się zjawiska (t). Te dwa więzy biorą się z tego, że w momencie t meteor powinien być tam, gdzie jest Ziemia. Przykładowe obliczenia są w pracy Ceplecha (1987) w rozdziale 11 (dwie strony). 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2022 o 01:11, wiktor1012 napisał:

Jak pewnie większość z Was wie, w poniedziałek równo o 22:25 nad granicą polsko-czeską przeleciał dosyć jasny bolid. Zjawisko widziało setki, a pewnie nawet tysiące osób w Polsce i kilku innych krajach. Przelot trwał około 3,1 sekundy, a wielu obserwatorów szacuje jego jasność na około -10 magnitudo. Tak się złożyło, że akurat udało mi się go uchwycić na prowadzonej przeze mnie transmisji live. Moment z przelotu meteoroidu można zobaczyć tutaj https://youtu.be/g8e0hde8mPY?t=4793 

 

1058966506_Bolid7_03_22.jpg.e22f1358b7e4a17516bad4e61d5d5fc8.jpg

 

Na stronę International Meteor Organization wpłynęły łącznie 23 raporty z obserwacji tego zjawiska, a na ich podstawie automatycznie została obliczona trajektoria obiektu w atmosferze. Właśnie przeglądając dziś wieczorem te dane pomyślałem sobie, że w sumie to mając informacje dotyczące trajektorii mam już chyba wszystko co byłoby potrzebne do obliczenia orbity wokółsłonecznej meteoroidu. I tutaj pojawia się pytanie.

Czy ktoś wie jak coś takiego można by było obliczyć?

W pierwszej chwili można pomyśleć, że byłoby to tylko trochę nawet nie takiej trudnej zabawy z kątami i wektorami, ale na podstawie moich (może nie jakichś wielkich, ale jednak) doświadczeń z zadaniami z olimpiady astronomicznej domyślam się, że często rzeczy łatwe okazują się w późniejszym etapie całkiem trudne i tak może być też tutaj. Główną rzeczą nad którą się zastanawiam jest to, czy z moją wiedzą matematyczną na poziomie 3 klasy liceum byłbym w stanie sam coś takiego obliczyć po poświęceniu odpowiednio dużej ilości czasu na wymyślenie tego w jaki sposób to zrobić. Obawiam się jednak, że możliwy byłby scenariusz, w którym wymagana byłaby tu bardziej zaawansowana matma i wiedza na poziomie osób po studiach astronomicznych.

Próbował ktoś kiedyś policzyć coś takiego lub może wie w jaki sposób należało by się do tego zabrać?

Może widzieliście gdzieś jakieś artykuły o tematyce takich obliczeń?

 

 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

 

Nie próbowałem nigdy liczyć, niestety nie mam aż takiej szerokiej wiedzy jak koledzy wymienieni przez Tomka L.

 

Ukazało się juz opracowanie Czechów - którzy są w tych obliczeniach i modelach fizycznych tych zjawisk blisko 40 lat....
https://www.asu.cas.cz/~meteor/bolid/2022_03_07/index.html

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi,

W dniu 16.03.2022 o 22:27, tomekL napisał:

Żeby wyliczyć dobrze orbitę to trzeba mieć dane z co najmniej 2 miejsc albo i z 3. Z jednego to chyba raczej z dużym błędem, jeśli się w ogóle da.

 

Dane dotyczące trajektorii w atmosferze miałem z wielu miejsc (ponad 20 raportów na IMO - https://fireball.imo.net/imo_view/event/2022/1528), chociaż jak się później okazało to te dane były trochę niedokładne.

 

Kilka dni temu udało mi się obliczyć prędkość meteoroidu względem Słońca przed uderzeniem w Ziemię i patrząc na opracowanie Czechów nawet wygląda na to, że policzyłem to mniej więcej poprawnie.

 

1422241760_Bolid7-03-2022.thumb.jpg.a1258fcfadf29da04ea9560f0167ac8a.jpg

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Wiecie może czy Czesi opublikowali gdzieś dokładniejsze dane orbitalne tego meteoroidu? Na stronie z linku podrzuconego przez @ax nie mogę nic takiego znaleźć, a marzy mi się zaimportować te dane do jakiegoś programu symulującego kosmos, żeby pooglądać jak latał sobie wcześniej ten obiekt.

Edytowane przez wiktor1012
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, żeby wyznaczyć trajektorię potrzeba danych z min. 2 stacji. Jedna stacja określa płaszczyznę w 3D, w której poruszał się meteor. Druga stacja definiuje drugą płaszczyznę, a przecięcie obu definiuje linię po której poruszał się meteor. Dokładność wyznaczenia trajektorii zależy od kąta przecięcia płaszczyzn, oraz odległości meteoru od stacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.