Skocz do zawartości
  • 0

GEM28, HEQ5, NEQ6 ???????


grzegorz_gm

Pytanie

Cześć,

Czytam Was od ładnych kilku lat, ale teraz mam problem i szukam podpowiedzi. Zastanawiam się nad montażem do astrofoto lecz nie potrafię zdecydować który będzie najbardziej odpowiedni do focenia z podwórka. Sprzęt którym dysponuje to SW 100 ED, WO ZS 73, Canon 1100D mod, guiding oraz leciwy LXD75.

Który montaż z powyższych będzie najbardziej odpowiedni i najmniej kłopotliwy dla początkującego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli na podwórko, to bralbym EQ6R, a najlepiej AZ EQ6. Obydwa fabrycznie opakowane i z usprawniami mechanicznymi, w wersji AZ z enkoderami, względem starszej wersji.

Po regulacji, o której napisał Muszą, to dobry montaż z zapasem nośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dimis napisał:

Hej, mam GEM28 ale wieszam na nim tele z ogniskowa 600mm nie 900mm. IMO pod ED100 + osprzet foto potrzebujesz jednak mont z klasy EQ6-R. 

 

Co konkretnie wieszasz na nim ? Zastanawiam się czy FRA 600 z akcesoriami i kamerą będzie ok dla cem26

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, dimis napisał:

Hej, mam GEM28 ale wieszam na nim tele z ogniskowa 600mm nie 900mm. IMO pod ED100 + osprzet foto potrzebujesz jednak mont z klasy EQ6-R. 

 

Czy 900 mm to już za dużo dla GEM28? Bo ED100 to waga ok 3 kg + akcesoria to nie przekrocze 7 kg. Czy przy ogniskowej 900 mm należy odrzucić GEM28 i iść w stronę EQ6? Biore pod uwagę NEQ6 lub EQ6-R ale jako ostateczność bo to jednak sporo kilogramów i cenowo też dużo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim skromnym zdaniem, tuba jest przydlugawa na Gem28 do astrofoto. Mam AZEQ6 do wizuala i na nim wieszam Newtona 12". Kup EQ6-R, pojawiaja sie takze uzywane. Gem28 bedziesz musial kupic nowego i moze sie okazac ze takiego EQ6-R dostaniesz taniej. @Misza sprawdzilem FRA600 OTA wazy prawie 8 kg, wiec chyba ciezko, ale moze ktos wieszal jakies podobne APO. Moj dublet jest sporo lzejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, dimis napisał:

Moim skromnym zdaniem, tuba jest przydlugawa na Gem28 do astrofoto. Mam AZEQ6 do wizuala i na nim wieszam Newtona 12". Kup EQ6-R, pojawiaja sie takze uzywane. Gem28 bedziesz musial kupic nowego i moze sie okazac ze takiego EQ6-R dostaniesz taniej. @Misza sprawdzilem FRA600 OTA wazy prawie 8 kg, wiec chyba ciezko, ale moze ktos wieszal jakies podobne APO. Moj dublet jest sporo lzejszy...

Czy wieszałeś na GEM28 coś większego niż ED80? Czy uważasz biorąc pod uwagę twoje doświadczenie że 600mm ogniskowej to już nieprzekraczalna granica dla tego montażu? ED 100 z ogniskową 900mm i flattenerem 0,85 to już 765 mm. To co prawda nie 600 ale niżej niż 900 mm. Nie wykluczam używki ale myślałem o nowym docelowym montażu który posłuży mi przez dłuższy czas. 

Edytowane przez grzegorz_gm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chyba pisałem już w tym temacie na FB. Montaż to klucz do sukcesów w astrofoto więc kupujemy zawsze trochę lepszy niż potrzebujemy. Jakiekolwiek rozważania typu "spróbuję, może da radę" kończą się zazwyczaj słabo, choć oczywiście są i też odstępstwa. Brałbym NEQ6, to przyszłościowa inwestycja.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę, że prawie wszyscy doradzają NEQ6 jako opcja miniumum. A wydawało mi się że iOptron GEM28 opaskowany w standardzie, z Wi-Fi, obrabiany CNC i ze sprężynowym systemem przekładni będzie mechnicznie o niebo lepszy od NEQ6 i że bez problemu poradzi sobie z ED100. Czy do ED100 z akcesoriami (w sumie 7 kg) jest wymagany montaż o nośności aż 24kg?

Strasznie mi te opinie zamieszały w głowie, ale chyba trzeba będzie jednak pójść w stronę NEQ6. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

technicznie Gem28 jest elegancki, ale ED100 to juz dluga rurka. 8kg to nie problem dla tego montazu bo moj zestaw to prawie tyle, ale ED100 to bedzie juz 100cm.

Moim zdaniem na montazu nie nalezy oszczedzac, kup cos o nominalnej nosnosci pod wizual 20kg i nie bedziesz zalowal.

 

Edytowane przez dimis
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dimis napisał:

technicznie Gem28 jest elegancki, ale ED100 to juz dluga rurka. 8kg to nie problem dla tego montazu bo moj zestaw to prawie tyle, ale ED100 to bedzie juz 100cm.

Moim zdaniem na montazu nie nalezy oszczedzac, kup cos o nominalnej nosnosci pod wizual 20kg i nie bedziesz zalowal.

 

 

@dimis gubie się troszkę. Piszesz że masz GEM28, że technicznie jest elegancki, setup masz cięższy od mojego a odradzasz mi ten montaż. Wiem że ED100 to 900mm i wiem że ogniskowa ma wpływ na dokładność prowadzenia ale z flattenerem 0,85 ogniskowa robi się 765mm i czy dokładne poziomowanie, dokładne ustawienie na polarną, wyważenie i guiding nie zniwelują tej dłuższej ogniskowej. Wiatr też nie pomaga ale przecież ED100 to nie Newton 12" który faktycznie robi za żagiel. A jeśli chodzi o oszczędność, to GEM28 i NEQ6 kosztują tyle samo. Mam wrażenie że za NEQ6 przemawia tylko nośność. Czy to jest właśnie klucz do sukcesu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moj setup to ponizej 8kg i  ta waga to nie problem dla Gem28. Twoj zestaw ED100 sila rzeczy bedzie i ciezszy i dluzszy... ja kupilem Gem28 pod ogniskowa mx 600mm. Nie mam NEQ6, mam AZEQ6 ale uzywam tylko wizualnie bo 300/1200 to nie skala dla mnie poki co ;) Ten Gem to idealny mont pod twojego Zenita do foto, a wizualnie ED100 tez pociagnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, grzegorz_gm napisał:

Czy nowy, nieużywany NEQ6 będzie ok przynajmniej na pczątku, czy od razu trzeba inwestować w paski, łożyska i smary?

Jeśli chcesz od razu inwestować w paski, to kup EQ-6 R. Będziesz miał paski, USB i dużo łatwiejszą regulację deklinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, apolkowski napisał:

Jeśli chcesz od razu inwestować w paski, to kup EQ-6 R. Będziesz miał paski, USB i dużo łatwiejszą regulację deklinacji.

 

Bardzo poważnie rozważam zakup EQ6-R zamiast NEQ6. Myślisz, że warto dołożyć do EQ6-R???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, apolkowski napisał:

Tak, jak napisałem wyżej. Jeśli NEQ6 ma byc później opaskowany, to chyba lepszym wyborem będzie EQ 6 R.

@apolkowski masz oba montaże NEQ6 i EQ6-R. Czy warto dołożyć i od razu kupić EQ6-R? Czy EQ6-R jest faktycznie dużo lepszym wyborem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, grzegorz_gm napisał:

@apolkowski masz oba montaże NEQ6 i EQ6-R. Czy warto dołożyć i od razu kupić EQ6-R? Czy EQ6-R jest faktycznie dużo lepszym wyborem? 

Błąd prowadzenia moje egzemplarze mają podobny (mierzony w module prowadzenia Kstars). NEQ6 wymagał drobnej regulacji luzów przekładni ślimakowej. EQ6-R działał dobrze od razu po wyjęciu z pudełka. 

Nie wiem, na ile można bazować na aktualnych cenach w T.pl i DO, ale sam koszt zestawu Rowan jest porównywalny z różnicą w cenie między tymi montażami.

Decyzję musisz podjąć sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.