Skocz do zawartości

Moje filtry słoneczne do WL, CaK i Ha - dokumentacja fotograficzna


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

@Lukasz83 Jak zawsze u Ciebie - po mistrzowsku. Tylko jedna uwaga: czy uzasadnione jest nazywanie pasma 520-560 nm białym światłem? Raczej to jest zakres żółtego.

 

Generalnie masz racje - ale w praktyce sprowadza się to do tego że w pełnym spektrum będziemy widzieć to samo co w 520-560nm tyle że bardziej rozmyte i nieostre. Więc co do zasady efekt będzie ten sam a ja po prostu nie chciałem mieszać wprowadzając do obrotu jakieś nowe pasmo "yellow band" ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

 Ta folia Baadera jest zamiast etalonu ? Czy tylko do białego światła ?

Tylko do światła białego (WL) - tu fizyki nie przeskakujemy ;) W przypadku H-a korzystam z mojej starej modyfikacji (ERF w środku + etalon z Lunta na końcu)

 

W przypadku CaK zrobiłem nie filtr, ale redukcję do 105mm i tam nie ma folii Baadera. Ten moduł Lunta CaKB1200 wytrzymuje pracę przy takiej aperturze bez dodatkowych zabezpieczeń

Edytowane przez Lukasz83
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:

1) Trochę geometrii - rozrysowanie elementów filtra i pasów do klejenia ścian bocznych na tekturze modelarskiej 1mm i 3mm grubości

W sumie nie wiem dlaczego Ci o tym nie powiedziałem, ale jest taki fajny program do generowania tego typu wycinanek z modeli 3D - Pepakura Designer. W założeniu to jest głównie do tworzenia modeli papierowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać go to takich prac jak te twoje tutaj. Ja go np. wykorzystałem przy robieniu oprawki na folię Baadera do lornetki.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

W sumie nie wiem dlaczego Ci o tym nie powiedziałem, ale jest taki fajny program do generowania tego typu wycinanek z modeli 3D - Pepakura Designer. W założeniu to jest głównie do tworzenia modeli papierowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać go to takich prac jak te twoje tutaj. Ja go np. wykorzystałem przy robieniu oprawki na folię Baadera do lornetki.

 

Przynajmniej sobie trochę geometrii powtórzyłem przy rysowaniu ośmiokąta i dzieleniu okręgu na równe części ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

Przynajmniej sobie trochę geometrii powtórzyłem przy rysowaniu ośmiokąta i dzieleniu okręgu na równe części ;)

No tak, w sumie to całkiem fajna zabawa jest :) Takie w miarę proste rzeczy to faktycznie nie są jakoś mocno problematyczne do rozrysowania - ale zrobiłem też kilka "prawdziwych" modeli papierowych (za pomocą powyższego programu) i sporo rzeczy zrobiłem po prostu źle (pomimo tego, że przecież miałem to zwizualizowane na kompie) i musiałem potem rzeźbić. I po czymś takim naprawdę doceniłem zdolności tych ludzi, którzy tworzyli np. modele do "Małego Modelarza", zupełnie bez komputerów, a (przeważnie) wszystko do siebie pasowało. Normalnie magia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.