Skocz do zawartości
  • 0

Master klatki kalibracyjne wielokrotnego użytku


Bentoq

Pytanie

Cześć,

 

Pytanie być może dla wielu oczywiste, dla mnie, początkującego - chciałbym sprawdzić, czy dobrze myślę.

 

Widzę czasem na forum, że ktoś ma marter darka czy flata z jakiegoś okresu i go używa później przy stackowaniu.

Sam też sobie przygotowałem np. master biasy dla różnych ISO, co używam, żeby nie trzaskać tego za każdym razem.

 

Flaty - tutaj niby powinno się zrobić po każdej sesji, bo paprochy na obiektywie, w moim przypadku trochę na matrycy - widzę sens, ale może niektórzy tak dbają o optykę, że nie muszą :) 

 

Co do Darków - musi być to samo ISO, czas i temperatura. Jak tutaj wygląda temat?

Tak sobie pomyślałem, że warto zrobić Master Darka dla ustawień, których często się używa, np. 30, 60sek + ISO100, 400.

Kwestia temperatury wedle uznania, pewnie można wsadzić aparat do lodówki i zrobić taki set, albo wyjść na dwór jak jest pochmurno i zrobić przy 10 stopniach albo 0 i sobie je tak ponazywać "MasterDark_0st_30sek_ISO100", "MasterDark_5st_30sek_ISO100" itp. itd.

Zrobić np. po 60 sztuk, trochę tych możliwości będzie, ale mamy wtedy Master Darki dla większości sytuacji, w których robimy zdjęcia.

 

Dla mnie, jak mam np. max 2h na sesje, to wolałbym zrobić 30-60 lightów więcej i użyć zrobionego wcześniej masterdarka, niż mieć mniej materiału.

 

Co o tym myślicie? Być może jest to oczywiste i większość tak robi, a może nie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

ISO trzymasz to samo dla wszystkich klatek. Temp. tylko dla darków. Ale nikt nie będzie pochodził do tego jakoś ortodoksyjnie i sprawdzał aparatu termometrem do mięsa. Sprawdź, czy w ogóle potrzebujesz darków, bo może się okazać, że tracisz na nie czas. Ja np. nie mam żadnej sensownej różnicy, kiedy zastosuję darki, które wymagają odpowiedniej ilości klatek (czas), potem stackowanie trwa o wiele dłużej. 

Być może nie potrzebujesz też biasa. Sprawdź jaką masz wartość na biasach i np. w Sirilu ją podaj. Zamiast ścieżki do master biasa wpisz =wartość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, dobrychemik napisał:

Dobrze kombinujesz:

- flaty są jednorazowe, cokolwiek zmienisz podczas sesji (np. filtr) to robisz nowy flat

- darki i biasy są wielokrotnego użytku

Ja robię flaty wyłącznie po rozkręceniu układu teleskop-fokuser-koło-kamera. Oszalałbym jakbym miał robić flaty po każdej sesji.....

Zmiana filtra - jeśli jest to wyłącznie zmiana położenia karuzeli w obudowie- tez nie wymaga nowego flata, bo przecież programu kalibrujące automatycznie dopasowują flata do klatki light.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Ja robię flaty wyłącznie po rozkręceniu układu teleskop-fokuser-koło-kamera. Oszalałbym jakbym miał robić flaty po każdej sesji.....

Zmiana filtra - jeśli jest to wyłącznie zmiana położenia karuzeli w obudowie- tez nie wymaga nowego flata, bo przecież programu kalibrujące automatycznie dopasowują flata do klatki light.

 

U mnie jest inaczej: mam kamerę kolorową ASI294 specyficznie pracującą z wąskimi pasmami. Do tego używam szufladę filtrową, w której filtry są bardziej narażone na różne pyłki. Przekonałem się już boleśnie, że flaty muszę robić zawsze świeże po zmianie filtra (flat z L-Pro nie nadaje się do kalibracji klatek robionych z L-eX i vice versa). Ale w końcu zrobienie flatów to jest chwila.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, count.neverest said:

ISO trzymasz to samo dla wszystkich klatek. Temp. tylko dla darków. Ale nikt nie będzie pochodził do tego jakoś ortodoksyjnie i sprawdzał aparatu termometrem do mięsa. Sprawdź, czy w ogóle potrzebujesz darków, bo może się okazać, że tracisz na nie czas. Ja np. nie mam żadnej sensownej różnicy, kiedy zastosuję darki, które wymagają odpowiedniej ilości klatek (czas), potem stackowanie trwa o wiele dłużej. 

Być może nie potrzebujesz też biasa. Sprawdź jaką masz wartość na biasach i np. w Sirilu ją podaj. Zamiast ścieżki do master biasa wpisz =wartość

 

Master Bias - mowa o podmianie wartości w tym skrypcie w Siril? Spróbuję. Bias to w zasadzie już mam zrobiony, więc temat z głowy w sumie.

A co do darków, to własnie, żeby tracić czasu, myślałem przygotować je wcześniej, chociażby aparatem w lodówce :D albo w pochmurną noc wyjść i zrobić tylko darki. Pojedynczy master dark chyba tak bardzo nie wydłuża stackowania? Stackowanie kilkudziesięciu darków na pewno.

A co do stwierdzenia czy potrzebne czy nie, wystarczy jedynie porównać zdjęcie z/bez? Czy są jakieś bardziej miarodajne metody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie rób darków w czasie sesji. Lepiej zebrać więcej klatek light.

Flaty robi sie po zmianach w torze optycznym np. odkręcenie kamery, koła, kolimacja itp.

Biasy robisz raz i zapominasz. Brak stosowania Bias albo Dark flat może skutkować niepoprawnie działającym flatem.

Darki - raz na pół roku + mapa hotpixeli. Stosuj dithering. W lustrzance trudno zrobić darka o tej samej temperaturze co light. W niektórych programach jest opcja automatycznego skalowania darków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja robię zdjęcia lustrzanka + obiektyw, często coś tam grzebię i różne obiektywy podpinam, więc flaty robię akurat często, ale to nie ma problemu , nie zajmują długo i rzeczywiście dużo wnoszą, bo trochę mam tych paprochów na matrycy - pewnie wybiorę się na czyszczenie wkrótce.

Co do Darków i hotpixeli + dithering, jest to dla mnie nowe pojęcie, gdzie mogę coś więcej poczytać pod kątem zastosowania w astrofotografii? Albo może ogólnie taki prawdziwy guide nt. Darków, bo żyję w przekonaniu, że po prostu na koniec sesji robimy darki 20-30 sztuk (ja robię 40-60) w tej samej temperaturze. Myślę, że w takich filmikach dla początkujących, to tak właśnie to jest przedstawione.

 

Do tej pory robiłem darki na końcu sesji, w drodze do domu, albo po powrocie do domu wystawiałem aparat na balkon i robiłem. Raz nawet wstawiłem lustrzankę do lodówki (akurat temperatura się zgadzała :)).

 

Edit:

Czytam właśnie na astrobackyard o ditheringu, chyba ciężkie do wykonania z lustrzanką na zwykłym prowadzeniu bez autoguidingu.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, Bentoq napisał:

Ja robię zdjęcia lustrzanka + obiektyw, często coś tam grzebię i różne obiektywy podpinam, więc flaty robię akurat często, ale to nie ma problemu , nie zajmują długo i rzeczywiście dużo wnoszą, bo trochę mam tych paprochów na matrycy - pewnie wybiorę się na czyszczenie wkrótce.

Co do Darków i hotpixeli + dithering, jest to dla mnie nowe pojęcie, gdzie mogę coś więcej poczytać pod kątem zastosowania w astrofotografii? Albo może ogólnie taki prawdziwy guide nt. Darków, bo żyję w przekonaniu, że po prostu na koniec sesji robimy darki 20-30 sztuk (ja robię 40-60) w tej samej temperaturze. Myślę, że w takich filmikach dla początkujących, to tak właśnie to jest przedstawione.

 

Do tej pory robiłem darki na końcu sesji, w drodze do domu, albo po powrocie do domu wystawiałem aparat na balkon i robiłem. Raz nawet wstawiłem lustrzankę do lodówki (akurat temperatura się zgadzała :)).

 

Edit:

Czytam właśnie na astrobackyard o ditheringu, chyba ciężkie do wykonania z lustrzanką na zwykłym prowadzeniu bez autoguidingu.

 

Co klika klatek trzeba z losowej strony kopnąć w statyw :D

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No chyba tak będzie trzeba, celowany obiekt w centrum kadru i co kilka klatek minimalnie przestawić głowicę :) 

 

Edit:

Albo co kilka klatek zatrzymać zdjęcia i tracking na minutę-dwie i odpalić dalej, chyba jeszcze prostsze :) 

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Bentoq napisał:

No chyba tak będzie trzeba, celowany obiekt w centrum kadru i co kilka klatek minimalnie przestawić głowicę :) 

 

Edit:

Albo co kilka klatek zatrzymać zdjęcia i tracking na minutę-dwie i odpalić dalej, chyba jeszcze prostsze :) 

Nie wystarczy zatrzymać tracking. Wyjdzie "walking noise" etc.. a chcesz aby było losowo w różnych kierunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z temperaturami i hot pikselami poradzą sobie algorytmy - przykłady Winsor.Sigma Clip - Pix (Siril też ma ten algorytm)

2022-04-29_15h25_11.jpg.cbdd2e28f0532443fda26886ae4ade11.jpg

 

dalej z Images Plus bo najszybciej:

Sigma Average 3

2022-04-29_15h25_18.jpg.09d2fdddc611e051928b11502873e706.jpg

 

Add

2022-04-29_15h25_25.jpg.440924f0d74afccc32a94dfae16a749d.jpg

 

Sigma Median 3

2022-04-29_15h25_34.jpg.1b81545070835f865870c06d847f84ae.jpg

 

Z amp glow też wcale nie jest tragicznie

w tym wątku 

czasy light to 180s - 15 stopni a użyty dark to 120s -10 stopni. Hoty w screenach z tego materiału właśnie.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Bentoq napisał:

Pojedynczy master dark chyba tak bardzo nie wydłuża stackowania? Stackowanie kilkudziesięciu darków na pewno.

A co do stwierdzenia czy potrzebne czy nie, wystarczy jedynie porównać zdjęcie z/bez? Czy są jakieś bardziej miarodajne metody?

Z całą pewnością odwrotnie. Zrobienie masterdarka to szybki proces. Kalibrowanie klatek innymi klatkami zajmuje znacznie dłużej. To, czy potrzeba czy nie, musisz wzrokowo ocenić, np. na bardzo dużym stretchu. 

Ewentualnie 2 stacki od siebie odejmij pixelmathem i zobaczysz ile zostało i czy warto walczyć z darkami i je palić.

Trzymanie biblioteki masterów ma sens, jeśli klepiesz dużo fot, a aprat będziesz miał przez dłuższy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.