Skocz do zawartości

Ogrzewacz guidera w 3D


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu szukałem jakiegoś lepszego rozwiązania do ogrzewania guidera, bo opaski jakoś mi nie leżą (długi kabel, trzeba to zakładać i zdejmować, zapinać, luźne toto, ogólnie problemy pierwszego świata). I w związku z tym postanowiłem wydrukować sobie coś bardziej na stałe. Po kilku(nastu) nocach muszę powiedzieć że się sprawdziło - nic się nie deformuje (czego się trochę bałem przy połączeniu PLA + gorące elementy) a guider nie paruje.

Ring grzewczy do guidera Svbony 60/240mm
 

 


Trzyma się sztywno, nie zsuwa się, dorobiłem krótki kabelek, który wisi przy guiderze na długość 10cm, dodałem diodę led, która pokazuje czy ogrzewacz jest podłączony czy nie, czyli wyeliminowałem wszystkie moje wcześniejsze problemy++. Całość jest schludna i elegancka.

"Elektronika" (jeśli to można tak nazwać) to połączone szeregowo 24 rezystory 1Ω 1 W (do kupienia na alle "Rezystor THT CF węglowy 1W 1 Om - 200szt." za 12zł) co przy zasilaniu 12V daje 0.5A prądu i 6W mocy.
W takiej konfiguracji same rezystory nagrzewają się do ok 50°C w temperaturze pokojowej, ale guider działa jak radiator obniżając temperaturę i rozprowadzając ciepło na większą powierzchnię.


Dodatkowo, na osobnym kabelku dioda LED 3mm + rezystor gdzieś w okolicy kilku kΩ. Całość jest na tyle prosta, że nawet bez lutownicy można sobie poradzić skręcając druty.
Dla odizolowania rezystorów od obudowy PLA użyłem grubej taśmy dwustronnej (taka gąbka ok 1mm grubości) i dałem izolację na metalowy guider w postaci taśmy izolacyjnej tak na wszelki wypadek.
Jako wtyczki użyłem kabla z zakończeniem RCA (cinch).

Całość wyniosła mnie jakieś 10zł (licząc druk swój i części tylko te, które zużyłem, czyli np. 24 z 200 rezystorów).

Ogólnie jestem zadowolony.

Dorzucam plik stl dla chętnych.

signal-2022-05-31-214814_001.jpeg

signal-2022-05-31-214814_004.jpeg

signal-2022-05-31-214814_009.jpeg

signal-2022-05-31-214814_008.jpeg

signal-2022-05-31-214814_007.jpeg

signal-2022-05-31-214814_006.jpeg

signal-2022-05-31-214814_005.jpeg

Guider scope heating ring.stl

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Rezystor ...

Wydruk ok.

Połączenie szeregowe jest oczywiście poprawne, tylko czy nie lepiej było zrobić drabinkę ( połączyć równolegle) z rezystorów 330 ohm 0,5W. Na 6W przy 12V trzeba połączyć 13 rezystorów. Raz że troszkę taniej, wiem w obu rozwiązaniach i tak to są niewielkie kwoty, dwa taką drabinkę łatwo ułożyć i napiąć na tube, i trzy awaria jednego rezystora nie wyłącza z działania całej grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowane połączenie i wartości wynikały z tego że chcialem w prosty sposób dobrać potrzebną mi temperaturę. Gdyby po złożeniu równolegle okazało się że rezystory są za gorące no to du... a tak dodam jeden czy dwa i obniżam moc wydzielaną na pojedynczym elemencie i tym samym jego temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kiedyś taki patent na szukacz 8x50, właśnie na chyba 11 czy 12 rezystorach równolegle, niestety PLA (nie jakieś wyszukane, najzwyklejsze) momentalnie zmienialo się w plastelinę po włączeniu zasilania. Nie zadziałalo, więc wróciłem do tradycyjnych opasek. Wydaje mi się że wydruk z ABS lub czegoś podobnego by tutaj pomógł też ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich wydruków Abs też się nada, nawet bez komory.

Druk na szkle + lakier do włosów na adhezję i nie wstanie.

PLA to się tylko na figurki nadaje. Jak zostawiłem drukowane koło filtrowe po obserwacjach w samochodzie latem to się powiginało w każdą stronę.

Edytowane przez PQS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Najłatwiej z PET-G o oznaczeniu HT 100. Nie wymaga klatki na drukarkę a wytrzymuje do 100 stopni bez problemu.

Dobrze wiedzieć!

 

Godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

Zastosowane połączenie i wartości wynikały z tego że chcialem w prosty sposób dobrać potrzebną mi temperaturę. Gdyby po złożeniu równolegle okazało się że rezystory są za gorące no to du... a tak dodam jeden czy dwa i obniżam moc wydzielaną na pojedynczym elemencie i tym samym jego temperaturę.

Temperatura/moc potrzebna do ogrzania elementu(obiektywu) zależy w czasie od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza, a te parametry mocno się zmieniają. Regulacja może być tania i prosta, choćby https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-12v-25w-10444405169,  niezbyt wyszukane ale zawsze jakaś regulacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.