Jump to content

Ogrzewacz guidera w 3D


WojtasSP320
 Share

Recommended Posts

Jakiś czas temu szukałem jakiegoś lepszego rozwiązania do ogrzewania guidera, bo opaski jakoś mi nie leżą (długi kabel, trzeba to zakładać i zdejmować, zapinać, luźne toto, ogólnie problemy pierwszego świata). I w związku z tym postanowiłem wydrukować sobie coś bardziej na stałe. Po kilku(nastu) nocach muszę powiedzieć że się sprawdziło - nic się nie deformuje (czego się trochę bałem przy połączeniu PLA + gorące elementy) a guider nie paruje.

Ring grzewczy do guidera Svbony 60/240mm
 

 


Trzyma się sztywno, nie zsuwa się, dorobiłem krótki kabelek, który wisi przy guiderze na długość 10cm, dodałem diodę led, która pokazuje czy ogrzewacz jest podłączony czy nie, czyli wyeliminowałem wszystkie moje wcześniejsze problemy++. Całość jest schludna i elegancka.

"Elektronika" (jeśli to można tak nazwać) to połączone szeregowo 24 rezystory 1Ω 1 W (do kupienia na alle "Rezystor THT CF węglowy 1W 1 Om - 200szt." za 12zł) co przy zasilaniu 12V daje 0.5A prądu i 6W mocy.
W takiej konfiguracji same rezystory nagrzewają się do ok 50°C w temperaturze pokojowej, ale guider działa jak radiator obniżając temperaturę i rozprowadzając ciepło na większą powierzchnię.


Dodatkowo, na osobnym kabelku dioda LED 3mm + rezystor gdzieś w okolicy kilku kΩ. Całość jest na tyle prosta, że nawet bez lutownicy można sobie poradzić skręcając druty.
Dla odizolowania rezystorów od obudowy PLA użyłem grubej taśmy dwustronnej (taka gąbka ok 1mm grubości) i dałem izolację na metalowy guider w postaci taśmy izolacyjnej tak na wszelki wypadek.
Jako wtyczki użyłem kabla z zakończeniem RCA (cinch).

Całość wyniosła mnie jakieś 10zł (licząc druk swój i części tylko te, które zużyłem, czyli np. 24 z 200 rezystorów).

Ogólnie jestem zadowolony.

Dorzucam plik stl dla chętnych.

signal-2022-05-31-214814_001.jpeg

signal-2022-05-31-214814_004.jpeg

signal-2022-05-31-214814_009.jpeg

signal-2022-05-31-214814_008.jpeg

signal-2022-05-31-214814_007.jpeg

signal-2022-05-31-214814_006.jpeg

signal-2022-05-31-214814_005.jpeg

Guider scope heating ring.stl

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Rezystor ...

Wydruk ok.

Połączenie szeregowe jest oczywiście poprawne, tylko czy nie lepiej było zrobić drabinkę ( połączyć równolegle) z rezystorów 330 ohm 0,5W. Na 6W przy 12V trzeba połączyć 13 rezystorów. Raz że troszkę taniej, wiem w obu rozwiązaniach i tak to są niewielkie kwoty, dwa taką drabinkę łatwo ułożyć i napiąć na tube, i trzy awaria jednego rezystora nie wyłącza z działania całej grzałki.

Link to comment
Share on other sites

Zastosowane połączenie i wartości wynikały z tego że chcialem w prosty sposób dobrać potrzebną mi temperaturę. Gdyby po złożeniu równolegle okazało się że rezystory są za gorące no to du... a tak dodam jeden czy dwa i obniżam moc wydzielaną na pojedynczym elemencie i tym samym jego temperaturę.

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem kiedyś taki patent na szukacz 8x50, właśnie na chyba 11 czy 12 rezystorach równolegle, niestety PLA (nie jakieś wyszukane, najzwyklejsze) momentalnie zmienialo się w plastelinę po włączeniu zasilania. Nie zadziałalo, więc wróciłem do tradycyjnych opasek. Wydaje mi się że wydruk z ABS lub czegoś podobnego by tutaj pomógł też ?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Do takich wydruków Abs też się nada, nawet bez komory.

Druk na szkle + lakier do włosów na adhezję i nie wstanie.

PLA to się tylko na figurki nadaje. Jak zostawiłem drukowane koło filtrowe po obserwacjach w samochodzie latem to się powiginało w każdą stronę.

Edited by PQS
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Najłatwiej z PET-G o oznaczeniu HT 100. Nie wymaga klatki na drukarkę a wytrzymuje do 100 stopni bez problemu.

Dobrze wiedzieć!

 

Godzinę temu, WojtasSP320 napisał:

Zastosowane połączenie i wartości wynikały z tego że chcialem w prosty sposób dobrać potrzebną mi temperaturę. Gdyby po złożeniu równolegle okazało się że rezystory są za gorące no to du... a tak dodam jeden czy dwa i obniżam moc wydzielaną na pojedynczym elemencie i tym samym jego temperaturę.

Temperatura/moc potrzebna do ogrzania elementu(obiektywu) zależy w czasie od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza, a te parametry mocno się zmieniają. Regulacja może być tania i prosta, choćby https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-12v-25w-10444405169,  niezbyt wyszukane ale zawsze jakaś regulacja. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.