Skocz do zawartości

M16 w Noc Kupały


masarnia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Taki obrazek wyprodukowałem pod niebem stolicy. ok. 6h materiału, L-Pro, stakowane Sirilem, oróbka w PS-ie

Jest to niejako próbny strzał - pierwszy raz z astroberry, dedykowaną kamerką, refraktorem, guidingiem i innymi cudami. Ale i tak jestem zadowolony, bo jest to druga praca przy której poziom wstydu jest na tyle niski, że ośmielam się opublikować ją na forum :)

 

take3.thumb.jpg.0b77ba4b63ef845589b627b76dc32670.jpg

 

Powstaje jednak pytanie: dlaczego gwiazdy wyszły mi takie jakieś jajcowate, a nawet w kształcie krzyżyków? Gdzie szukać przyczyny?

A poza tym wszelka krytyka mile widziana.

 

Edytowane przez masarnia
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym, żebyś dokładnie opisał wykorzystany sprzęt. Wtedy diagnoza problemów przez niego sprawianych może się rozpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 6h materiału to trochę słabo.

 

56 minut temu, Herbert West napisał:

Proponowałbym, żebyś dokładnie opisał wykorzystany sprzęt. Wtedy diagnoza problemów przez niego sprawianych może się rozpocząć.

Zgadzam się.

 

57 minut temu, _Spirit_ napisał:

90% ostrość.

Dokładnie. To było ostrzone jakkolwiek na etapie akwizycji danych? Choćby maską Bahtinova? Czy ostrość odjechała już podczas obróbki?

 

Godzinę temu, masarnia napisał:

Powstaje jednak pytanie: dlaczego gwiazdy wyszły mi takie jakieś jajcowate, a nawet w kształcie krzyżyków? Gdzie szukać przyczyny?

Ciężko cokolwiek wnioskować z tej fotografii. Gwiazdy mają otoczki, które powstały gdzieś podczas obróbki zdjęcia. Są takie kwadratowe i to skrzywienie jest jednokierunkowe więc być może to jakiś ucisk na soczewkach. Może błędy guidingu. Ciężko wywnioskować po takiej jakości zdjęcia. Możesz zawsze wrzucić pojedynczą klatkę bez obróbki. Wtedy zobaczymy.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc od góry

 

1 godzinę temu, lukost napisał:

Gwiazdki to jedno, ale pasuje zająć się gradientami, choć to pewnie łatwe nie będzie. Hmm, no i kolorystyka, taka trochę pseudopaleta HST wyszła. ;) To zamierzony efekt?

W gradienty jeszcze nie umiem. A kolory na razie pomińmy :)

 

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

90% ostrość.

Ostrość ustawiłem maską B na samym początku sesji

 

1 godzinę temu, Herbert West napisał:

Proponowałbym, żebyś dokładnie opisał wykorzystany sprzęt. Wtedy diagnoza problemów przez niego sprawianych może się rozpocząć.

Eq5, forumowy megrez 72, asi533mc, flattener oriona, filtr L-Pro, guider na rurce svbony sv106 i kolorowej T7.

Między wyciągiem a flatenerem - samocentrująca przedłużka 2" GSO. Filtr na przedłużce.

Między flattenerem a kamerką wszystkie złączki jakie były z kamerką, także teoretycznie 55mm jest.

 

40 minut temu, Tuvoc napisał:

Ciężko cokolwiek wnioskować z tej fotografii. Gwiazdy mają otoczki, które powstały gdzieś podczas obróbki zdjęcia. Są takie kwadratowe i to skrzywienie jest jednokierunkowe więc być może to jakiś ucisk na soczewkach. Może błędy guidingu. Ciężko wywnioskować po takiej jakości zdjęcia. Możesz zawsze wrzucić pojedynczą klatkę bez obróbki. Wtedy zobaczymy.

Pojedyncza klatka:
https://drive.google.com/file/d/1p0o3bXdVAzsMvMlyl1c-6ZlbBuht8e9h/view?usp=sharing

Jeśli chodzi o guiding to ciężko mi cokolwiek powiedzieć, wyostrzylem, wybrałem gwiazdę, PHD się skalibrował i powiedział że Guiduje - także dalej nie wnikałem.

 

Soczewki w celi delikatnie klekotały, więc przed sesją minimalnie (ale naprawdę minimalnie) je dokręciłem.

Zakładam że jeśli coś jest krzywo na złączkologii to wyszłoby to podczas obracania kamery w rotatorze - czyli niezależnie od obrotu, gwizdki byłyby odkształcone w tym samym kierunku względem kadru.

Jeśli coś nie tak jest z soczewkami w celi to wraz z obrotami kamery zniekształcenie gwiazd zmieniałoby kierunek względem kadru.

Dobrze kombinuję?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.