Skocz do zawartości

ZWO ASIair PLUS czy AstroLink 4 Pi? Dylemat wyboru.


wechciu

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy,

Stoję przed dylemacikiem w kwestii sterowania astrosetupem.

Do wyboru mam ASIair  i AstroLink 4Pi.

Pierwsze rozwiązanie wydaje się być bardziej bezproblemowe pod kątem znajomości linuxa, ale może się mylę. Na tuturialach na YT wygląda to wszystko sympatycznie. Z astroberry już się kiedyś bawiłem i nawet mi się to na swój sposób podobało, ale wszystko było "na sucho".

AstroLink z maliną jest tańszy i ma ciekawe użyteczności jak czujniki i złącze motofokusera. Rozwijając setup o motofokus w przypadku AstroLink można użyć rozwiązań jolo, kóre wydają się przyzwoite i dużo tańsze od ZWO. 

Swoje Astroberry miałem na malinie 3B+. Nie pamiętam wersji kompilacji. Pamiętam natomiast, że miałem problem z kamerą ASI 120MM Mini. 

Czy AstroLink 4 Pi obsługuje tą kamerę?

ASIair PLUS ma zewnętrzną antenę. AstroLink nie. Jak wyglądają zasięgi? Z tego co czytałem, to te zasięgi WiFi takie średnie są. Czy można je poprawić?

Z jakimi problemami należy się liczyć w obu przypadkach? 

Czy AstroLink 4 Pi będzie współpracować z apką taką jak Telescope.Touch?

Jakie możliwości Polar Alignment ma astroberry?

Czy pamięć eMMC robi różnicę?

Czy są jakieś pytania, które powinienem sobie zadać przed zakupem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @wechciu,

ja niedawno stałem przed podobnym dylematem, tylko zastanawiałem się czy wybrać AstroLink 4Pi czy AstroLink 4 USB. Ostatecznie zdecydowałem się na ten drugi produkt. Nie będę się rozpisywał o samym Astrolinku, za to napiszę kilka słów o jego współpracy z Raspberry Pi 4.

 

W moim setupie Astrolink i Malina są zamontowane razem na tubie, jeden na drugim. Na początku były problemy ze stabilnym działaniem całości. Bardzo często Malinka traciła połączenie z Astrolinkiem, w połowie sesji kamera przestawała odpowiadać itp. Ogólnie nie wyglądało to zbyt zachęcająco. Z WiFi Malinki nie miałem problemu, ale pewnie dzięki niewielkiej odległości do AP.

Poszukałem trochę po sieci, bardzo pomocne były wątki na forum projektu INDI. Ale do sedna: kluczowy okazał się znany problem wzajemnego zakłócania sieci WiFi 2,4 GHz z USB3. Jest na ten temat sporo w sieci. Ostatecznie przełączyłem Malinę pod sieć 5GHz, to co mogłem podłączyłem pod USB2. Dodatkowo wyłączyłem w Malinie port HDMI i Bluetooth, które też mają negatywny wpływ na stabilność połączeń.

Od tej pory, jak na razie, nie mam problemów. Jestem po kilku sesjach po kilka godzin i ani razu się nie zdarzyło, żebym stracił połączenie z jakimś urządzeniem w setupie.

 

Jedyny problem, jaki jeszcze z 1-2 razy wystąpił, to brak połączenia Malina->Astrolink od razu po włączeniu całego setupu. W systemie operacyjnym nie pojawia się odpowiedni port USB. Rozwiązanie jest takie, że na kilka sekund muszę odłączyć montaż, po usłyszeniu piknięcia Astrolinka podłączam montaż i tyle - dalej jest już bezproblemowo.

 

Przypuszczam, że z ASIair takich ceregieli nie będziesz miał: jest to bardziej "zamknięte" rozwiązanie i zapewne stabilniejsze i dopracowane. Z Astrolinkiem możesz jednak spodziewać się większych problemów i pewnie trzeba będzie poświęcić więcej czasu na dogranie całości.

 

f1.jpg.8bfd0f78d8cc435fa60945b06986f439.jpg

 

Edytowane przez smopi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz AsiAir i nie kombinuj :-) Astrolink nie mialem, ale uzywalem Astroberry - nie ma porownania, od momentu jak mam AsiAir astrofotografia stala sie przyjemnoscia.

 

Warto wydac 1600zl na AsiAir chocby po to zeby miec PA, w Astroberry to dziala okropnie, moze sie sprawdzic chyba tylko jak sie ustawia PA raz na X miesiecy (czyli gdy teleskop stoi w obserwatorium na stale), przy rozkladaniu sie za kazdym razem w terenie AsiAir nie ma rownych.

 

Zasieg wifi w AsiAir mozna rozszerzyc za okolo 90zl tyle kosztuje router TP Link nano, ja uzywam tego rozwiazania i dziala genialnie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, karolbe said:

Bierz AsiAir i nie kombinuj ? Astrolink nie mialem, ale uzywalem Astroberry - nie ma porownania, od momentu jak mam AsiAir astrofotografia stala sie przyjemnoscia.

 

Warto wydac 1600zl na AsiAir chocby po to zeby miec PA, w Astroberry to dziala okropnie, moze sie sprawdzic chyba tylko jak sie ustawia PA raz na X miesiecy (czyli gdy teleskop stoi w obserwatorium na stale), przy rozkladaniu sie za kazdym razem w terenie AsiAir nie ma rownych.

 

Zasieg wifi w AsiAir mozna rozszerzyc za okolo 90zl tyle kosztuje router TP Link nano, ja uzywam tego rozwiazania i dziala genialnie.

 

Popieram @karolbe i polecam AA+, ponadto mialem podobnie:

 

Najpierw lapek, potem Astroberry, potem wlasna dystrybucja oparta na Ubuntu... koniec koncow AA+.

Z zasiegiem problemu nie mam, bo mam niedalego z ogrodka do najblizego noda WiFi.

Od niedawna AA+ zawiera SkyAtlas czyli takie mini SkySafari/Stellarium, co ostanio swietnie sie sprawdzilo przy kadrowaniu Cygnus Loop.

Kilka rzeczy jakich mi brakuje, to:

  • mozliwosc zaplanowania sesji bez polaczenia z AA+
  • okrojona baza obiektow (ale da sie wrzucic wspolrzedne, np. z telescopius.com, lub z palca)
  • brak wyszukiwania pelnotekstowego (NGC6960 zamiast Veil Nebula)

Poza tym... doskonale wydane 1.6k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, JustinSullivan napisał:

A kamera główna? Jak się ma wszystko od ZWO to w ogóle nie ma się nad czym zastanawiać. Niestety widzę że kamera chyba nie od ZWO więc AA nie podejdzie.

Akurat niedawno nabyłem ASI 1600MM cool. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, wechciu said:

Ile czasu może zająć PA w jednym i w drugim przypadku?

 

 

 

Jak mi się spieszy, to w około 7 minut jestem w stanie wynieść sprzęt z domu do ogródka, wyważyć, podpiąć zasilanie i ustawić na PA. Samo ustawianie PA to w okolicach 3-5 minut, zależy od szczęścia i tego jak bardzo chcę, żeby było idealnie.

 

Interfejs Astroberry został zaprojektowany przez takich ludzi jak ja, programistów, jak przypuszczam interfejs AsiAir został zaprojektowany przez użytkowników, dlatego Astroberry z punktu widzenia UI/UX (User Experience) jest do bani. Jak ostatni raz ustawiałem PA w Astroberry to męczyłem się z 20 minut.

 

PA.thumb.png.d2c87da2bba6279901405acb5565bb2c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze sprawa peryferii. AstroLink 4 Pi ma możliwość obsługi silników krokowych co nie jest bez znaczenia w przypadku fokuserów. Fokuser od ZWO to jednak kolejny niemały wydatek około 1000pln. Gotowe rozwiązanie od jolo (obsługiwane AstroLinkiem) to kwota 350,- a można to zrobić równie dobrze samemu (nawet kiedyś na arduino udało mi się zbudować fokuser, ale nie ogarnąłem płytki montażowej a projekt gdzieś leży). Następna rzecz to obsługa czujników. Do raspberry pi wszystko jest śmiesznie tanie. A nie wydaje mi się, żeby ASIair obsługiwał różne peryferie DIY. Są to rzeczy, które biorę pod uwagę na wypadek rozbudowy setupu. 

Do tego, jak dobrze rozumiem, ASIair wymusza używanie produktów ZWO. Czyli zmiana kamery czy innych elementów może być problemowa. Ja swoje kupiłem na giełdzie i w przyszłości chyba też tak będzie. Jeśli się trafi kamera inna niż ZWO, to mogę sobie zaraz odpuścić. To mi się trochę nie podoba ale rozumiem politykę ZWO. Może przesadzam, ale w tym obszarze mam właściwie wątpliwości. PA przemawia za ZWO to duży plus. Stabilność kolejny, ale nie wiem jak wielki, bo jak widzę na forum niektórzy opanowali problemy z astroberry. 

Czy jest coś, co może zniechęcać do jednego albo drugiego rozwiązania. Do ZWO to chyba tylko ograniczenia o których już wspomniałem. chyba że coś jeszcze. 

Męczę, bo wydać pieniądze jest łatwo. W budżecie mogę kupić AstroLinka z fokuserem i grzałkami albo gołe ASIair. Następne zakupy chyba za rok, bo na ten rok astro-budżet się kończy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Kstars z Astroberry od prawie dwóch lat. Ponieważ mam stacjonarne setupy, "łapanie fotonów" robię z domu. Raspberry Pi służy mi jedynie jako serwer Indi, a Kstars odpalam na komputerze z domu. Mogę wtedy korzystać z dwóch ekranów, co jest wygodne i czego nie da rady zrobić z AsiAir. Jeśli planujesz mieć kiedyś stacjonarny setup, R Pi z Astroberry może dawać więcej elastyczności niż AsiAir.

Niestety od czasu do czasu klient Kstars na Windows potrafi sie wysypać, ale daje się w miarę szybko przywrócić sesję.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, apolkowski said:

Używam Kstars z Astroberry od prawie dwóch lat. Ponieważ mam stacjonarne setupy, "łapanie fotonów" robię z domu. Raspberry Pi służy mi jedynie jako serwer Indi, a Kstars odpalam na komputerze z domu. Mogę wtedy korzystać z dwóch ekranów, co jest wygodne i czego nie da rady zrobić z AsiAir. Jeśli planujesz mieć kiedyś stacjonarny setup, R Pi z Astroberry może dawać więcej elsstyczności niż AsiAir.

Niestety od czasu do czasu klient Kstars na Windows potrafi sie wysypać, ale daje się w miarę szybko przywrócić sesję.

Tez tak kiedys uzywalem ale u mnie to jakos nie pyklo... KStars jest spoko ale ja mialem ograniczone mozliwosci, bo siedze ma macOS, wiec probowalem jeszcze Skychart/CCDCiel i jakichs innych wynalazkow. Mimo wszystko wolalem po VNC sie podlaczyc do RasPi zamontowanego na tubie.

 

Z dwoch ekranow moze nie mozna korzystac przy AA+ ale po co, jak @karolbe (pozdro dla kolegi po fachu i z okolicy) napisal, AA+ projektowali uzytkownicy - im niepotrzebny 2 monitor. Ma byc proste w uzyciu (idiotoodporne). A co do lapania "z domu", robie dokladnie z domu, z mojego bajzlu. iPad na podstawce na biurku obok MBP i browarka.

Wychodze tylko aby rozlozyc sprzet, zrobic PA i zdjac oslonki, a potem go zwinac ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie robię jak @apolkowski - sesją steruję na laptopie z podłączonym drugim monitorem w KStars (Linux). Malina robi za hub, który przez INDI udostępnia sprzęt przez WiFi. PA trwa bardzo krótko. Cenię sobie komfort sterowania zestawem z ciepłego mieszkania na dużym monitorze. W przyszłości chcę jeszcze wypróbować Stellarmate i ich apkę na tablety, jako zestaw opcjonalny do pracy w terenie. Jako, że posiadam także osprzęt innych firm niż ZWO, to ASIair u mnie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, smopi napisał:

 PA trwa bardzo krótko. 

I tu jak widzę zdania są podzielone. Mógłbyś mi naświetlić @smopi jak to u ciebie w skrócie wygląda.

 

Mam jeszcze zapytanie do użytkowników obydwóch systemów. Jak wygląda przywracanie systemu? ZWO chwali się opcją automatycznego przywracania systemu i pamięcią eMMC. Na czym to polega? Ja system kilka razy przywracałem na PC, ale jak rozumiem, to z linuxami trochę inaczej wygląda. Nie wiem na ile to ważne, jednak skoro ZWO chwali się w nocie promocyjnej tą informacją, to ma ona jakieś znaczenie.

 

Co do użytkowania sprzętu, to ostatnim czasem robię to przy własnym domu. Jeden raz wybrałem się tylko na poznańską miejscówkę (Folwark Sulejewo) i tam miałem sprzętowe zacięcie i nic z sesji nie wyszło.  Mój laptop to zabytek, który aktualnie czeka na wymianę (nowy już w drodze).U siebie warunki mam niewiele gorsze, a na wyjazdy (na wizuale) mam inny montaż. Mam w planie postawić na ogrodzie piera. Może nawet mini budkę na sprzęt.  PA w tym przypadku, mam nadzieję, będzie robiony tylko co jakiś czas, ale będzie.  Dotąd marzył mi się ASIair. Byłem nawet gotów już kupić na giełdzie v1 (albo każdą nowszą). Kiedy dowiedziałem się i poczytałem o AstroLink 4 Pi zaczęły się dylematy. Tu pojawił się duży plus za elastyczność sprzętową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wechciu napisał:

I tu jak widzę zdania są podzielone. Mógłbyś mi naświetlić @smopi jak to u ciebie w skrócie wygląda.

W przypadku EKOS/KStars kluczowe jest wgranie odpowiednich plików indeksów. W Linuksie można zainstalować odpowiednie paczki (wtedy indeksy są dostępne dla wszystkich użytkowników), lub z poziomu KStars - wtedy program podpowiada, które pliki należy pobrać w zależności od posiadanego zestawu. Jest to absolutnie kluczowe dla działania PlateSolve i PA. Oczywiście robimy to tylko raz, na etapie konfiguracji oprogramowania.

Sam proces PA jest banalny. Ustawiamy zestaw osią RA mniej więcej wycelowaną w okolice bieguna. Miałem przypadek, że cały proces się nie udał a montaż wariował, gdy początkowy błąd był za duży, więc na to też trzeba zwrócić uwagę. Później wykonywane są trzy zdjęcia (domyślnie co 30 st. w osi RA) i na końcu pokazuje się info graficzne, jak daleko jesteśmy od bieguna. Po wybraniu opcji "refresh" manipulując ustawieniem głowicy trzeba trafić wybraną gwiazdką w zaznaczony na obrazie "celownik".

Jeśli z naszej miejscówki nie widać bieguna, można teleskop skierować gdziekolwiek, byle w pobliżu południka (zdaje się, bo nigdy tego nie testowałem).

- https://youtu.be/Mfab6mC-S_o

- https://youtu.be/G8WnYxcItt4

 

Zgadzam się z przedmówcami - ASIair na pewno jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, gdzie masz praktycznie gwarancję działania. Ale za to jest mniej elastyczne, bo wspiera prawie wyłącznie sprzęt ZWO. Jeśli będziesz budował swój zestaw z klocków typu Astrolink (lub PegasusAstro PowerBox Advance), Malinka (lub inny mini komputerek jako "mózg" setup-u), to zawsze mogą pojawić się jakieś problemy. Ja na początku też walczyłem ze stabilnością działania. Wiem z naszego Forum, że inni też miewali różne problemy i ostatecznie przechodzili na ASIair. Przed podjęciem decyzji musisz być tego świadomy.

 

//EDIT

Dodam jeszcze, że sam program KStars i EKOS do najprostszych nie należą i też  miewają swoje fochy. Zapewne dopracowany i prosty interface w ASIair jest dużym plusem. Ja chcę wypróbować Stellarmate za 49USD z ich apką na tablety, ale na razie nie mam z tym doświadczenia.

Edytowane przez smopi
Dodanie uwagi o KStars i EKOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W AA+ masz eMMC (wlutowana pamiec) zamiast zwyklej karty SD. Na tejze pamieci jest kilka partycji. Systemowa jest zamontowana w trybie read-only, wiec teoretycznie nic nie moze sie popsuc. Z kolei folder dodmowy defaultowgeo usera AA+ (/home/pi) jest podmontowany na inna partycje w trybie read-write. Wiekoszosc funkcjonalnosci AA+ jest oparta o skrypty BASH. Jesli cos, w jakis magiczny sposob sie popsuje, to za pomoca przycisku RESET na obudowie, dajesz urzadzeniu do zrozumienia, ze chcesz naprawic. I dalej tylko domysly, bo juz nie kopalem glebiej: jako, ze update AA+ odbywa sie na zasadzie wrzucenia nowego archiwum tgz z appki na AA+, a potem rozpakowanie do folderu /tmp i uruchomienie kolejnego skryptu aktualizujacego, wnioskuje, ze proces przywracania wyglada podobnie.

 

findmnt

TARGET                                SOURCE         FSTYPE     OPTIONS
/                                     /dev/mmcblk0p2 ext4       ro,noatime
|-/dev                                devtmpfs       devtmpfs   rw,relatime,size=1827472k,nr_inodes=97609,mode=755
| |-/dev/shm                          tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev
| |-/dev/pts                          devpts         devpts     rw,nosuid,noexec,relatime,gid=5,mode=620,ptmxmode=000
| `-/dev/mqueue                       mqueue         mqueue     rw,relatime
|-/sys                                sysfs          sysfs      rw,nosuid,nodev,noexec,relatime
| |-/sys/kernel/security              securityfs     securityfs rw,nosuid,nodev,noexec,relatime
| |-/sys/fs/cgroup                    tmpfs          tmpfs      ro,nosuid,nodev,noexec,mode=755
| | |-/sys/fs/cgroup/unified          cgroup2        cgroup2    rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,nsdelegate
| | |-/sys/fs/cgroup/systemd          cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,xattr,name=systemd
| | |-/sys/fs/cgroup/perf_event       cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,perf_event
| | |-/sys/fs/cgroup/freezer          cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,freezer
| | |-/sys/fs/cgroup/pids             cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,pids
| | |-/sys/fs/cgroup/net_cls,net_prio cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,net_cls,net_prio
| | |-/sys/fs/cgroup/blkio            cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,blkio
| | |-/sys/fs/cgroup/cpu,cpuacct      cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpu,cpuacct
| | |-/sys/fs/cgroup/devices          cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,devices
| | `-/sys/fs/cgroup/cpuset           cgroup         cgroup     rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,cpuset
| |-/sys/fs/bpf                       none           bpf        rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,mode=700
| |-/sys/kernel/debug                 debugfs        debugfs    rw,relatime
| `-/sys/kernel/config                configfs       configfs   rw,relatime
|-/proc                               proc           proc       rw,relatime
| `-/proc/sys/fs/binfmt_misc          systemd-1      autofs     rw,relatime,fd=40,pgrp=1,timeout=0,minproto=5,maxproto=5,direct
|-/run                                tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,mode=755
| |-/run/lock                         tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,size=5120k
| |-/run/rpc_pipefs                   sunrpc         rpc_pipefs rw,relatime
| `-/run/user/1001                    tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,relatime,size=391912k,mode=700,uid=1001,gid=1001
|-/var/tmp                            tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,relatime
|-/var/log                            tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,relatime
|-/tmp                                tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,relatime
|-/var/lib/systemd                    tmpfs          tmpfs      rw,nosuid,nodev,relatime
|-/boot                               /dev/mmcblk0p1 vfat       ro,noatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=ascii,shortname=mixed,errors=remount-ro
| `-/boot/Image                       /dev/mmcblk0p5 vfat       rw,relatime,uid=1000,gid=1000,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=utf8,shortname=mixed,errors=remount-ro
`-/home/pi                            /dev/mmcblk0p3 ext4       rw,noatime

 

/home/pi

-rw------- 1 pi   pi    308 Apr 12  2022 AP_2.4G.conf
-rw------- 1 pi   pi    512 Apr 12  2022 AP_5G.conf
drwxr-xr-x 4 pi   pi   4096 Jun 27  2022 ASIAIR
-rwx--x--x 1 pi   pi    253 Jan  7  2021 bridgeAP
-rwx--x--x 1 pi   pi   1703 Jan  7  2021 cpuinfo
-rwx--x--x 1 pi   pi   9515 Jan  7  2021 read-only-fs.sh
drwx------ 6 pi   pi   4096 Jan  7  2021 samba
drwxr-xr-x 3 pi   pi   4096 Jun 28  2022 svr_log_bk
lrwxrwxrwx 1 pi   pi     12 Apr 12  2022 wlan0.conf -> AP_2.4G.conf
-rw-r--r-- 1 root root  177 Apr 12  2022 wpa_supplicant.conf
drwxr-xr-x 3 pi   pi   4096 Jan  7  2021 www

 

/home/pi/ASIAIR

-rwxr-xr-x 1 pi pi   123613 Jun 20  2022 Soft03Cmt.txt
-rwxr-xr-x 1 pi pi     1417 Feb 17  2022 auto_shutdown.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     3178 May 10  2021 comets.py
-rwxr-xr-x 1 pi pi     3807 Feb 17  2022 common.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     2918 Mar  9  2021 mount_udisk.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     9461 Jul 30  2021 network.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi      897 Jun  9  2022 old_log_mv.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi      989 May 10  2021 planet.py
-rwxr-xr-x 1 pi pi     3129 Mar 22  2022 read_power_cm4.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi      724 Jun  6  2022 read_power_mini.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     1242 Feb 17  2022 read_power_rk.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi      478 Mar  9  2021 run_update_pack.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi      395 Jan 20  2021 set_timezone.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     1333 Apr 28  2021 start_INDI.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     1317 Jun 20  2022 zwoair_ap_led.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi     5737 Mar  4  2022 zwoair_daemon.sh
-rwxr-xr-x 1 pi pi  1531416 Jun 22  2022 zwoair_guider
-rwxr-xr-x 1 pi pi 18777436 Jun 22  2022 zwoair_imager
-rwxr-xr-x 1 pi pi   345984 Jun 22  2022 zwoair_updater

 

run_update_pack.sh

#!/bin/bash
source /home/pi/ASIAIR/config

if [ -z "$update_tmp_path" ];then
	update_tmp_path=/home/pi/.ZWO/
fi

if [ $# -lt 1 ];then
	echo "too few argument($#), quit"
	exit 1
fi

#20191129先清空deb文件夹,防止有pi3和pi4升级包用错
test -d $update_tmp_path"deb" && (echo remove deb;rm -r $update_tmp_path"deb")

tar -jxvf $1 -C $update_tmp_path

chmod +x $update_tmp_path"update_package.sh"

$update_tmp_path"update_package.sh" > $update_tmp_path"update_out" &

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, wechciu said:

Mam jeszcze zapytanie do użytkowników obydwóch systemów. Jak wygląda przywracanie systemu? ZWO chwali się opcją automatycznego przywracania systemu i pamięcią eMMC. Na czym to polega? Ja system kilka razy przywracałem na PC, ale jak rozumiem, to z linuxami trochę inaczej wygląda. Nie wiem na ile to ważne, jednak skoro ZWO chwali się w nocie promocyjnej tą informacją, to ma ona jakieś znaczenie.

 

Nie ma potrzeby przywracac system, od paru miesiecy uzywam wersji beta i ani razu nie musialem wracac do poprzedniej wersji, bo wszystko wciaz dzialalo. Oczywiscie ktos inny moze miec inne doswiadczenia. W kazdym razie, w przypadku AsiAir Pro po zakupie mozesz zrobic kopie (obraz) karty microsd i zawsze mozesz uzywac tego jako kopii bezpieczenstwa. Obraz AsiAir jest tez dostepny w sieci, wiec mozesz sciagnac.

 

Nie wiem dokladnie jak to jest w wersji AsiAir Plus z eMMC na pokladzie, ale zakladam, ze conajmniej tak samo dobrze.

 

 

5 minutes ago, smopi said:

Sam proces PA jest banalny. Ustawiamy zestaw osią RA mniej więcej wycelowaną w okolice bieguna. Miałem przypadek, że cały proces się nie udał a montaż wariował, gdy początkowy błąd był za duży, więc na to też trzeba zwrócić uwagę. Później wykonywane są trzy zdjęcia (domyślnie co 30 st. w osi RA) i na końcu pokazuje się info graficzne, jak daleko jesteśmy od bieguna. Po wybraniu opcji "refresh" manipulując ustawieniem głowicy trzeba trafić wybraną gwiazdką w zaznaczony na obrazie "celownik".

 

No tak samo to wyglada i w AsiAir i w Nina i pewnie w kazdym innym "pol-automacie". Ale diabel tkwi w szczegolach, zrozumie to kazdy kto ustawial PA i w EKOS i w AsiAir :-) Na marginesie jak ustawialem PA w Astroberry korzystalem z tego tutoriala na YT i wcale to nie bylo oczywiste, juz pomijam to ze na ekranie wszystko jest male co zmuszalo mnie do wpatrywania sie, zeby dojrzec te malutkie czcionki (ale problemow bylo wiecej, wszystkiego juz nie pamietam, ale duzo slow na k.... polecialo, bo chwile wczesniej w kilka minut ustawilem na PA drugi zestaw z AsiAir :)) Pewnie trening czyni mistrza i mozna to opanowac, ale moje pierwsze wrazenia byly bardzo negatywne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jeszcze rozstawiałem setup przed każdą sesją, praktycznie w 100% przypadków do PA wykorzystywałem tylko lunetkę motażu i dawało to przyzwoitą dokładność prowadzenia. Teraz na jednym ze słupków mam EQ6-R też ustawiony tylko lunetką i dokładność prowadzenia poniżej 0,5".

Czy rzeczywiście z Waszego doświadczenia niezbędne jest ustawianie na Polarną za pomocą procedur z wykorzystaniem kamery?

 

Oczywiście inną kwestią jest ustawianie montażu bez widoku Polarnej. Tutaj sprawna procedura to oczywistość.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karolbe, jestem przekonany, że w ASIair jest to wygodniejsze. Ja po prostu nie mam doświadczenia z tym rozwiązaniem, więc muszę lubić to co mam ;)

 

41 minut temu, apolkowski napisał:

Czy rzeczywiście z Waszego doświadczenia niezbędne jest ustawianie na Polarną za pomocą procedur z wykorzystaniem kamery?

Według mnie nie, w każdym razie przy moich wymaganiach co do precyzji prowadzenia teleskopu. Ja stosuję procedurę PA zamiast lunetki (którą w montażu mam) z jednego prostego powodu: PESEL i niechęć do gimnastyki przed montażem, co w moim wieku zaczyna być już pewnym wyzwaniem ;)

 

//EDIT

Ale dla jasności: jeśli pominiemy sam proces PA (a mam widoki w niedługim czasie na stałe obserwatorium, więc to będzie proces wykonywany b. rzadko), to zdecydowanie preferuję duży monitor, klawiaturę i myszkę do sterowania sesją. Za tablet raczej podziękuję.

Edytowane przez smopi
Literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.