Skocz do zawartości

Filtry do lornetki 100mm


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, TUR napisał:

Hej,

 

Do praktyków :) 

Możecie polecić porządne filtry, które sprawdzą się z lornetką fi 100mm ? 

Myslałem o  ultrablock, ale nie wiem czy sprawdzi się ze stosunkowo niewielką średnicą. 

 

Pozdrawiam

Paweł 

Kwestia źrenicy wyjściowej. Wypadałoby te ~5mm uzyskać czyli powiększenie ~20x. Ja używam od lat UB w 20x110 i efekt jest super.

Sprawdziłbym też, czy po wkręceniu filtra w tulejkę starczy backfocusa. Niektóre okulary mogą nie ostrzyć w kątowych apm-kach :/

Musiałbyś pogrzebać na CN, albo ktoś kto ma taką 100kę i używa filtrów coś doradzi.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultrablocki, używałem 1,25" po stronie okularów. Głównie w Delta Extreme 10x50 i 15x70 (tylko tam były już gwinty) oraz patrzyłem w przez nie w kątowej 100mm (montowane do okularów). Fajnie wyciągają mgławice. 

W 10x50 zaliczyłem Veila wschodniego, zachodniego oraz Trójkąt, Amerykę, Serce i Duszę, Pac Mana, Ślimaka, Kalifornię, Głowę Małpy i jeszcze kilka innych.

Do lornety prostej 100mm też da radę podczepić 1,25", ale wtedy najlepiej jakiś adapter z druku 3D jeśli brak gwintów. Pokaże równie dobrze obiekty. Osobiście filtrów używam tylko na szeroko w małym powiększeniu raczej do rozległych obiektów. ŹW 5mm idealnie mi podpasowała.

 

Obecnie mam 2 calowe ultrablocki montowane po stronie obiektywów przez adaptery w APM 10x50 - jest to o wiele wygodniejsze.

Rozwiązanie to jednak nie sprawdzi się przy np. 25x100 - utnie połowę soczewki :)

 

Co do samych filtrów to miałem jeszcze do lornetki parę Lumicon UHC, Baader UHC-S, Explore Scientific UHC, ale to właśnie UltraBlocki mi najlepiej podeszły pod ciemnym niebem. Polecam :)

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartolini napisał:

Kwestia źrenicy wyjściowej. Wypadałoby te ~5mm uzyskać czyli powiększenie ~20x. Ja używam od lat UB w 20x110 i efekt jest super.

Sprawdziłbym też czy, po wkręceniu filtra niektóre okulary mogą nie ostrzyć w kątowych apm-kach :./ Musiałbyś pogrzebać na CN, albo ktoś kto ma taką 100kę i używa filtrów coś doradzi.

 

Będzie pewnie ciężko wyciągnąć z tego źrenice 5mm no chyba, że wloze plossle, ale ich nie lubie ;) Ogniskowa 550mm, musiałbym mieć okular 27mm. Z szerokokatnych 65* to widzę w standardzie 1,25" można dostać max. 24mm (SE, Baader Hyperion, TS UF). Ktos próbował, któreś z tych okularów do lornetki ? Na przelocie pryzmatu 28mm, to chyba będzie max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem z powodzeniem w Apm 100 pary uhc lumicon + lvw22mm, tez przy ogniskowej lornety 550mm. Polepsza kontrast i nie wygasza gwiazd choć wiadomo kolory są zaburzone. Filtry UHC do 100 ki jak najbardziej, choć jak zwykle kluczowe jest dobre niebo…Napewno warto wypróbować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, astrokarol napisał:

Pytanie - da się użyć filtrów 2" od strony okularów ? Mam na myśli lornetkę prostą około 100 mm.

Od strony okularów, trochę karkołomne. W sumie nie trzeba patrzeć przez środki filtrów. Można by zrobić sobie taki adapter np. z dwóch arkuszy spienionego pcv. W jednym wycięte, obok siebie otwory fi48. W drugim dwa otwory o średnicy opraw okularów i twoim rozstawie oczu. Łączysz dwie płytki ze sobą i tadaam.

Oczywiście można to wydrukować.

Problemem będą odbicia od zewnętrznych, niewykorzystanych obszarów filtrów. Można by przymocować jakąś piankę/mikrogumę wokoło adaptera, żeby wyciąć boczne światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.