Skocz do zawartości

Układ słoneczny w 3D


atnerun

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Poka model :)

Siatka na modelu jest tak gęsta że jej nie widać na zdjęciu, plik waży 800MB. Ale jeszcze musze skrypt od generowania modelu z mapy poprawić i lepsze mapy topograficzne planet znaleźć.  Do malowania tego myślę że potrzebny byłby aerograf, przez malowanie pędzlem część szczegółów mogła by zniknąć pod farbą. 
Druk wszystkich planet był by faktycznie trudny, Jowisz przy tym 3cm Merkurym miał by 88cm trochę dużo. 

Te modele które są gotowe do kupienia na pewno nie są ręcznie malowane, na druk hydrograficzny też to nie wygląda. Więc musi to robić na drukarce 3D full kolor, tylko jakieś 150k zł kosztuje. 

image.png

Edytowane przez Michał Świderski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał Świderski po prostu ŁAŁ, szczegół takie jak w tych globusach ze sklepu albo i lepsze. Szkoda że nie w kolorze ale nie można mieć wszystkiego, tym bardziej że to wyszło z drukarki domowej a nie przemysłowej za miliony.

10 godzin temu, Michał Świderski napisał:

Ale jeszcze musze skrypt od generowania modelu z mapy poprawić i lepsze mapy topograficzne planet znaleźć

Nie prościej to by się w jakimś programie od grafiki zrobiło a co do map to polecam tą stronę:
https://astrogeology.usgs.gov/site/annex

Jedynie Wenus nie jest w pełni zmapowania.

Edytowane przez atnerun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, niestety w tej technologii druku którą dysponuję, kolory można najwyżej dla całych warstw próbować zmieniać, zostaje ręczne malowanie. jak kupicie u mnie 1000 globusów po 200zł to zarobię na jakiś najtańszy model kolorowej drukarki ? 
A robię to we własnym programie bo mam lepsza kontrolę nad przekształcaniem pikseli w siatkę trójkątów, no i nie pisałem od zera tylko stary skrypt matlaba  zmodyfikowałem, inna sprawa że dla 16M trójkatów komputer mi się zaczyna mulić przy korzystaniu z blendera 

Dzięki za mapy, mapy Marsa z tych stron miałem ale o wyszukiwarce nie wiedziałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz tylko młotek to wszystko wokół wygląda jak gwóźdź ^_^

 

kulkę to nie wiem czy się jakoś da (mocując kilka razy w różnych orientacjach? robiąc osobno półkule do sklejenia?) ale na przykład płaskorzeźba z kraterami to chyba łatwe zadanie i będzie wyglądać lepiej i bez chamskich warstw z użyciem machiny tego rodzaju:

 

image.jpeg.f33a192d23443bf7e1d12614cb809389.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szuu albo w żywicy też można wydrukować, tylko nie na płasko ale na sztorc. I w sumie wtedy jednocześnie można kilka na raz sztuk ogarnąć. Ale w metalu taki model lepiej by się prezentował niż w plastiku. 

Edytowane przez Michał Świderski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Michał Świderski napisał:

Wkręciłem się w temat, aż dziwne że wcześniej sobie takich modeli nie druknąłem. Pomysł @Krzysztof z Bagien mi się spodobał i machnąłem część rodzinki w skali. Teraz produkuje się Mars i Księżyc w większej wersji. 

IMG_20220118_211745275.jpg

Bardzo fajnie to wygląda

Wrzucisz na forum pliki Stl modeli?          

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi na YT wyskoczyło:

 

 

To nie do końca to, o co by nam chodziło, ale chyba dałoby się tę technikę zmodyfikować do drukowania w trzech wymiarach, gdyby nad tym dobrze pomyśleć. Tylko oczywiście potrzebna by była drukarka FDM z możliwością drukowania z kilku materiałów naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem też coś takiego i zasada działania jest wykorzystana w drukarkach Davinci, tylko oni to w pełni zautomatyzowali, wyszło im połączenie drukarki 3D i zwykłej do papieru. 

 

https://global3d.pl/pl/drukarki-3d/127-kolorowa-drukarka-3d-da-vinci-color.html?utm_source=nokaut&utm_medium=pricewars2&utm_campaign=kolorowa-drukarka-3d-da-vinci-color&gclid=Cj0KCQjw8amWBhCYARIsADqZJoXUZoA987SXrd-fx0PKChPQ-G-iWLX-f7yaVL8atoKTdMYoWQ3sUbYaArp9EALw_wcB


 

W dniu 8.07.2022 o 17:23, mirek01 napisał:

Wrzucisz na forum pliki Stl modeli?   

Próbuję ale chyba przez mój wolny internet radiowy, nie chce się plik 800MB przesłać, ciągle jakiś błąd wywala. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Michał Świderski napisał:

Próbuję ale chyba przez mój wolny internet radiowy, nie chce się plik 800MB przesłać, ciągle jakiś błąd wywala. 

A weź to skonwertuj do jakiegoś ludzkiego formatu, to będzie mniej miejsca zajmować :) Polecam .3mf - plik wyjdzie pewnie sporo mniejszy.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.