Skocz do zawartości

T Lyrae


Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gwiazdy węglowe super sprawa, uwielbiam oglądać. Polecam UY Hydrae.  Gdyby ktoś chciał to tu jest lista obserwacyjna Sky Safari "gwiazdy węglowe" stworzona przeze mnie. W bibliotekach Sky Safari jest lista z gwiazdami węglowymi lecz zawiera jedynie 30 obiektów. Poszukałem w internecie i znalazłem ich aż 141.

Carbon Stars Midnight9999 .skylist

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bellatrix napisał:

O tej węglówce wspominałam pewnie nie raz. Często do niej wracam, bo piękna. Chłodna (coś między 2400 a 3200 K), dość ciemna (ok. 8 mag), ale za to bardzo odróżnia się na tle pozostałych gwiazd w polu widzenia. Kolor jest tak czerwony, chłodny, że początkowo trudno uwierzyć, że ten obiekt istnieje naprawdę. Niebywała czerwień. Poniżej dołączam szkic (wraz z wycinkiem ze Stellarium) oraz wykres, na którym zaznaczono kilka czerwonych lub mocno pomarańczowych gwiazd, dla porównania. Nieraz się mówi, że Betelgeza czy Aldebaran są czerwone. La Superba uchodzi za szczególny obiekt pod tym względem. Jednak położenie T Lyrae na wykresie (prawa dolna część)  pomaga wyobrazić sobie, jak ona wygląda. Warto sprawdzić na żywo. Wrażenia niezapomniane. 

image.png.e9407eb7b6100edb8a5ebf8307ae08de.png

Dawno Ciebie tu nie było, bardzo się cieszę, że wróciłaś :grin:

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apolkowski, piękne zdjęcie. Dziękuję. Można na spokojnie się przyjrzeć, bez "przymrużu" i drgającej powieki. Od razu widać, jaka różnica na tle reszty gwiazd! Ale powiem szczerze, że gołym okiem czerwień jest bardziej hm.. "matowa", Kiedyś miałam pierścień z granatem, podobne, taka martwa, zimna, landrynkowa czerwień. 

Krzysztof, tak, widziałam raz takie porównanie w jakim świetle jak wyglądają różne gwiazdy. I węglówka świeciła mocno w podczerwieni, za to w zakresie uv prawie wcale.

Midnight, dziękuję za listę. Spróbuję coś wybrać (w miarę dostępnego przy jasnym niebie).

kjacek, dziękuję :) Ja też się bardzo cieszę, że mogę z Wami znów rozmawiać. Czekałam na wakacje,  na więcej czasu i swobody, m.inn. z tego powodu, żeby móc wrócić na AP. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.