Skocz do zawartości
  • 0

Nikon d5100 czy Canon 700d


arko66

Pytanie

Witam.

Mam rozterkę, czy wybrać nikona czy canona i go zmodować. Aparat będzie służył też do fotografii dziennej. Filmów nie kręcę. Proszę o wasze opinie, może ktoś korzysta z tych modeli i może coś więcej napisać na ich temat. Z góry dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 21.07.2022 o 18:33, arko66 napisał:

Aparat będzie służył też do fotografii dziennej

Zmodowany (full spectrum) D5100 będzie ostrzył tylko w live view. Chyba, że zmodowany będzie tak, że dostanie przed matrycę filtr uv-ir cut o grubości takiej jak hot mirror, to wtedy będzie ostrzył normalnie. 

Ale z cannonem bedzie podobnie, jak sie usunie filtr sprzed matrycy to normalne ostrzenie (z wizjera) stanie sie niemożliwe.

5 minut temu, DenisG_UA napisał:

Canon, więcej programów komputerowych je obsługuje

Używałem dotychczas dwóch programów do zbierania klatek - APT i NINA, oba obsługują zarówno nikony jak i cannony.

 

W dniu 31.07.2022 o 00:46, SharkNLS napisał:

Wydaje mi się że łatwiej Ci będzie dokupić resztę niezbędnych gratów do Canona

Filtry clip-on do cannona są dostępne na rynku, do nikona to juz jest egzotyka. Pozostaje rzeźbić w druku 3D. Akcesoriów jest faktycznie znacznie więcej do cannonów.

Jeżeli zamierzasz fotografować obiektywami, to jak masz szklarnię nikona to kup nikona, jak cannona to cannona. Jak będziesz chciał korzystać z obiektywów M42x1 to raczej cannon bo z adapterem będą ostrzyć na nieskończoność. 

 

Natomiast jeżeli będziesz aparat podłączał do teleskopu to tu już bym, się sugerował charakterystyką matrycy a tu w nikonie siedzi IMX071 co oznacza:

W dniu 21.07.2022 o 20:01, count.neverest napisał:

większa studnia, mniejszy szum odczytu, wyższe QE. 

 

Ja jestem mało obiektywny bo nie fotografowałem Cannonem, ale z obu moich D5100 jestem baaaardzo zadowolony, biorąc pod uwagę fakt, że kosztowały używane po 500zł od sztuki ;) 

I z własnego doświadczenia polecam :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 8/31/2022 at 11:07 PM, flamezz said:

interwałometr

może być :astronom: + Canon ma Magic Lantern 

 

On 8/31/2022 at 11:12 PM, Zlew said:

Używałem dotychczas dwóch programów do zbierania klatek - APT i NINA, oba obsługują zarówno nikony jak i cannony.

 

Częściej słyszałem o problemach z Nikonem niż z Canonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

+1 dla Nikona. Sam używam d3400 i d5300. Na photonstophotos można sobie porównać szum, dynamic range i sensor.

 

Teoretycznie Nikonem będzie można strzelać na bazowym ISO i uzyskać fajny obraz. Canonem na bazowym ISO trzeba by znacznie wydłużyć czas naświetlania pojedynczej klatki, aby uzyskać podobny poziom szumu.

A jak montaż nie da rady, to trzeba podbić ISO, żeby zmniejszyć szum, a wtedy po tyłku dostaje dynamic range, który i tak na wejściu jest wyższy w Nikonie.

 

Co do programów, to się nie wypowiem, bo nie za dużo używam.

Ale faktycznie, więcej szkieł i akcesoriów do Canona lata po giełdzie, no i jest dostępna cała masa filtrów clip-in do Canona, do Nikona trzeba kombinować (sam mam wydrukowany klip i filtr 1.25")

 

image.thumb.png.8f66dc05bea68974895c663c6251c582.png

image.thumb.png.ab466aab9e596d4963f7a96f9d52caf0.png

image.thumb.png.9f630a4e6d9745d505a2d00cfcb3b60b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 31.08.2022 o 23:12, Zlew napisał(a):

Zmodowany (full spectrum) D5100 będzie ostrzył tylko w live view. Chyba, że zmodowany będzie tak, że dostanie przed matrycę filtr uv-ir cut o grubości takiej jak hot mirror, to wtedy będzie ostrzył normalnie. 

Ale z cannonem bedzie podobnie, jak sie usunie filtr sprzed matrycy to normalne ostrzenie (z wizjera) stanie sie niemożliwe.

Używałem dotychczas dwóch programów do zbierania klatek - APT i NINA, oba obsługują zarówno nikony jak i cannony.

Mam Nikona D5100 i myślę na zakupem drugiego body w celu zmodowania. Czy wstawienie filtra uv-ir jest niezbędne, z aparatu będę korzyształ tylko gdy będzie podłączony do komputera, generalnie chodzi o to czy wyostrzy za pomocą np. programu NINA ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, sylwas72 said:

Mam Nikona D5100 i myślę na zakupem drugiego body w celu zmodowania. Czy wstawienie filtra uv-ir jest niezbędne, z aparatu będę korzyształ tylko gdy będzie podłączony do komputera, generalnie chodzi o to czy wyostrzy za pomocą np. programu NINA ? 

 

Ludzie obeznani w temacie pewnie mnie poprawią :) 

Nikona domyślnie modyfikuje się na full spectrum i trzeba dokupić do niego filtr UV/IR cut.

Canon ma dwa filtry UV/IR cut i można wyciągnąć jeden z nich, w Nikonie są one sklejone, stąd konieczny taki zabieg.

 

NINA z tego co wiem nie będzie ostrzyła przy użyciu silnika AF w korpusie Nikona. Jest na to plugin dla Canona.

Ale w sumie digicam control i pewnie inne programy mają możliwość sterowania silnikiem AF, więc nic nie stoi na przeszkodzie by sterować silnikiem ręcznie i np. w NINA robić zdjęcia i mierzyć wielkość gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Bentoq napisał(a):

NINA z tego co wiem nie będzie ostrzyła przy użyciu silnika AF w korpusie Nikona. Jest na to plugin dla Canona.

Ale w sumie digicam control i pewnie inne programy mają możliwość sterowania silnikiem AF, więc nic nie stoi na przeszkodzie by sterować silnikiem ręcznie i np. w NINA robić zdjęcia i mierzyć wielkość gwiazd.

Może za mało napisałem, chodziło mi o podłączenie body z teleskopem SW 72ED i w takim układzie ostrzenie bez filtrz UV-IR, oczywiście motofocuser mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, sylwas72 said:

Może za mało napisałem, chodziło mi o podłączenie body z teleskopem SW 72ED i w takim układzie ostrzenie bez filtrz UV-IR, oczywiście motofocuser mam.

A wtedy ostrzenie bez problemu. Kwestia tylko jak zmodowany będzie Nikon. Na full spectrum to zdjęcia i tak nie wyjdą za dobre, UV/IR cut jest potrzebny.

A jeżeli mod będzie taki "normalny" no to wtedy bez niczego normalnie powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam w domu i D5100 od N i 500d ir mod od C - to będzie bardzo subiektywna opinia, ale Canona jakoś szybciej opanowałem, jest dla mnie bardziej intuicyjny i ergonomiczny, mimo że Nikon jest u nas duuużo dłużej, a czasem pod niebem zdarza się operować po omacku, co przychodzi mi łatwiej z Canonem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Bentoq napisał(a):

A wtedy ostrzenie bez problemu. Kwestia tylko jak zmodowany będzie Nikon. Na full spectrum to zdjęcia i tak nie wyjdą za dobre, UV/IR cut jest potrzebny.

A jeżeli mod będzie taki "normalny" no to wtedy bez niczego normalnie powinno działać.

Jakby miał mod full spektrum to zawsze mam możliwość włożenia filtra UV-IR 1,25'' chyba, że to coś innego ale nie wydaje mi się.

10 godzin temu, Lootzek napisał(a):

Mam w domu i D5100 od N i 500d ir mod od C - to będzie bardzo subiektywna opinia, ale Canona jakoś szybciej opanowałem, jest dla mnie bardziej intuicyjny i ergonomiczny, mimo że Nikon jest u nas duuużo dłużej, a czasem pod niebem zdarza się operować po omacku, co przychodzi mi łatwiej z Canonem ;)

A ja lepiej operuję nikonem 🙂 ale w moim przypadku to nie ma znaczenia bo głównie będe go obsługiwał za pomocą programu NINA w komputerze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.