Skocz do zawartości

Samodzielne wykonanie szklanej płyty


Aksikk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam jeden mały problem chciałbym wykonać samodzielnie teleskop newtona, lecz nie chciałbym wydawać dużo pieniędzy na początek na kupno szklanej płyty. Czy da się to wykonać samemu taką płyte np roztapiając stare szkło lub z czegoś innego jeżeli nie to gdzie można tanio kupić taką szklaną płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak nie masz doświadczenia i sprzętu, to taniej jednak wyjdzie po prostu kupić blank. Żeby sensownie topić szkło potrzeba ile? Z 1200 stopni? No to już nie w kij pierdział; zakup czy zbudowanie od zera pieca dającego taką temperaturę będzie raczej dość kosztowne (a i koszt energii potrzebnej do całego procesu nie będzie trywialny) i nie ma kompletnie sensu jeśli zamierzasz zrobić jedno lustro. No chyba że masz gdzieś dostęp do czegoś takiego.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam jeszcze jedno. Jeśli chcesz zrobić lustro nie z powodów ekonomicznych a dla własnej satysfakcji to  sumarycznie  wydasz tyle samo kasy albo i nawet o wiele więcej na to wszystko co na zakup np dobsona GSO z giełdy tutaj. Blank to jedno...potem wykonanie matrycy do szlifowania ( kiedyś zrobiłem z gipsu, powleczone epoxy i kwadratowe płytki ceramiczne), materiały szlifierskie, zbudowanie noża Foucaulta do testowania, tlenek ceru i jeszcze kilka innych rzeczy potrzebnych do figuryzacji łącznie z nową matrycą. Mnóstwo pracy ale oczywiście się da. No chyba, że teraz są inne metody chałupnicze o których nie wiem. Jeszcze mi trochę zostało tych materiałów szlifierskich niewykorzystanych bo zapał wygasł :)

 

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba...

 

Sam miałem Newtona 150mm F/10 wyszlifowanego ponad 15 lat temu.

Jak przyszło parę lat temu do odświeżania sprzętu (powrót do hobby po studiach) to okazało się, ze GSO 10" był tańszy niż ponowne napylenia mojego lustra (i parę pierdół, jak nowy montaż, czy ogarnięcie wyciągu).

 

Zostało mi wyszlifowane, pozbawione aluminium lustro i nadzieja, że kiedyś je ogarnę, ale tylko dla funu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.